sitä "pikkuisen väärää tietoa". Hävetkää!
Aina valppaat Salkkarit aavistivat taas heti, että jotain salataan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200906149771361_uu.shtml
Aina valppaat Salkkarit aavistivat taas heti, että jotain salataan.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/200906149771361_uu.shtml
Vastaukset 6
Vanhimmat
Nyt kyllä käännyn salkkariksi, alkaa vituttaan tää ainainen väärässä olo.
On hänen vapautensa rajoittamista?
Kun sen sijaan oli kyse kansalaisen vapauttamisesta.
:D
Tämä on todellakin erittäin hyvä esimerkki salkkarien typeryydestä.
Toivottavasti salkkarit oppivat tästä mm. että
1. Älä tee hätiköityjä johtopäätöksiä - ne ovat lähes aina vääriä.
2. Kun viranomainen tiedottaa viiveellä tai 'nihkeästi', siihen on hyvä syy. Siinä EI ole kysymys salaliitosta.
3. Tästäkään asiasta sinun EI tarvinnut tietää yhtään mitään muuta kuin sinulle on ajallaan kerrottu.
lista jatkuisi, mutta ehkä alat ymmärtää...?
Ja asiahan on nyt tosiaan varmistettu kun iltalehti siitä uutisoi :)
Samaa "pikkuisen väärää tietoa" (jonka virkkari uskoo totena) on ilmaston lämpiämis-salaliitto, kuuhuijaus, jne.
VIRKKARI ON NAIVI
Salkkarit eivät ilmeisesti tästäkään oppineet.
”Pikkuisen väärää tietoa” oli välttämätöntä eikä vahingoita ketään (paitsi ehkä salkkareita ja roistoja). Kun tilanne on ohi, medialle kerrotaan mistä oikeasti oli kysymys. Simppeliä, eikä totta? Ainakin niille, jotka ymmärtävät (siihen ryhmään tosin eivät salkkarit taida kuulua).
Ilmaston lämpiämis-salaliittoa ja kuuhuijausta taas ei ole olemassakaan. Siitä voi olla täysin varma monestakin syystä. Ne eivät ole yhden pienen organisaation tuotosta, vaan on kysymys täysin julkisesta ja avoimesti julkaistusta tieteellisestä tiedosta, johon jokainen voi tutusta, jokainen voi sitä kritisoida, jokainen voi tutkia perustelut ja jokainen voi vapaasti tutkia samaa asiaa ja osoittaa virheet jos niitä on. Näin nimenomaan on tehtykin ja ilmastotutkimuksen saralla tehdään koko ajan. Tutkimus toisensa jälkeen tukee ilmastomuutoksen toteutumista ja mekanismia.
On vain hyvin harvoja poikkeavia tuloksia ja nekin on tavallisesti wennemmin tai myöhemmin osoitettu tavalla tai toisella puutteellisesti tehdyiksi ja vääriksi. Näiden osuus on lisäksi luokka 1 1000:sta ja ne tuhat ovat kaiken lisäksi toisistaan riippumattomien tahojen tekemiä. Siis oleellista on se, että kaikki on avointa ja tehdään tieteellisin menetelmin ja kaikilla on mahdollisuus minkään "salaliiton estämättä" tuoda omat tuloksensa esiin. Että siitä vaan.