Kolminaisuusoppi on vallanut Helluntailaiset, elävät seurakunnat ovat muuttuneet kuiviksi kaivoiksi!
Voiko olla totta,,,,,,,,,,,,,,,,
Iso Lapis
695
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Niin on valitettavasti käynyt,Jumalan vesi ei pysy haljenneissa vesi säiliöissä.Kun ne ovat vielä saastutetut maailman ja kirkkokunnallisuuden saastalla.Jumalan Henki on poistunut helluntaikirkosta.Hän on ulkopuolella ja kolkuttaa...Kohta maa järisee ja ihmiset menehtyvät pelkoon kun eivät tiedä mitä tapahtuu,taivaitten voimat järkkyvät...Tämän maailman muoto on tullut tiensä päähän.
Näitä jakeita ei enää haluta opettaa, totuus ei enää kelpaa. Isä Jumala antoi kaiken vallan Pojalleen ja se valta on täydellinen vielä tänäkin päivänä!
Evankeliumi Matteuksen mukaan 28 luku 33/38 Käännös.
18. Ja Jeesus tuli heidän tykönsä ja puhui heille ja sanoi: "Minulle on annettu kaikki valta taivaassa ja maan päällä.
19. Menkää siis ja tehkää kaikki kansat minun opetuslapsikseni, kastamalla heitä Isän ja Pojan ja Pyhän Hengen nimeen
20. ja opettamalla heitä pitämään kaikki, mitä minä olen käskenyt teidän pitää. Ja katso, minä olen teidän kanssanne joka päivä maailman loppuun asti."
Herra Jeesus sinua siunatkoon,AAMEN!
Jeesus ja apostolit tiesivät, että kohta heidän "lähtönsä jälkeen" tuleva väkevä eksytys todella eksyttäväistä "on, mutta ei kuitenkaan ole"-oppia. He opettivat väkevän eksytyksen opin olevan 'on' ja 'ei ole'-oppia, joka väkivalloin valloittaa Jumalan seurakunnan ja saastuttaa sen omalla, tyhmyyden kylvämällä hapatuksellaan, kunnes kaikki happanee (Matt.5:37, 2.Kor.1:17-19; 2.Tess. 2:11; Matt.13:33; Luuk.13:21).
2.Tess. 2:11
"Ja sentähden Jumala lähettää heille väkevän eksytyksen, niin että he uskovat valheen,"
"Suuri eksytys" hyväksyttiin viralliseksi 'kristittyjen' kirkolliskokouksessa vuonna 325.
haluta ottaa huomioon ja kuunnella;
1. Korinttolaiskirje 15
25 "Sillä hänen pitää hallitseman »siihen asti, kunnes hän on pannut kaikki viholliset jalkojensa alle«.
26 Vihollisista viimeisenä kukistetaan kuolema.
27 Sillä: »kaikki hän on alistanut hänen jalkojensa alle«. Mutta kun hän sanoo: »kaikki on alistettu«, niin ei tietenkään ole alistettu se, joka on alistanut kaiken hänen allensa.
28 Ja kun kaikki on alistettu Pojan valtaan, silloin itse Poikakin alistetaan sen valtaan, joka on alistanut hänen valtaansa kaiken, että Jumala olisi kaikki kaikissa."
Poika hallitsee joka aika Isän Jumalan alaisena palvelijana, ylipappina, profeettana, välimiehenä ja Jumalan huoneen haltijana, Jumalan poikana, mutta ei Jumalana;
[Jes. 42:1-4; Hepr. 4:14; 5.Ms.18:15,18; 1.Tim. 2:5; Hepr.3:6].
Eksytys on saanut sijaa kun pidetään "yhteiskristillisiä" kokouksia, ei olla enää vahvoja, vaan ollaan langettu ihmisoppeihin. Ihmismielistely on noussut pintaan seurakunnissa, on aivan sama mitä julistetaan kunhan jotain puhutaan.
Herra Jeesus sinua siunatkoon,AAMEN.
Oletko koskaan miettinyt mikä on Isän ja Pojan ja Pyhänhengen nimi.Apostolit ei koskaan käyttäneet tätä muotoa kastaessaan.Jeesus sinua siunatkoon.