Kiljusta tuli aika hapokasta

Ekaa kertaa tekemässä...

Jees, eli viikko sitten perjantaina (29.5) laitoin desinfioituun 1,5 litran muovipulloon kiljun käymään. 1l vettä, pari desiä sokeria, puoli pussia sunnuntai kuivahiivaa. Vesilukoksi kehittelin sellasen että siihen korkkiin liimasin pyörän venttiilin ylösalaisin.

Ravistelin pulloa pari kolme kertaa viikon aikana, viimeksi tiistaina. Eilen, lauantaina, se oli kohtuu kirkasta ja lapposin kiljun toiseen puhtaaseen pulloon. Tänään suodatin sen kahvisuodattimen läpi. Sen jälkeen lämmitin sitä niin että hiiva kuolisi ja vähäinenkin metanoli höyrystyisi pois. Suodatin vielä kerran kahvisuodattimen läpi.

Nyt on ongelmana hieman kellertävä väri ja sameus. Okei, ne voi johtua hiivasta, ylimääräisestä sokerista ja hieman sameasta kaivovedestä. MUTTA, se oli melko hapanta. Ei ihan etikan makuista, mutta sellasen todella kuivan viinin makuista. Ajattelin seisottaa sitä vielä muutaman päivän ja lapota ja suodattaa vielä kerran. Mutta se tuskin poistaa tota hapokasta makua. Vai kuuluuko kiljun maistua tuollaiselta?

5

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloittaja..

      Vetäisin äsken noin puoli litraa tätä litkua ja aika huonosti nousi päähän. Joku meni pieleen :/

      • Aloittaja taas...

        Nousi hitaammin päähän kuin oikeat alkoholijuomat, mutta ihan kohtuullisesti kuitenkin. Ja oli greippimehuun sekoitettuna itse asiassa tosi hyvää. Ja vatsakaan ei mennyt sekaisin. Suosittelen kokeilemaan tota reseptiä!


    • Eppu Ennätystehtaalta

      Mutta pystyy silti? Vai onko liian hapokasta?

      • Aloittaja...

        Pystyi juomaan hapokkuudesta/kuivuudesta huolimatta. Maha pysyi ihan hyvin kurissa ja puoli litraa tätä vastasi suunnilleen... hmm... noin 2-3tlk kaljaa.


        Kannattaa kokeilla!


    • Eugene Won Kilbert

      Ei ole onnistunut jostain syystä sinun liemesi, kävikö se millaisessa olossa?
      Ja ravistelua en suosittele kuin parin päivän käymisen jälkeen , jonka jälkeen pullo kannattaa jättää rauhaan. Ite tein samalla tavalla 1.5 litran pulloon.
      tein perinteiset että sotkin noin 2.5dl sokeria vesilasiin, josta pulloon litra vettä perään "kädenlämpöstä" puoli pussia sunnuntai kuivahiivaa (11G) ELI NOIN 7 grammaa lurautin. huoneenlämmössä oli ja kävi 22.5c koko käymisen ajan kahdeksan pitkää, mutta palkitsevaa päivää. Nousi päähän kuin hutulan hurja siis sanotaan sillee et join reilun litran ja alko olla aika "tuhti" olo. Ei tullu mitään oireita paitsi KAAMEA KAPULA koska juomistaukoa oli 3kuukautta.

      Ainuita kikkoja jota tein oli sillee et laitoin sen käymään torstaina 2 aikaa päivällä (sotkin kaikki sokerit ja hiivat erikseen) sit vasta pulloon 2.5dl sokeria sitten annoin olla sunnuntaihin rauhassa, kunnes avasin korkin ja lisäsin pikkasen alle dl sokeria ja ripaus hiivaa (rupes taas kunnolla pihisemään seuraavaksi 3päiväksi. No sit torstai iltana nostin yöksi pihalle pikkupakkaseen jotta hiivanjämät joita jäi sai hevon kuuseen "letkulla imasemalla toiseen pulloon puhdasta kilberttiä). vonkua oli ja lystiä ois pitäny tehä vähintään se 10l

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe