liberaali-konservatiivinen
Vapauspuolue
111022
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Taas uusi kollektivistinen puolue perusteilla? (julkisrahoitteinen tervydenhuolto, koulutus jne)
Olisi parempi jos sosialistipuolueet kuten libraalit rp käyttäisivät avoimesti "sosialistinen" tai "sosialidemokratatinen" puolueensa nimessä.
Sosialismi on hyvästä! Amerikka alas! Pentti Linkola on sankari! Sieg heil!
Poliittista menestystä reaalimaailmassa ei ole, ainoa mistä piittaatte on pyhän aatteenne puhtaus. Kommareilla on sentään vielä Pohjois-Korea, Kuuba ja pari muuta maata jäljellä, libertaaleilla ei sitäkään. Tulkaa sieltä norsunluutornistanne alas, ennen kuin se kaatuu.
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/06/piraattipuolue_houkuttelee_nortteja_aanestamaan_797368.html
Euroopan puoluekartalle on ilmaantunut uusi puolue, piraattipuolue. Ruotsin piraattipuolue sai edustajansa Euroopan parlamenttiin, ja Suomessa puolue pyrkii parin vuoden päästä eduskuntaan.
Haluamme turvata ihmisten sananvapautta ja yksityisyyden suojaa. Piraattiaatteella ei pelkästään ilmaista nettilataamista, epävirallisen puolueen puheenjohtaja Pasi Palmulehto tiivistää puolueensa agendan. Palmulehto vieraili YLEn Aamu-tv:ssä.
Hänen mielestään Ruotsin piraattipuolueen suosio kertoo ihmisten tyytymättömyydestä uusiin sananvapautta rajoittaviin lakeihin.
Saattaisin äänestää vapauspuoluetta. Mikäli tietysti saavat tarpeelliset kannattajakortit kerättyä...
Sinun kannattaisi tarkistaa nimimerkkisi. Liberalismi ei ole kansallissosialismia.
Ei liberalismi ole ainakaan EU-sosialismia. EUssa on säännöstelytalous,
Liberalistit pyrkivät vapauttamaan köyhällistön sosialistisesta riistosta kaikkialla maailmassa. Mutta ensin pyrimme toimimaan kansallisella tasolla, vasta sitten globaalilla.
liberaali - konservatiivinen Vapauspuolue. Ei kuulosta uskottavalta.
Kas kun ei kommunistis - porvarillinen.
http://en.wikipedia.org/wiki/Liberal_conservatism
Sori, mut Vapauspuolue ei ole konservatiivisesti liberaali tai oikeistoliberaali, liian monta kohtaa jotka ovat tätä seikkaa vastaan. Sitäpaitsi porukassa on myös äärioikeistolaisia, joten senkään takia ei liberalismista mitään hajua koko poppoolla.
Miksi kuvailette puoluettanne liberaalioikeistolaiseksi, vaikka samaan aikaan sanotte, ettette kannata oikeisto-vasemmist-jaottelua? Muutenkin tuo ohjelmanne ei oikein liberaalilta vaikuta.
Pikemminkin VP on kansallis- ja sosiaalikonservatiivinen puolue.