Loppuuko autolla ajo?

musman

Hei, onko kellään kokemusta autolla ajosta jäykistetyn oikean nilkan kanssa? Oikea nilkkani on jäykistetty nivelrikon vuoksi ja en ole vielä kipsin takia voinut kokeilla, miten kaasun ja jarrun käyttö toimii, kun jälkaterä ei enää taivu. Tarvitaanko ehkä käsikäyttöiset apuvälineet? Tiedän, että jotkut ovat ajaneet automaattivaihteilla vasemman jalan avulla, mutta miten äkkitilanteissa mahtaa käydä, kun on selkäytimessä tieto, että jarrua hoitaa oikea jalka. Matka-ajossa voi kyllä käyttää vakionopeuden säädintä, mutta kaupunkiajossa se ei liene turvallista. Jos jollakulla on tietoa asiasta, niin odotan mielenkiinnolla vastaustasi!

1

720

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kipsattu

      Toissa kesänä katkaisin pohjeluuni oikeasta jalasta. Aloin harjoitella ajamista vaikka jalka oli vielä kipsissä. Ajo alkoi käydä hyvin, kun sai tuntuman. Tietenkin täytyy olla varovainen kuten aina liikenteessä. Pidempää matkaa en kokeillut, saattaa olla että väsyy herkemmin. Kyllä se siitä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1431
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1287
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      134
      1028
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      964
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      887
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      71
      863
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      836
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      53
      807
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      764
    Aihe