http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/200906079727977_ul.shtml
Jaahah, mittareissa on ollut vikoja ja niitä on ryhdytty vaihtamaan jo viisi vikkoa ennen onnetomuutta?
Vaan mitä sanotaan peräkylän Finnairilla: http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2009/06/893331
Ei mitään tietoa mistään ongelmista ja mittarien vaihdoista, höpöpuheita kuulemma sellaiset. No, Finnairin heppu sanoo itsekin, että tieto olisi kaikilla hyvillä lentoyhtiöillä, eli Finnair ei siis kuulu niihin hyviin.
Finnair/Air France
8
123
Vastaukset
- aamulla noiden
uutisten välillä. Eilen Finnair vakuutti kaiken olevan hyvin ja mittarit toimii. Finnair varmaan leikkii matkustajiensa hengellä ?
- Late Lapista
Finnair on varmaankin jo vaihtanut mittaristot! Ladan mittareihin, nehän ovat toimineet hyvin, nopeusmittari vain valehtelee reilusti ylöspäin !
Finnairhan on niitä maailman varmimpia lentsikka yhtiöitä, ollut aina !
Late Lapista.
- ja jännitys
Peräkylä ei ehkä tiedäkkään mitään asiasta ja jos näin on tulee hänet viipymättä laittaa yhtiöstä tien päälle. Jos taas tietää on patu hirveä valehtelija joka on syytä laittaa tien päälle. Mikään yhtiö ei kestä tietämätöntä valehtelijaa.
Mutta kylläpä nyt jännittää niitä jotka ovat lähdössä ko. konetyypillä lentää leuhottamaan. - yks vuokralainen vain.
finnair yksi vuokralainen vaan impivaarassa, en ymmärrä miksi urpot puuttuu asioihin mitkä ei kuulu ja mistä ei mitään ymmärrä. impivaarassa toimii Lentoasemalla vuokratiloissa firma joka vuokraa lentokoneita ja korvamyöden veloissaan, yhtiön loru sais jo loppua, loppuukin vuoteen -11 mennessä. vuokraa abour Tupolew koneita ja koruptoitunut sisältäpäin raskaasti. Viimeisiä suomessa olevia Suojatyöpaikkoja..
- Late Lapista
Eiköstä Finnair myynyt takavuosina koneensa? omistamalleen veroparatiisi yhtiölleen, ja vuokraa nyt samoja koneita, eli siirtää tuloksiaan Gibralttarille, Suomalaisten verorosvojen ulottumattomiin !
Näinhän bisnismiehet, mm, Fryxmankin toimii !
Late Lapista.
- optioihin kuin
matkustajien turvallisuuteen.
- vain yksi
hajoaa niin kaksi jää toimimaan.
"Ranskan ilmailuonnettomuusviraston BEA:n mukaan myös Airbus-yhtiö oli huomannut mittareiden ongelmat ja kehottanut asiakkaitaan vaihtamaan viallisen osan. Virasto kuitenkin sanoo, että koneilla on turvallista lentää viallisesta osasta huolimatta.
Myös Finnair lentää samanlaisilla A330-lentokoneilla. Yhtiön Airbus-laivaston ryhmäpäällikkö Pekka Peräkylä kuitenkin kertoi, ettei uusi ohjeita ole tullut turman jälkeen.
Peräkylän mukaan nopeutta mittaava ADR-järjestelmä on kolminkertainen. Jos yksi niistä kaatuu, jäljellä olevat kaksi ilmoittavat viallisen syöttävän virheellistä dataa ja se suljetaan".
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/62632-lento-447-tama-ongelma-oli-tiedossa-toimiin-vasta-askettain
Eli jos niistä kahdesta yksi vielä hajoaa, jäljelle jäänyt jää toimimaan.- huvikseen antaa
tiedotteen että mittarit tulisi vaihtaa. Hyvät puolet asiassa on että samoilla koneilla lentävät myös mepit työmatkojaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591154Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11830Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83603Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45532Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt33517Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36514Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43503Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487