Meidän suvun kyllä yllätti, ajattelimme 4000-5000 ääntä, täytyy laivamatkalle kuuluisuuden kanssa lähteä. 17200, ei riitä Lapua, Myllykoski ja Kankaankylä.
Sai enemmän ääniä kuin
asukasluku
10409
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
tiedä, että koko maa oli äänestysaluetta ja 100 000 euroa meni mainostamiseen. Hyvin "keksitty" syy lähteä laivamatkalle.
Tosiassahan Pöntisen äänistä valtaosa tuli oman maakunnan ulkopuolelta, hän sai vain noin 7 000 pohjalaisääntä. Kun sitä vertaa Hautalaan, on tilanne aivan toinen. Hän sai maakunnasta lähes 26 000 ääntä eli omat uskoivat toisin kuin Pöntiseen.
kesksutan väki hautalan taakse saadaan jostain kansaedustaja periferiasta, josta ei ääniä tule seuraavissa vaaleissa kepulle.
Törkeää, todella alatyyliä.
Niin ja kepupetti taas vaalirahituksessa
Helpollahan Suomenmaasta löytyy tuo määrä ahdistuneita 20 miehiä, jotka purkavat ahdistustaan penkkiurheiluun, autoilla kaahaamiseen ja vieraanpelon torjuntaan.
niin Vaasan vaalipiirin 300 000 äänioikeutettua valitsee luottamushenkilökseen niin että heilahtaa. Vaikka otetaan vain nyt äänestäneet 146 000 huomioon, niin ei ole heikkoakaan hyvän henkilön läpimeno.
Vajaa 7000 ääntä täältä kertoo, että ehdokas tunnettiin ja se on hyvä se.
Niin, olikin ihan ensimmäisiä kertoja kun näin että joku kehtaa edes yrittää vääntää heikkoudeksi sitä että ehdokas saa koko suomesta ääniä. Ja vielä aika mukavasti.
Otetaanpa muut ensikertalaiset valtakunnan vaaleissa vaikka 200 km säteellä, niin eihän siellä oikein kukaan paremmin pärjänny.
Kaikki ei voi olla Juha Mietoja, joka menee ensi yrittämällä läpi, ja samalla sotkee oman puolueen pasmat vaalipiirissä vuosiksi eteenpäin. Muut Hautalat ja Karjulat kerää justiin kotikulmien ääniä, eikä niitäkään riittävästi.
Kauhea pitää ihmisellä olla hätä, kun yrittää vielä vaalien jälkeen piipittämällä kääntää hyvää äänisaalista huonoksi. Eikähän nyt odotella ihan rauhassa seuraaviin vaaleihin ja alotetaan propagandat vasta lähempänä.
Menestyvä Suomi saakoon nyt oman aiheellisen huomionsa. Jätetään lillukan varret rauhaan.
ja Berlusconi.
Eiköhän tuo Pöntisen äänisaalis kerro vaan siitä kuinka ulkomaalaisvastaisia Vaasan vaalipiirin äänestäjät ovat, muualta ei Pöntiselle tullu kun hajaääniä. Heti kun tulee ehdokas joka kirveslinjallaan on panemassa stoppia maahanmuuttajille, on koko Pohjanmaa rähmällään.
Mielenkiintoista on se, että juuri Pohjanmaalta on eniten lähdetty siirtolaisiksi, milloin Amerikkaan, Kanadaan, Australiaan tai Ruotsiin. Näköjään Pohjanmaalle jääneet eivät osaa asettua maahanmuuttajien asemaan ollenkaan.
Mutta niinhän se on, Pohjanmaalta pois siirtolaisiksi ovat lähteneet ne ahkerimmat, rohkeimmat, sopeutuvimmat ja viksuimmat. Loput ovat jääneet tänne äänestämään Pöntisiä.
kuka äänestää ihimistä joka on jääny junasta huuteloo kommunistia syämähän sun muuta ... tulis jo 2000 luvulle Pöntinenkin jo...