Koirat boikottiin

Teollinen tuote

Kaikki koirarodut jotka on jalostettu vain miellyttämään ihmissilmää tulisi julistaa boikottiin. Eihän jalostettu koira oikeastaan ole edes eläin vaan teollinen tuote. Useimmat koirat eivät edes pärjäisi itsekseen luonnossa, joka on vähimmäisvaatimus eläimen "arvonimelle".

Lisäksi ihmistarpeiden mukaan tehty jalostus (syntyy kaikenlaisia kärsiviä karvattomia sekasikiöitä, joita sitten ulkoilutetaan Suomen pakkasissa) usein aiheuttaa näille teollisille tuoteille ihan oikeita kärsimyksiä. Jos kysessä olisi eläin niin kyseiset jalostajat voisi sentään tuomita eläinten kidutuksesta.

Ja samaan aikaan ihmiset vihaavat sutta, joka a) on lunastanut paikkansa luonnonvalinnassa, b) huolehtii itse itsestään. Onko mitään säälittävämpää kuin uliseva koira? Ihmisillä on ilmeisesti halu kokea itsensä korvaamattomiksi, sillä eihän siitä kukaan muu siitä omasta koirasta huolta pidä kuin omistaja itse.

6

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosta liikajalostamisesta oon samaa mieltä. Kauheeta eläinrääkkäystähän se on. Bulldogit ei pysty lyttykuonojensa kanssa kunnolla hengittämään, shar peilla (ja muille löysänahkaisilla koirilla) on paljon ihosairauksia, chicuahualla ei mee ees pään aukile umpeen ja muutenkin heikkorakenteisia (tulee murtumia). Kaikenlaisia perinnöllisiä sairauksiakin jalostus tuottaa. No onneksi monia rotulinjoja kaiketi yritetään parantaa. Itseäni jotenkin koko jalostus kuvottaa, oman koirani ottaisin jostain löytöeläinpaikasta tms., sellaisen joka sitä kotia oikeasti tarvitsisi.

      • En kyllä itsekään lämpene tuolle jalostukselle juurikin niistä aiheutuvien sairauksien takia.
        Mutta tietääkseni koirat eivät itse ole syyllisiä vaan ne ihmiset, jotka jalostusta tekevät.
        Ei ne koirat ole mitenkään syyllisiä niiden saurauksiin vaan ihmiset.


      • KandyKing kirjoitti:

        En kyllä itsekään lämpene tuolle jalostukselle juurikin niistä aiheutuvien sairauksien takia.
        Mutta tietääkseni koirat eivät itse ole syyllisiä vaan ne ihmiset, jotka jalostusta tekevät.
        Ei ne koirat ole mitenkään syyllisiä niiden saurauksiin vaan ihmiset.

        joo tottakai ihmiset siihen syypäitä on. Eihän koirat nyt osaa itteään sairaiksi jalostaa, eikä ne siitä muutenkaan päätä.


    • mieltä!!

      Olen henkilökphtaisesti boikotoinut näitä "jalostusvammaisia" koirarotuja niin kauan kuin muistan. Käyttölinjaisten sakujen kanssa kilpailevana ei voi kuin hämmästellä.. Ikävä kyllä sama ilmiö näkyy myös sakuissa. Aiemmin pöi ns. "geeliturkit" pannassa kippuran selkänsä ja ihottumien takia, mutta sama näkyy käyneen myös käyttiksille. Ei löydy täysin tervettä koiraa helpolla. Pari vuotta treenaat ja kaikki loppuu koiran ontumiseen ja kipuiluun. Selkä paskana, tai jalat.

      • sijoittaa

        harmaaseen. Muut lienevät jo niin sisäsiittoisia, että ovat parhaillaan sekä isoisiään, että omia tyttäriään samanaikaisesti ;)


    • 34234

      Ihminenkin on jalostuksen uhri. Mies ja nainen valitsevat toisensa seikkojen perusteella jotka mahdollistaisivat parhaimmat geenit. On siis luonnollista pyrkiä täydellisyyteen. Nyt jo voi tilata nainen laatuspermaa pankista ja tulevaisuudessa parit voivat geenimuunnella alkioitaan ettei lapsesta tule mitään "keskikastia". Mene selittämään heille filosofiaasi, kyse on kuitenkin luonnollisesta tavasta toimia.

      Osa nykyihmisistä vain on niin herkkänahkaisia ja luulevat että maailmassa on jotain peruspätevää kuten oikeudet ja tasa-arvo. Ne ovat vain keksittyvä normeja jotka pätevät vain lakikirjoissa ja normaalia suoraselkäisemmän ihmisen tiedostetussa ajatuksessa(ei ehkä alitajunnassa asti silti).

      Ihmisen tarve on hyvässä ja pahassa ylin tarve tällä planeetalla. Ja pysyy niin kauan kuin yhtäkään ihmiselämää arvostetaan enemmän kuin luontoa. Vasta kun ihmisiä aletaan tappamaan massoittan luonnon takia, puntit menevät tasan. Ehkä usko moiseen ihan heti, ei se mahdotonta silti ole jos paniikki iskee..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      182
      1800
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      997
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      94
      884
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      703
    5. 52
      674
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      42
      578
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      172
      534
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      518
    9. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      26
      511
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      193
      466
    Aihe