Kiljusta tuli aika hapokasta

Ekaa kertaa tekemässä...

Jees, eli viikko sitten perjantaina (29.5) laitoin desinfioituun 1,5 litran muovipulloon kiljun käymään. 1l vettä, pari desiä sokeria, puoli pussia sunnuntai kuivahiivaa. Vesilukoksi kehittelin sellasen että siihen korkkiin liimasin pyörän venttiilin ylösalaisin.

Ravistelin pulloa pari kolme kertaa viikon aikana, viimeksi tiistaina. Eilen, lauantaina, se oli kohtuu kirkasta ja lapposin kiljun toiseen puhtaaseen pulloon. Tänään suodatin sen kahvisuodattimen läpi. Sen jälkeen lämmitin sitä niin että hiiva kuolisi ja vähäinenkin metanoli höyrystyisi pois. Suodatin vielä kerran kahvisuodattimen läpi.

Nyt on ongelmana hieman kellertävä väri ja sameus. Okei, ne voi johtua hiivasta, ylimääräisestä sokerista ja hieman sameasta kaivovedestä. MUTTA, se oli melko hapanta. Ei ihan etikan makuista, mutta sellasen todella kuivan viinin makuista. Ajattelin seisottaa sitä vielä muutaman päivän ja lapota ja suodattaa vielä kerran. Mutta se tuskin poistaa tota hapokasta makua. Vai kuuluuko kiljun maistua tuollaiselta?

5

710

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloittaja..

      Vetäisin äsken noin puoli litraa tätä litkua ja aika huonosti nousi päähän. Joku meni pieleen :/

      • Aloittaja taas...

        Nousi hitaammin päähän kuin oikeat alkoholijuomat, mutta ihan kohtuullisesti kuitenkin. Ja oli greippimehuun sekoitettuna itse asiassa tosi hyvää. Ja vatsakaan ei mennyt sekaisin. Suosittelen kokeilemaan tota reseptiä!


    • Eppu Ennätystehtaalta

      Mutta pystyy silti? Vai onko liian hapokasta?

      • Aloittaja...

        Pystyi juomaan hapokkuudesta/kuivuudesta huolimatta. Maha pysyi ihan hyvin kurissa ja puoli litraa tätä vastasi suunnilleen... hmm... noin 2-3tlk kaljaa.


        Kannattaa kokeilla!


    • Eugene Won Kilbert

      Ei ole onnistunut jostain syystä sinun liemesi, kävikö se millaisessa olossa?
      Ja ravistelua en suosittele kuin parin päivän käymisen jälkeen , jonka jälkeen pullo kannattaa jättää rauhaan. Ite tein samalla tavalla 1.5 litran pulloon.
      tein perinteiset että sotkin noin 2.5dl sokeria vesilasiin, josta pulloon litra vettä perään "kädenlämpöstä" puoli pussia sunnuntai kuivahiivaa (11G) ELI NOIN 7 grammaa lurautin. huoneenlämmössä oli ja kävi 22.5c koko käymisen ajan kahdeksan pitkää, mutta palkitsevaa päivää. Nousi päähän kuin hutulan hurja siis sanotaan sillee et join reilun litran ja alko olla aika "tuhti" olo. Ei tullu mitään oireita paitsi KAAMEA KAPULA koska juomistaukoa oli 3kuukautta.

      Ainuita kikkoja jota tein oli sillee et laitoin sen käymään torstaina 2 aikaa päivällä (sotkin kaikki sokerit ja hiivat erikseen) sit vasta pulloon 2.5dl sokeria sitten annoin olla sunnuntaihin rauhassa, kunnes avasin korkin ja lisäsin pikkasen alle dl sokeria ja ripaus hiivaa (rupes taas kunnolla pihisemään seuraavaksi 3päiväksi. No sit torstai iltana nostin yöksi pihalle pikkupakkaseen jotta hiivanjämät joita jäi sai hevon kuuseen "letkulla imasemalla toiseen pulloon puhdasta kilberttiä). vonkua oli ja lystiä ois pitäny tehä vähintään se 10l

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      85
      3617
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      81
      3260
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3092
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2740
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2242
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      65
      1822
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      27
      1799
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1755
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1709
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1668
    Aihe