Piti paikkansa Hannes Mannisen juttu Lapin Kanssa kokoomus aikoo poistaa matkavähennyksen kokonaan !Keskustalainen liikenneministeri Vehviläinen aikoo laittaa CO perusteiset maksut ja kilometrimaksut autoille!Miten tässä voi kulkea töissä enään kun ainoa mahdollisuus on henkilöauto ja 30000 km työmatkoja/vuosi? Kyllä Soini oli oikeassa ,vallassa olevat poliitikot eivät tiedä mitään tavallisen ihmisen elämästä!
Matkavähennys poistuu ja CO-maksut!
kansalainennolla
2347
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Ei tässä mitään matkavähennyksiä ole saatu tähänkään asti kun raja on vedetty niin korkeaksi.Tämä kaikki on suunnitelmaa jolla saataisiin valtion kassaan rahaa jotta nyt otettavat velat saadaan joskus maksettua.Tietenkin tämä on väärin,niinkuin sekin että aikanaan eri puolueet ovat kilvan olleet alentamassa veroja älyttömyyksiin asti.Eihän tavallisenkaan kansalaisen budjetti kestä vuosia jos kokoajan tulot vain pienenevät ja kulut kasvavat.Hyvin yksinkertainen asia loppujen lopuksi,mutta se miten verotus kohdistetaan oikeudenmukaisesti onkin jo politiikkaa.Co perusteiset polttoaineverot tulevat voimaan 2011,jolloin fossiiliset polttoaineet kallistuvat ja biopolttoaineet esityksen mukaan halpenisivat.Tämä tietenkin "rokottaa" eniten sellaisia ihmisiä joilla ei ole varaa ostaa nykyaikaista autoa joihin uudet polttoaineet sopivat(esim.etanoli).Politikkojen olisikin päätettävä kuinka myös ne joilla on varaa osallistuisivat myös maksutalkoisiin.Tuloveroasteen nosto progressiivisesti olisi yksi vaihtoehto,mutta kaikki huutavat yhteen kuoroon sen keinon olevan poissuljettu.Yksi keino on etuuksien kriittinen tarkastelu.Onko esim. lapsilisiä maksettava myös sellaisille henkilöille joilla esim.vuosiansiot ovat yli 50000 euroa,tai pitäisikö myös iso purjeveneet laittaa verolle kuten kesämökit.Onko sivutoimiselle viljelijälle maksettava myös tukia vai suunnattava tuet varsinaisten ammattiviljelijöiden tarpeisiin.Lista on liki loputon,eikä kukaan halua luopua mistään.
Olen ihan pöyristynyt. Mulla on sama tilanne, vuodessa tulee 30 tkm pelkkiä työajoja, ja oma auto ainoa mahdollinen kulkuväline. Onpas taas viisas päätös tämäkin.