Jees, eli viikko sitten perjantaina (29.5) laitoin desinfioituun 1,5 litran muovipulloon kiljun käymään. 1l vettä, pari desiä sokeria, puoli pussia sunnuntai kuivahiivaa. Vesilukoksi kehittelin sellasen että siihen korkkiin liimasin pyörän venttiilin ylösalaisin.
Ravistelin pulloa pari kolme kertaa viikon aikana, viimeksi tiistaina. Eilen, lauantaina, se oli kohtuu kirkasta ja lapposin kiljun toiseen puhtaaseen pulloon. Tänään suodatin sen kahvisuodattimen läpi. Sen jälkeen lämmitin sitä niin että hiiva kuolisi ja vähäinenkin metanoli höyrystyisi pois. Suodatin vielä kerran kahvisuodattimen läpi.
Nyt on ongelmana hieman kellertävä väri ja sameus. Okei, ne voi johtua hiivasta, ylimääräisestä sokerista ja hieman sameasta kaivovedestä. MUTTA, se oli melko hapanta. Ei ihan etikan makuista, mutta sellasen todella kuivan viinin makuista. Ajattelin seisottaa sitä vielä muutaman päivän ja lapota ja suodattaa vielä kerran. Mutta se tuskin poistaa tota hapokasta makua. Vai kuuluuko kiljun maistua tuollaiselta?
Kiljusta tuli aika hapokasta
5
717
Vastaukset
- Aloittaja..
Vetäisin äsken noin puoli litraa tätä litkua ja aika huonosti nousi päähän. Joku meni pieleen :/
- Aloittaja taas...
Nousi hitaammin päähän kuin oikeat alkoholijuomat, mutta ihan kohtuullisesti kuitenkin. Ja oli greippimehuun sekoitettuna itse asiassa tosi hyvää. Ja vatsakaan ei mennyt sekaisin. Suosittelen kokeilemaan tota reseptiä!
- Eppu Ennätystehtaalta
Mutta pystyy silti? Vai onko liian hapokasta?
- Aloittaja...
Pystyi juomaan hapokkuudesta/kuivuudesta huolimatta. Maha pysyi ihan hyvin kurissa ja puoli litraa tätä vastasi suunnilleen... hmm... noin 2-3tlk kaljaa.
Kannattaa kokeilla!
- Eugene Won Kilbert
Ei ole onnistunut jostain syystä sinun liemesi, kävikö se millaisessa olossa?
Ja ravistelua en suosittele kuin parin päivän käymisen jälkeen , jonka jälkeen pullo kannattaa jättää rauhaan. Ite tein samalla tavalla 1.5 litran pulloon.
tein perinteiset että sotkin noin 2.5dl sokeria vesilasiin, josta pulloon litra vettä perään "kädenlämpöstä" puoli pussia sunnuntai kuivahiivaa (11G) ELI NOIN 7 grammaa lurautin. huoneenlämmössä oli ja kävi 22.5c koko käymisen ajan kahdeksan pitkää, mutta palkitsevaa päivää. Nousi päähän kuin hutulan hurja siis sanotaan sillee et join reilun litran ja alko olla aika "tuhti" olo. Ei tullu mitään oireita paitsi KAAMEA KAPULA koska juomistaukoa oli 3kuukautta.
Ainuita kikkoja jota tein oli sillee et laitoin sen käymään torstaina 2 aikaa päivällä (sotkin kaikki sokerit ja hiivat erikseen) sit vasta pulloon 2.5dl sokeria sitten annoin olla sunnuntaihin rauhassa, kunnes avasin korkin ja lisäsin pikkasen alle dl sokeria ja ripaus hiivaa (rupes taas kunnolla pihisemään seuraavaksi 3päiväksi. No sit torstai iltana nostin yöksi pihalle pikkupakkaseen jotta hiivanjämät joita jäi sai hevon kuuseen "letkulla imasemalla toiseen pulloon puhdasta kilberttiä). vonkua oli ja lystiä ois pitäny tehä vähintään se 10l
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla
Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk717922Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!
🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin207434Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava
Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta757119Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä
HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html1917051Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös
seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.755894Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?
Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k785780Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa
Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko1035520Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin
Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m253222Windows-herrasmiehet vs. Kaulahuivikerho
======================================== W I N D O W S - H E R R A S M I E H E T ==============================02110- 59935