mistä lainaa panttikirjan avulla?

pilvipouta73

Olen ensimmäistä kertaa laskujen kanssa vaikeuksissa. Eli tilanteeni on tämä: Olen työtön ja tarvitsen lainaa 5000-6000 euroa tosi pian. Minulla on mökistä vapaana panttikirja noin 30000euroa, mutta pankit eivät myönnä sitä vastaan lainaa, koska työttömänä ja isohkon perheen omaavana en ole tarpeeksi maksukykyinen. Olen kuitenkin saamassa asunnonmyynnistä viimeistään syksyllä rahaa ihan kunnolla, mutta paikka puuttuu mistä saisin nopeasti 5000-6000e maksaakseni kaikki mahdolliset laskut pois. Tällä hetkellä korot ja viivästymismaksut todella kovat. Siksi edes jonkun työn aloittaminen ei minua auta, vaan ensin pitäisi maksaa laskut. Eli tuhannesti kiitos avusta. Velkajärjestelyt ja takuusäätiön lainat ovat poissuljettuja kun minulla kuitenkin on kiinteää omaisuutta.
Läheisiltä en kehtaa 6kk kuukauden lainaa pyytää ja mökkiä en myy. Eli hyviä ehdotuksia otan ilomielin vastaan.

4

494

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lainaavat

      ehkä, mutten tiedä mikä on maksimi nykyään. Esim hesassa ollut aikoinaan 12 000 mk maksimi. Niistä kannattaa tiedustella.

      • ainakin...

        tampereella....


      • Panttilainaamo

        Panttilainaamo ei anna lainaa pelkkää panttikirjaa vastaan. Sinne pitää pantata koko kiinteistö. Ja ainakaan Helsingin Pantti ei hyväksy muuta kuin asunto-osakekirjoja, ei kiinteistöjä.

        Eli alkuperäisellä on paikat aika vähissä, jos pankki ei lainaa myönnä.


    • Hampaat rivissä

      Omaisuutta on, mutta ei likvidiä rahaa. Kassakriisi. Näinhän siinä käy kun kaikki rahat ovat kiinni tuottamattomissa kohteissa eikä käteistä ole jätetty oman talouden voiteluaineeksi.

      Oma on valintasi mutta ulosottomies ei kauan katsele mökin omistavaa velallista. Pienimmän riesan tie olisi ehkä sittenkin ottaa joltakulta läheiseltä tai jopa vieraammaltakin laina, onhan sinulla antaa hyvä vakuus. Jos kunnia ei kestä tunnustaa kulissien kaatumista, kannattaisi ehkä hieman nopeuttaa sitä asunnon myyntiprosessia. Mutta omaisuuden realisoinniksi tämä näyttää tavalla tai toisella menevän.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      118
      7488
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      74
      6291
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5194
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4505
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4206
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      227
      4091
    7. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      3995
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      3898
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      55
      3022
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2556
    Aihe