Kiitän syvästi kaikkia itsenäisyyden kannattajia, jotka tekevtä todellisia eteenpäinvieviä tekoja. Noin 3600 ihmistä Suomessa on ainakin, jotka kantavat vastuunsa itsenäisyyden takaisin hankimisessa.
Kuten alussa sovittiin, ne jotka eivät EU-vaaleihin osallistumisesta pitäneet, odottivat sovitusti vaalien ohimenoa. Toivotan tervetulleeksi väkeä talkoojoukkoihimme tekemään puolueemme tunnetuksi.
Huomio vaalityöstä oli se, että puoluettamme tunsi murto-osa ihmisistä. Jokainen uusi tavoitettu ihminen on työvoitto.
Ongelmamme lienee eniten se, että nykypolvista murto-osa ymmärtää, mitä tarkoittaa itsenäisyys.
Kuten alussa sovittiin, ne jotka eivät EU-vaaleihin osallistumisesta pitäneet, odottivat sovitusti vaalien ohimenoa. Toivotan tervetulleeksi väkeä talkoojoukkoihimme tekemään puolueemme tunnetuksi.
Huomio vaalityöstä oli se, että puoluettamme tunsi murto-osa ihmisistä. Jokainen uusi tavoitettu ihminen on työvoitto.
Ongelmamme lienee eniten se, että nykypolvista murto-osa ymmärtää, mitä tarkoittaa itsenäisyys.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Samoin minulta vähintään suuret kiitokset äänestäjilleni! En osannut odottaa näin suurta äänimäärää kohdalleni.
Nyt aletaan keskittymään seuraaviin eduskuntavaaleihin v. 2011. Markkinointistrategiassa on vielä parannettavaa valtakunnallisesti. Oletan, että enemmistö nuorista äänistää Kokoomusta ja Vihreitä äänimääristä pääätelleen valtakunnan tasolla.
Uusien jäsenten ja tilaajien tavoittaminen vähintään lottovoiton arvoinen.
Ja sitten voitte varmaankin juhlistaa jotta noin 1320 Suomalaista haluaa kannattaa suomen itsenäisyyttä.
Itsenäisyyspuolueen nykyjohdon on vaihduttava jos halutaan, että se on Itsenäisyyspuolue joka jotenkin tekee työtä todellisen itsenäisyyden eteen.
Samalla totean että on enemmän kuin törkeää edes väittää että Itsenäisyyshaluisia on vain 3600, se on samaa pilkkaa jolla mollataan ja pidetään puolue pienenä kuppikuntana ja jonka takia puolueen kannatus on romahtanut viimeisten seitsemän vuoden aikana pohjalukemiin.
Enpäs olisi odottanut noin ala-arvoista kuittausta Isoaholta jota olen erehtynyt pitämään suhteellisen selkeäjärkisenä ja aloitekykyisenä henkilönä.
"Kuten alussa sovittiin, ne jotka eivät EU-vaaleihin osallistumisesta pitäneet, odottivat sovitusti vaalien ohimenoa. Toivotan tervetulleeksi väkeä talkoojoukkoihimme tekemään puolueemme tunnetuksi."
Jaa jaa vai on sitä sovittu näin? Enpä tuollaisesta tiedä vaikka olin molemmissa kokouksissa paikalla. Sopiminen ja diktaattorin sanelu on kaksi eri asiaa.
Puolueen vieminen Eu vaaleihin hävittämään uskottavuutensa ja kadottamaan kannatuksensa. Sitten komennetaan auktoriteetilla hommasta ulos jääneitä jotka tiesivät miten käy töihin teille joille oma ehdokkuus muka vihaamanne järjestelmän remmin nunnina olisi ollut mieleen?
Saa kai tässä tehdä työtä, kun apinalauma pilaa vähäisenkin tuloksen. EI KIITOS!
"Huomio vaalityöstä oli se, että puoluettamme tunsi murto-osa ihmisistä. Jokainen uusi tavoitettu ihminen on työvoitto."
Kannattajakortteja saatiin kerättyä 5000.
"Ongelmamme lienee eniten se, että nykypolvista murto-osa ymmärtää, mitä tarkoittaa itsenäisyys."
Itsenäisyys ei todellakaan tarkoita sitä, että tulisin talkoisiin tohtorille kuin koira, niin tehdään Kokoomuksessa!
Ja anti entinen.Vain pekka osaa,osaa,osaa,osaa.... Kehotan katsomaan peiliin. Ei kannata sinun seurata tämän puolueen toimia. Sinulla ei ole mitään mahdollisuuksia tässä puolueessa kaiken sotkun järjestäjänä.
"Jaa jaa vai on sitä sovittu näin? Enpä tuollaisesta tiedä vaikka olin molemmissa kokouksissa paikalla."
.....et sinä ole tainnut ymmärtää mitään muutakaan niissä kokouksissa!
Näin sitä äänestäjiä kehutaan..
Tuo on kypsä suhtautumistapa tilanteeseen. Samaa ei voi sanoa myöhemmistä puheenvuoroista, jotka lienee suunniteltu valmiiksi jo ennen vaalia.
Katkeruus ja viha ei vie minnekään henkilökohtaisella tasolla eikä politiikassa. Se nostaa verenpainetta ja lisää sydänkohtauksen riskiä. Tutkittu juttu.
Vaalin tulos oli ennakkoarvioissa täysi kysymysmerkki. Tietysti toivottiin että tulos pomppaisi vähän eri tasolle kuin tapahtui. Olen samaa mieltä, että markkinointistrategia on tärkeä juttu jatkon kannalta. Lompakollehan siinäkin tietysti mennään.
IPU-mies
Siteeraan teille tässä erotaaneusta.fi sivua:
1. Kukin tekee, minkä parhaaksi taitaa.
2. Ei tehdä liikaa, ei tehdä liian vähän, sopivasti ja suunnitellen, että jaksetaan yhdessä
3. Vältetään turhia kustannuksia
4. Tehdään asioita, joista on hyötyä
5. Kaikki tehty tai tekemättä jättäminen vaikuttaa tulevaan
Niin, ensin se 3600 tuntui vähältä, mutta sitten, kun otti huomioon vaalien äänestysprosentin, joka oli alle 2/3 eduskuntavaaleihin verrattuna, niin...
Se, ettemme ole riemuitsemassa äänestysprosentin noususta, voi olla meille sisulla eteenpäin vievä voima. IPu:n näkymättömyys eurovaaleissa olisi ollut tekemättä jättämistä.
On ollut täysin hyväksyttävää, että periaatteellisista syistä osa puoluelaisista olivat sivussa eurovaalien ajan, osa heistä osallistui jopa talkoisiin, vaikkeivat äänestäneetkään, kuten Pirkanmaalla. Heidän käytöksensä on ollut asiallista meitä eurovaalilaisia kohtaan, kiitos heille siitä. Kavahdan ihmisiä, jotka janoavat valtaa, rakastavat itseään enemmän kuin muita. Pidän osaltani huolen, että puolue ajaa viimeisessä kappaleessa olevia mainittuja asioita.
Se, että minuakin kositaan Perussuomalaisiin.... Voin kertoa, että teen tätä työtä nimenomaan yhteisen hyvän eteen, teen työtä sen eteen, että voimme olla maailmalle esimerkkinä vielä jonain päivänä.
Perussuomalaisissa on näitä yhteisen hyvän ajajia kyllä, mutta en pidä siitä, että Soini mutkattomasti harhauttaa todennäköisesti kymmeniä tuhansia suomalaisia takinkäännöllään.
Kansalaisten johtajan seuraaminen on myös pelottavaa. He kävelevät Soinin perässä EU:n kannattajiksi. He kävelevät pedon suuhun Soinin perässä, mikä oli tarkoituskin todennäköisesti alun perin.
En voi kuvitellakkaan olevani Perussuomalainen, en Halmeen aikana, enkä myöskään Soinin aikana.
Mahdollisesti saisin nosteen Perussuomalaisista itselleni, mutta koska en hae nostetta itselleni, vaan Suomen erolle EU:sta sekä rehellisyydelle, suomalaisuudelle, elämän aitoudelle ja oikeudenmukaisuudelle, pysyn Itsenäisyyspuolueessa, jolle toivon vapautta fanaatikoilta ja narsisteilta.
Yhteiskunnan itsenäisyys on itsenäisyyttä muiden valtioiden vallan alta. Ajatelkaa, miten olisi käynyt, jos veteraanit olisivat tehneet liittoutuman joukkojen johtajia kohtaan tai olisivat alkaneet tapella keskenään. No, tais olla rangaistukset ankaria... Mutta on aivan järjetöntä, että jotkut ihmiset katsovat tehtäväkseen hajota ja hallitse -politiikan. Juuri sen, mitä vastaan me taistelemme!
Jatka samaan malliin ja pidä kiinni äänestäjistäsi!