Hei,
Jos haluan vain tilata tukusta tai ulkomailta suoraan tehtaalta tavaraa tarvitsen toiminimen...
Joten onko mahdolista perustaa tmi, niin, että se ei sido minua mitenkään eli esim. tekemään tilinpäätöstä tai että voin lopettaa toiminimen milloin haluan? Enkä myöskään halua että jos joskus jään työttömäksi palkkatyöstä minut katsotaan yrittäjäksi enkä saa eläkettä jne..
Eli osakeyhtiötä ei ainakaan voi perustaa tällästiä varten.
Onko edes laillista tehdä näin jos ei aio myydä mitään?
Jos haluan vain tilata tukusta tai ulkomailta suoraan tehtaalta tavaraa tarvitsen toiminimen...
Joten onko mahdolista perustaa tmi, niin, että se ei sido minua mitenkään eli esim. tekemään tilinpäätöstä tai että voin lopettaa toiminimen milloin haluan? Enkä myöskään halua että jos joskus jään työttömäksi palkkatyöstä minut katsotaan yrittäjäksi enkä saa eläkettä jne..
Eli osakeyhtiötä ei ainakaan voi perustaa tällästiä varten.
Onko edes laillista tehdä näin jos ei aio myydä mitään?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Et tarvitse yritystä, jotta voisit tilata tavaraa ulkomailta.
Kaikki yritykset ovat kirjanpitovelvollisia.
Saat toki ostaa yrityksen nimiin tavaraa, mutta se on vähennettävissä verotuksessa ainoastaan myytyjen tuotteiden hankintamenon osalta.
Mitään verotuksellista hyötyä ei sinulle ole toimimattomasta yrityksestä. Oletusarvoisesti jos yrityksen perustaa, niin sen pitäisi pyrkiä myös tekemään tulosta.
Ei, et voi olla samaan aikaan työtön ja yrittäjä. Tiettyjä etuuksia voi saada, kuten asumistuki ja ehkä opintotuki, mutta niiden määrään käsittääkseni vaikuttaa YEL-työtulon suuruus.
YEL on pakollinen, jos työpanoksen arvo on yli sen minimityötulon (jtn. 6500 e/ vuodessa), ei siis ole verrannollinen tulokseen, eikä liikevaihtoon.
Ok, yleensä tehtaat ei kyllä suostu lähettämään mitään jos ei ole yritystä..
Mitä hyötyä sinulle olisi ostaa tavaraa yritykselle, joka ei toimi?
Suosittelen varovaisuuteen! Ne "tehtaat" voi olla huijareita, varsinkin jos olet ulkomaalaisten kanssa tekemisissä.
Koska tehtaalta tai tukusta saa huomattavasti halvemmalla :D
Toimintasi ei tapahdu yhteisömuodossa eikä se ole kuvailemanasi liike- tai ammattitoimintaa, joten et ole KPL 1:1 §:n mukaan kirjanpitovelvollinen.
Vero-, eläke- tai työttömyysturva-asioihisi en ota näin lonkalta kantaa...
Kyllä se toimii ihan hyvin.
Itse tein t:mi pöytälaatikkon kun rupesin rakentamaan ok-taloa. Tein sopimukset Onniseen, rautakauppohin, puutavaraliikkeisiin yms. tmin nimissä mutta maksoin aina laskut alveineen henk.koht tililtä.
Säästin hinnoissa ehkä 10-15% verrattuna normaalirakentajan alennuksiin. Siinä vaiheessa kun liikkeille selvisi että kyseessä on nappikauppa oli mökkini jo valmis.
Veroilmoituksiini laitoin joka riville "nolla", koska oikeita osto-/myynti-/tilitapahtumia ei syntynyt yritykselle missään vaiheessa.
Varranpaikkana on tietysti joutua työttömäksi, koska kassa tulkitsee tällaisenkin toiminann yrittämiseksi.
No mites sen toiminimen voi sitten lopettaa? Tarvitsen sitä vain puoli vuotta.
tee lopetusilmoitus
Osakeyhtiötä ei kai voi lopettaa? Voi vain myydä eteenpäin.
Mutta kiitos vastaukista! =)
lyhyimmillään kolmisen kuukautta.
Osuuskunta on hyvä systeemi hankki y-tunnus. Jos on vähintään 7 osakasta, niin ei katsota ketään yrittäjäksi kun osuus jää alle 15 prosentin. Riittää kun löytää muutaman hyvän kaverin. Isoäiditkin käy. Kellään ei ole velvoitetta tehdä mitään.