Se päivä muutti elämäni.

Oli vielä markka-aikaa, heinäkuun lämmin ja aurinkoinen päivä. Yritin puuhailla kotipiirissäni jotain ulkotyötupsintaa.
Oikea alavatsan seutu oli ollut jo viikon ollut hyvin kipeä. Asteikolla 1-10 ainakin 6 luokkaa.

Iltapäivällä oli terveyskeskuskäynti. Tutkituttamaan mikä kivun voisi aiheuttaa. Eli ultraäänitutkimus.
Olin jännittynyt ja huolissani...ettei se vaan syöpäkasvain ole. Löytyikö mitään hönkäis

Pientä tyränmuodostusta on nähtävissä. Vatsalihakset ovat veltostuneet; näkisin, toteaa lääkäri.
Siinä varmaan auttais, jos olis jämäkämmät vatsalihakset, arvelen.

- Onhan siitä hyötyä, sikäli jos kipu nyt alkuun sen sallii, sanoo valkotakkinen.

Hyvin helpottuneena ryntään kotimatkalle. Segertvarmasti tiedän mitä teen kotiin päästyäni.

Olohuoneessa oli kokolattiamatto ja sohva. Pöydän siirsin sivuun. Asetin jalkaterät sohvan alle istuma-asennossa.
Lähdin siitä yrittämään laskeutumista polvet suorina makuulle. Kipu pimensi kyllä tajun.

Huilasin aikani ja uuteen yritykseen. Pääsin 4 kertaan. Näin yksinkertainen homma.
Pidin päivän väliä ja palasin matolle. Nyt meni jo usempi suoritus. Yhä tuntui, että jotain on revennyt.
Tutkin peilin edessä alavatsan seutua, mutta mitään ulkoista vammaa ei ollut nähtävissä.

Myöhemmin käsitin, että selkä-vatsatreenistähän tässä on kysymys. Paikat alkoivat vahvistumaan.
Lisäsin painoja 100g kertanostoilla. Joskus enemmän, koska edellinen paino tuntui liian keveältä.

Jäin tähän treeniin kiinni lopullisesti. Harjoitus tuli sekä unnin, että päivätajunnassakin hyvin erikoisella tavalla.
Kerron siitä myöhemmin.

2

1142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • capt.cöpenick*

      Olin vuosia tehnyt joka toinen päivä kotisalitreeniä, koska se aktivoi elimistön omia mielihyvää tuottavia endorfiineja.
      Oli kai alkusyksyä kun sinä iltapäivänä koin ensimmäisen 'kelluntailmiön'. Maan kiinteä kamara häipyi pois siinä saloseudun maisemassa.
      Jonkunasteisessa transsissa katselin matolla selälläni maaten äkisti avautuvaa seesteistä tähtitaivasta joka puolella.

      Vilkaisin molemmille sivuille. Myös allani näkyi yötaivaan tähtiä. En uskaltanut liikkua vaan ihastelin mahdottoman ilmiön tapahtumaa.

      Se saattaa olla lähdön paikka lähipäivinä ajattelin. Elimistö väsyi ja palasin todellisuuteen. Jo pitemmän aikaa tämä "levitaatio-ilmiö"
      toistuu ilta illalta. Ei aina yhtä vahvana ja mykistävänä, koska siihen on jo tottunut. Se on syvä rentoutumisen tila, ei mystiikkaa.

      • Vajaa pariviikkoa sitten kokeilin rentoutumisen yhteydessä ns. kruunu-chakran merkitystä ja vaikutusta tunnetilakokemuksena.
        Kruunu-chakra avautui mielikuvaharjoituksella. Se antaa paljon sisäistä voimaa ja positiivista energiaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3769
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      118
      1035
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      129
      950
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      925
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe