Nykyinen johto on valitettavasti näyttänyt, ettei se pysty mihinkään. Ipun johto on osaamatonta ja väritöntä.
Annetaan nyt piru vie Sivosen näyttää mihin hän pystyy. Siinä on mies, joka murtautuu mediamuurin läpi vähän väliä ja saa aivan varmasti Ipun esiin.
Tarvitaan vai ylimääräinen puoluekokous, jossa Pesonen voi suosiolla astua syrjään. Kyllä hänenkin on ymmärrettävä olevansa puoluejohtajaksi sopimaton. Sitten Sivonen johtoon ja kohti eduskuntavaaleja.
Toivottavasti Sivonen on itse asiassa aktiivinen. Juuri nyt häntä tarvitaan.
Annetaan nyt piru vie Sivosen näyttää mihin hän pystyy. Siinä on mies, joka murtautuu mediamuurin läpi vähän väliä ja saa aivan varmasti Ipun esiin.
Tarvitaan vai ylimääräinen puoluekokous, jossa Pesonen voi suosiolla astua syrjään. Kyllä hänenkin on ymmärrettävä olevansa puoluejohtajaksi sopimaton. Sitten Sivonen johtoon ja kohti eduskuntavaaleja.
Toivottavasti Sivonen on itse asiassa aktiivinen. Juuri nyt häntä tarvitaan.
Vastaukset 13
Vanhimmat
toista puoluetta. Kyllähän se kovana meuhkaajana saattaisi pystyä tuhoamaan kaksikin puoluetta, mutta ei kai sillä oikeasti ole paluuta meille.
samanaikaisesti!!!
Persut osoittivat,että puolue,josta pekka on lentänyt,savuttaa vaalivoiton. Olisko IPUn vuoro 2011?
oli PS logojen pölliminen, kuulostaa henkisesti 7-vuotiaan kepposilta
Ei Pesosen tarvitse siirtyä syrjään, mutta
puolueen johto-organisaatio tulee laittaa kuntoo, ei yksi mies pysty kaikkea tekemään.
Puolue-työnjako vaatii kuitenkin varoja joten ipun asian eteenpäin vieminen tulee nyt organisoida. Ei Pesosen tule maksaa kaikkea omasta pussistaan.
Siitä vaan mukaan tekemään työtä, hyviä ehdotuksia voi esittää jokainen ja heti.
v.2011 voi tulla muuten yllättäen kuten EU-vaalit tulivat.!
rivijäsen
Pesonen estää kaikki sellaiset uudistukset joilla hän kokee olevan jonkinlaista vaikutusta puolueeseen positiivisessa mielessä.
Suurin syy tähän lienee miehen oma EGO ja Soinilta kopioitu kaikenkattavan Isäaurinkoisen EGO.
Jos miehelle edes ehdottaa lehtiryhmää tai muista alueita jaettavaksi useampiin käsiin, alat huomata olevasi syrjässä. Toisaalta mies puhuu paikallistoiminnasta ja erilaisista ryhmistä, mutta haluaa pitää kaiken näpeissään eikä hyväksy sitä, että jotakin tapahtuisi jäsenten toimesta siten, ettei hän sitä ensin hyväksy. Seurauksena tuosta on se, että mikään ryhmä tai yhtään mikään saavuttaisi mitään puolueelle hyödyllistä. Eikä yhden miehen aika silloin lisäänny ryhmien myötä, hän ahdistuu entistä enemmän kun vahdittavaa on enemmän.
Tuo kaikki on moneen kertaan koettu ja nähty. Rivijäsenenä et tuota ymmärtäne tai sitten nikkisi tarkoitus on pyrkiä saaman puolueeseen sovitellusti muutoksia antaen kuvaa, että tällaisia kaivattaisiin eikä omat kasvot tuhriinnu. Eli sinä tiedät itsekin mitä seuraa jos tuollaista menee edes ehdottamaan. Ei ei kunnallisvaalien jälkeen olisi ollut se aika jolloin remontit ja muu olisi pitänyt puolueessa tehdä, tämän tiesi myös Pesonen, mutta kun veri vetää kiertämään.. Samalla hän sai estettyä Vaalitohinan perustella kaikki muutokset ja nyt tehtävät uudistukset ovat menetetyn maineen kanssa liikaa ajatellen seuraavia Eduskuntavaaleja, näin se valitettavasti on.
Ainoa keino saavuttaa korjauksia riittävän nopeasti olisi Puheenjohtajan ja Hallituksen vaihdos mutta tähänhän IPU:ssa ei kyetä, eikä Pesonen junttamiehenä vapaaehtoisesti suostu.
Puheenjohtajan vaihdos ei tässä vaiheessa enää auta, se olisi pitänyt tehdä aikapäiviä sitten. Nyt on liian myöhäistä ja toivon tämän jo tajuavan kaikkien niiden jäsenien, joilla voisi olla todellista osaamista tai mahdollisuuksia todellisen politiikan tekemiseen, teidän paikkanne ei ole IPU:ssa jollette halua turhautua lopullisesti.
Tehkööt kukin poliittisella sarallaan niin kuin parhaaksi näkee ja valitkoon uuden puolueensa itse, IPU:n rikkirevityistä raunioista ja toisilleen syystä tai toisesta katkerista ei enää ole mihinkään yhteiseen puolueeseen, vanhat kaunat ja muu kun tunkevat väkisinkin läpi ja politiikan tekeminen tyrehtyy sisäisiin ristiriitoihin ja kissa/hiiri leikkeihin.
Kansanliike voisi olla tosiaankin se kanava jossa sitten itsenäisyysmieliset voisivat kenties sopia strategioista muiden puolueiden sisällä, koska suurissa puolueissa on nyt porukat saatava tajuamaan Itsenäisyyden edut! Huomattavasti nopeammin itsenäisyys saavutetaan tällä tavalla, eikä epäonnistumisien ketju varjosta leimautuneen puolueen nimen takia Itsenäisyyden tekijöitä.
Pesosella voisi olla uran paikka Perussuomalaisissa, koska hän niin mielellään sieltä kaikki kerää. Eli nyssykät kainaloon ja vaskijalkainen kultakolikonpala päänään vain sinne. Toisaalta siellä hänellä ei olisi Puheenjohtaja titteliä eikä päätoimittaja titteliä eikä eikä eikä.. tosin ei Ole kaikkia Soinillakaan ja silti puolue Pesosen ja Vaskelan ja Liperin miehen ja Pesosen aittatyttelin aktiivisesta vihjailuista huolimatta menestyy.
Kyllähän asia on niin,että Pesonen tarvitsisi muilta apuja. Juuri kukaan muu ei avaa keskusteluja tai edes ota osaa niihin. Pesonen on ollut hyvin aktiivinen,mutta ilmeisesti sana ei leviä. Onneksi nyt on tullut mukaan muutama uusi kyvykäs henkilö,joiden varaan voidaan jakaa Pesosen työtä.
Sitten on nämä negatiivisesti toimijat,jotka kerta toisensa jälkeen hävittävät orastavan nousun. Tämä pitää lopettaa. Jos muu ei auta,niin puolueesta erottaminen toimii. Turha pitää joukoissa niitä,jotka vain omaa häntäänsä pyrkivät nostamaan muita lynkkaamalla.
IPUn tehtävänä on käsittääkseni itsenäisyyden kautta saada demokratia toimimaan Suomessa. Nykyinen rosvovaltio kun ei meidän etuja aja.
voisi tälle nykyiselle tilanteelle edes jotakin. Pekka hallitsee politiikan teon ja mediat. Annetaa Pietulle mahdolisuus. Siis jos on vielä käytettävissä. Sen tiedän varmasti, ettei Pekka ole ainakaan eronnut puolueesta (eikä erotettu).
Mies kulmilta
Yleensäkin on turha kuunnella mitä 'kulmilla' kuiskitaan. Provot on taas kaivaneet pekkansa esille, se oli odotettavissa. Antaa pekan olla missä on.
Ipulla on resurssiongelma. Siinä ei mitään salaisuuksia ole. Rahoitus on ykkösasia mikä on saatava kuntoon ja kakkonen on toimintatapojen kehittäminen rahatilanteen paranemisen myötä. Perustoiminta pyörii nytkin mutta tottahan se näkyy tuloksissa kun taskurahoilla mennään.
jos joku vaan kannattaa. Katastrofi kuitenkin olisi, jos se pääsisi jollekin johtopaikoille.
ja suuri suosio tytteleiden keskuudessa, eiks´jeh? ;D
itseään puoluejohtajaksi, kun muutoin ei tule kannatusta. Edes tuo laihas kake ei enään hehkuta pietun puolesta. paree on vaan panna pillit pussiin ja jokainen hakeutukoon mieleiseensä puolueeseen jos sellaiseen tahtoo. IPU on kuiollut, näin se vaan on todettava.
malliin. Olisit laittanut nyt vaikka ipuloinen allekirjoitukseksi tai morrison2 ja mitä niitä olikaan. Osaako soiniWätykset edes hävetä? Outoa!