Koirat boikottiin

Teollinen tuote

Kaikki koirarodut jotka on jalostettu vain miellyttämään ihmissilmää tulisi julistaa boikottiin. Eihän jalostettu koira oikeastaan ole edes eläin vaan teollinen tuote. Useimmat koirat eivät edes pärjäisi itsekseen luonnossa, joka on vähimmäisvaatimus eläimen "arvonimelle".

Lisäksi ihmistarpeiden mukaan tehty jalostus (syntyy kaikenlaisia kärsiviä karvattomia sekasikiöitä, joita sitten ulkoilutetaan Suomen pakkasissa) usein aiheuttaa näille teollisille tuoteille ihan oikeita kärsimyksiä. Jos kysessä olisi eläin niin kyseiset jalostajat voisi sentään tuomita eläinten kidutuksesta.

Ja samaan aikaan ihmiset vihaavat sutta, joka a) on lunastanut paikkansa luonnonvalinnassa, b) huolehtii itse itsestään. Onko mitään säälittävämpää kuin uliseva koira? Ihmisillä on ilmeisesti halu kokea itsensä korvaamattomiksi, sillä eihän siitä kukaan muu siitä omasta koirasta huolta pidä kuin omistaja itse.

6

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tosta liikajalostamisesta oon samaa mieltä. Kauheeta eläinrääkkäystähän se on. Bulldogit ei pysty lyttykuonojensa kanssa kunnolla hengittämään, shar peilla (ja muille löysänahkaisilla koirilla) on paljon ihosairauksia, chicuahualla ei mee ees pään aukile umpeen ja muutenkin heikkorakenteisia (tulee murtumia). Kaikenlaisia perinnöllisiä sairauksiakin jalostus tuottaa. No onneksi monia rotulinjoja kaiketi yritetään parantaa. Itseäni jotenkin koko jalostus kuvottaa, oman koirani ottaisin jostain löytöeläinpaikasta tms., sellaisen joka sitä kotia oikeasti tarvitsisi.

      • En kyllä itsekään lämpene tuolle jalostukselle juurikin niistä aiheutuvien sairauksien takia.
        Mutta tietääkseni koirat eivät itse ole syyllisiä vaan ne ihmiset, jotka jalostusta tekevät.
        Ei ne koirat ole mitenkään syyllisiä niiden saurauksiin vaan ihmiset.


      • KandyKing kirjoitti:

        En kyllä itsekään lämpene tuolle jalostukselle juurikin niistä aiheutuvien sairauksien takia.
        Mutta tietääkseni koirat eivät itse ole syyllisiä vaan ne ihmiset, jotka jalostusta tekevät.
        Ei ne koirat ole mitenkään syyllisiä niiden saurauksiin vaan ihmiset.

        joo tottakai ihmiset siihen syypäitä on. Eihän koirat nyt osaa itteään sairaiksi jalostaa, eikä ne siitä muutenkaan päätä.


    • mieltä!!

      Olen henkilökphtaisesti boikotoinut näitä "jalostusvammaisia" koirarotuja niin kauan kuin muistan. Käyttölinjaisten sakujen kanssa kilpailevana ei voi kuin hämmästellä.. Ikävä kyllä sama ilmiö näkyy myös sakuissa. Aiemmin pöi ns. "geeliturkit" pannassa kippuran selkänsä ja ihottumien takia, mutta sama näkyy käyneen myös käyttiksille. Ei löydy täysin tervettä koiraa helpolla. Pari vuotta treenaat ja kaikki loppuu koiran ontumiseen ja kipuiluun. Selkä paskana, tai jalat.

      • sijoittaa

        harmaaseen. Muut lienevät jo niin sisäsiittoisia, että ovat parhaillaan sekä isoisiään, että omia tyttäriään samanaikaisesti ;)


    • 34234

      Ihminenkin on jalostuksen uhri. Mies ja nainen valitsevat toisensa seikkojen perusteella jotka mahdollistaisivat parhaimmat geenit. On siis luonnollista pyrkiä täydellisyyteen. Nyt jo voi tilata nainen laatuspermaa pankista ja tulevaisuudessa parit voivat geenimuunnella alkioitaan ettei lapsesta tule mitään "keskikastia". Mene selittämään heille filosofiaasi, kyse on kuitenkin luonnollisesta tavasta toimia.

      Osa nykyihmisistä vain on niin herkkänahkaisia ja luulevat että maailmassa on jotain peruspätevää kuten oikeudet ja tasa-arvo. Ne ovat vain keksittyvä normeja jotka pätevät vain lakikirjoissa ja normaalia suoraselkäisemmän ihmisen tiedostetussa ajatuksessa(ei ehkä alitajunnassa asti silti).

      Ihmisen tarve on hyvässä ja pahassa ylin tarve tällä planeetalla. Ja pysyy niin kauan kuin yhtäkään ihmiselämää arvostetaan enemmän kuin luontoa. Vasta kun ihmisiä aletaan tappamaan massoittan luonnon takia, puntit menevät tasan. Ehkä usko moiseen ihan heti, ei se mahdotonta silti ole jos paniikki iskee..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      230
      5973
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      118
      5804
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      220
      4868
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      61
      4148
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      68
      4087
    6. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      12
      4048
    7. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      24
      4042
    8. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      32
      3648
    9. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      49
      2241
    10. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      40
      1750
    Aihe