Puolue vs. ammattiliitot

Kyllä sitä kusetetaan puolueenkin jäseniä!

Kertokaapa nyt joku akselin Vasemmistoliitto - sak - rakennusliitto toiminnasta vuosien varrelta.

Ja jos vaikka aloitettaisiin siitä Siimeksen valinnasta Seppäsen sijaan.

Missä on Viialainen ja Siimes nyt, entä liittojen miehet, demarinaittajat? Ettei vaan olisi oltu hakoteillä havu napukassa?

Tuntuu että vasemmistoliiton tehtäväksi on näissä karkeloissa lähinnä jäänyt sen varmistaminen että oikein rakkaat toverit voivat mennä naimisiin keskenään.

- Pirkanmaan epätoivo
1113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kyösti Suokas käytti ennakkoilmoituksensa mukaan vaaleihin työväenliikkeen rahaa (lähes kaikki siis) yli 108000. Ääniä tälle rakentajien ja samalla koko listan ykköselle kertyi melkein 10000. Samaan aikaan media kertoo kokoomuksen erään pikku-Ukon saman verran maksaneesta kampanjasta kaksinvertaisin äänin. Tosin kampanja taisi olla itse maksettu. Milloinhan TV tekee tästä tekee ohjelmaa tai Hesari kertoo ?
Jos Rakennusliiton Herrat toverit olisivat ajaneet koko toimintakautensa aikana edes puolet siitä mitä tarvitsee, jäsenten asiaa, niin mikä olisi ollut tulos ? Ei varmaan sama kuin syksystä alkaen kun liiton jäsenistä työttömiä on taatusti yli puolet.
Ei hätää! Nyt on uudistettu työttömyyskassan systeemit ja homma taas toimii! Eläköön Kim Il Sung, Matti ja Kyösti! Ja välillä tässä jos vähän menee yli kahden kuukauden tai kolmen työttömyysavustuksen käsittely, niin tottahan toki lainataan rahaa Kiinteistökehityksen, Carnegien... eikun liiton pohjattomasta kassasta! Rahaa löytyy ja voimaa!!
Laittakaa nyt helvetissä ne koko puoluehallitus ulos ja uusi tilalle!
Oikein jurppii näin entisenä jäsenenä tuo meno josta itse lähdin pois samojen syiden takia v 1980. Enkä ole katunut.
Työväenliikettä kuitenkin tarvitaan, eikä demareista siihen ole. Jonkun pitäisi kuitenkin siitäkin perinteestä huolehtia ja tuoda se nykyaikaan.
Ehkä niiden jotka on olleet mukana kohtuullisen pitkään pitäisi miettiä omat vaikuttimensa ja antaa uusille tilaa. Vuonna 1979 oli sama tilanne meidän osastoissa. Nuorille kuului peesailu ja Pohjois-Korean suurlähetystön kirjojen vastaanotto ja kiittelykirjeiden vastaanotto. Toverit piti huolta suuremmista linjoista. Silloin taisi kansanedustajiakin SKDL:llä olla enenmmän kuin nyt mutta varmasti enemmän kuin seuraavien vaalien jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


matsi alkaa! kirjoitti:

Kyllä sitä kusetetaan puolueenkin jäseniä!

Kertokaapa nyt joku akselin Vasemmistoliitto - sak - rakennusliitto toiminnasta vuosien varrelta.

Ja jos vaikka aloitettaisiin siitä Siimeksen valinnasta Seppäsen sijaan.

Missä on Viialainen ja Siimes nyt, entä liittojen miehet, demarinaittajat? Ettei vaan olisi oltu hakoteillä havu napukassa?

Tuntuu että vasemmistoliiton tehtäväksi on näissä karkeloissa lähinnä jäänyt sen varmistaminen että oikein rakkaat toverit voivat mennä naimisiin keskenään.

- Pirkanmaan epätoivo

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu