Keski-Suomen pääkaupungissa Suomen Ateenassa toimin aamu toimien ohessa näin....vein ruisleipää ja oikeeta voita pikkupaketin ja elovehnää(kaurapuuroa saa kun keittelee)Toimiiiiiiiiiiiiiiii. Älkää siis antako rahaa vaan ruokaa. Ei rahaa voi syödä, ruokaa on annettava hätää kärsivälle, kärsiville ja sillee.
Kerjäläisille ruokaa
toimii . . .
9148
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ruokaa vaan, niin jaksaa taas mummojen laukkuja ryövätä.
euuan jakelu pisteestä haen muovikassillisen ruokaa ja annan kerjäläisille keskustass, he ovat vainottuja romaniassa vieläkin, ja köyhiä todella..
kelpaa ja mieluummin setelin muodossa.Ne mummot on mafia pakottanut tänne kerjäämään ja kerää tienestit.
jospa useimmilla kerjäläisillä on ruokavalio, heillä on esim. kaikilla keliakia tms. sairaus, jota ei leivällä paranneta.
Eiköhän aleta kaikki kantamaan käteistärahaa mukana, jotta kerjäläiset saavat omansa...
rahaa pitää antaa, sei mätäne. suomi looserille päivän aforismi::-lahjaksi sinä olet sanut, lahjaksi sinun pitää myös antaa- suomen pummi, ei ees tiedä mitä nälkä on. linnassakin losto ruuat neljä kertaa vrk..
Kerjäläiset käyvät syömässä päivittäin ilmaiseksi Pelastusarmeijan, SPRn ja muissa ilmaisissa ruuan jakopaikoissa. Senlisäksi hakee elintarvikkeet leipäjonoista ja hyvin kelpaa kaikki, eikä näytä olevan mitään sairauksia. Ellei loisimista ja työhaluttomuutta lueta sairauksiksi.
Rahaa heille ei kannata antaa, koska kaiken ylimääräisen he lähettävät kotimaahansa sukulaisilleen ja näyttelevät vain näin aitoa, köyhää kerjäläistyöntöntä, vaikka todellisuudessa tekee vain työtä kotimaan rikkaille sukulaisille.
Päivän katukerjäämisen jälkeen heidät kootaan autoon illalla ja he siirtyvät myimään ihmisten oville kaikkea tavaraa, joka on osaksi varastettua. Myös tienvarsilla nämä samat (muka) päiväkerjäläiset pysäyttelevät sitten autoja pahimpaan ruuhkaaikaan, kun ihmiset palaavat työstään kotiin, myiden puoliväkisin varastettuja koruja ja muuta epäaitoa sälää.
Voipi hyväntahdonlähettiläs saada puurokupin päähänsä! Vain raha kelpaa, se on jo tullut selväksi. Kyllä jokin laki pitäisi saada lopettamaan tämä prostituutioon verrattava toiminta, jossa "sutenöörit" keräävät voiton ja "kerjäläiset" saavat vain rippeet päivän "ansioistaan".
köyhät. Tv luvan porvarihallitus sai nopeasti kaikille pakolliseksi ja vaikka ei olisi tv:tä niin se on maksettava. Kokoomus sai maan selvitystilaan muutamassa vuodessa kun Katainen pääsi rahoja hoitamaan. On siinä oikea puolue suoraan helvetistä.