On se nyt kumma miten nämä kaupunginisät rahoja täällä käyttää. On ollu jos jonkinlaista jäähalli ja pesäpallostadion hanketta. Unohtamatta teatteri lapuan surullisen kuuluisaa Lapuan satavuotisnäytelmää, johon rahaa meni, eikä näyttöjä saatu.
Lapuan lukio on ollut jo kymmeniä vuosia remontin tarpeessa. Remontin siirtämistä perustellaan sillä, että yläaste ja keskuskoulu remontoitiin jo...
Eikö olisi parempi remontoida sellainen koulu, johon ihmiset menee vapaaehtoisesti. Olis edes jotain vetoa silläkin koululla. Viimeinkin onneksi saivat rehtorin vaihtoon.
Ihan turha sijoittaa rahaa noihin urheiluhankkeisiin, sehän nyt on jo nähty, ettei Lapualta tule ku keihäänheittäjiä, ne ei halleja tartte. Laitetaan rahat ennemmin niin että niistä voi tavalliset virkiään kuulumattomatkin nauttia.
Lapuan lukio on ollut jo kymmeniä vuosia remontin tarpeessa. Remontin siirtämistä perustellaan sillä, että yläaste ja keskuskoulu remontoitiin jo...
Eikö olisi parempi remontoida sellainen koulu, johon ihmiset menee vapaaehtoisesti. Olis edes jotain vetoa silläkin koululla. Viimeinkin onneksi saivat rehtorin vaihtoon.
Ihan turha sijoittaa rahaa noihin urheiluhankkeisiin, sehän nyt on jo nähty, ettei Lapualta tule ku keihäänheittäjiä, ne ei halleja tartte. Laitetaan rahat ennemmin niin että niistä voi tavalliset virkiään kuulumattomatkin nauttia.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Son tämä urheelu sellaanen pyhä tabu ja pyhä lehemä johon rahaa löytyy aina vaikka näläkää nähtääs.
On se perkeles kummallista kymmeniä jopa satoja milijoonia paasatahan rahaa hallien rakentamisehen jotta sielä saa patalaiskat oikiaa työntekua vieroksuvat laiskumukset leikkiä, vuotuuset käyttökulutki milioonaluokkaa, kuka nämä maksaa muut ku köyhät veronmaksajat.
Urheelusta on tullu helevetillinen riesa, kustantakohon itte huvinsa niiku muut teköö.
Kiitos hienosta pesiskentästä. Katsomossa viihtyy. Katsojamäärä taas mukavasti kasvussa, ja edustusjoukkue sarjassa toisena. Onneksi ei oltu suuredenhulluja, kuten Seinäjoella. Siellä on hirveä betonirakennelma tyhjillään.
Kiitos hienosta pesiskentästä. Katsomossa viihtyy. Katsojamäärä taas mukavasti kasvussa, ja edustusjoukkue sarjassa toisena. Onneksi ei oltu suuredenhulluja, kuten Seinäjoella. Siellä on hirveä betonirakennelma tyhjillään.
Joo kyllä pitääs lapualla saada nämä perusasiat ensiksi kuntoon. Lukio on pakko remontoida ensitilassa. On turha väittää että hyvillä urheilumahdollisuuksilla tänne houkuteltaisiin uusia asukkaita! Peruspalvelut on saatava kuntoon eihän tänne muuta ketään korkastikoulutettuja pariskuntia jos tietävät että millaisessa kunnossa tulevien lapsien lukio on!
Luulin että viimekunnallisvaaleissa lapualaiset olisivat viisastuneet eivätkä olisi enää äänestäneet Virkiän veljiä valtuustoon. On pöyristyttävää huomata kuinka ne vähätkin rahat osoitetaan niin epäolennaisiin asioihin kuin urheiluhalleihin.Eikä täältä lapualta enää tuu mitään menestyviä urheilijoita ei eres pesäpalloilijoita!
Ennen urheiluseuroja pyöritettiin kökkätyövoimalla tai sitten jos ei kökkätyövoimalla niin sponsoreita vaan kehiin! Kaupungin pahin loiseläjä on irroitettava kaupungin rahapussin nyäriistä!
Kökkää on tehty muttei enää koska itte nämä urheilijat ei niihin kökkähommiin osallistu, vituttaa senverran pahasti etten enää niihin aikaani haaskaa, koppavia ja ylimielisiä pöyhkeilijöitä laiskoja kuin mitkä.
Joo.. Kyllähän ne urheeliat saisivat itte rahansa ansaata.. Tai eres esittää kiitollista. Tulispahan siinäki vähä voimmahariootusta ku alettaas kökkävoimin jotaki hallia rakentamahan. Ei tarvittasi kuntosaleja.
Rahat pois virkiältä!
On se ny kumma notta jotku Virkiälääset valtuustolaaset käyttää verovaroja ihan mihinkä sattuu. Asema-alue, joka on se, jonka suurin osa ohikulukijoosta junas näköö on aivan kauhias kunnos. Siihen vois asemalle joku pistää vaikka kahavilan pystyhyn, eikä asematunnelikaan hirviän huano ajatus olisi, pääsis asemalta suaraa sokkarille eikä tarttis kiärtää. Ja on se lukio kyllä kauhias kunnos.
Siinä olis hyvä näytönpaikka urheelioolle ja muille sen ympärillä häärääville rahanpyyrystäjille näyttää on niistä muuhun kun toisten rahoolla mässäämisehen.
Pensselit kätehen ja maalia seinille.
Niija virkiä hommaa maalit ja pensselit rahat löytyy niitten kaliakassasta, kitakkohon kaliaa vähemmän.
Lukion kunto on kohtalainen siihen nähden että siellä opiskelevat
oppilaat vapaaehtoisesti.
Eli opiskelumaksulla voitaisiin budjetoida ainakin osan vuotuisista menoista.
Hallia tarvitaan jo monestakin eri syystä ja on todella tärkeä saada se
pikemmin.
Hallipäätös on jo tehty ,sitä ei voi muuttaa.Se tulee.Kiitos !.
hallin rakennusrahoitus ja käyttökulut voidaan myös periä käyttäjiltä.
Aika kummallinen tärkeysjärjestys, urheilu kuorii kerman kaikessa jokaiselle kansalaiselle tärkeämmät asiat on täysin tois-sijaisia kuningasurheilun rinnalla.
Arvomaailma on pahasti nurikurinen näillä urheiluintoilijoilla.
eikös sitä vanha sanonta ole että kuningas jalkapallo
"Lukion kunto on kohtalainen siihen nähden että siellä opiskelevat oppilaat vapaaehtoisesti. Eli opiskelumaksulla voitaisiin budjetoida ainakin osan vuotuisista menoista."
Mielikuvituksellisimman hullunkurinen ja ennennäkemätön linjaus kaiken senjälkeen, mitä Suomessa on tehty kymmenien vuosien kuluessa, eli hankittu kaikille yhtäläinen ja varallisuudesta riippumaton mahdollisuus opiskella.
Mikähän puolue uskaltaisi alkaa kannattamaan tuollaista opiskelumaksua, kaiken lisäksi jalkapalloharjoittelumahdollisuuksien lisäämiseksi.
Näyttää siltä, että urheiluhulluus on sumentanut järjenjuoksunkin. Olisikohan taustalla liiallista pallonpotkntaa?
Täyrelliseltä mielipiteeltä jossaa kaikki viisaus on käsinkosketeltavaa.
voipi olla pari kertaa liikaa pukattu päällä palloa !
"Näyttää siltä, että urheiluhulluus on sumentanut järjenjuoksunkin. Olisikohan taustalla liiallista pallonpotkntaa?"
Monikohan pikkupoika ja tyttö pakolla kuskataan harjotuksiin ja muihin kuningasurheilutilaisuuksiin vasten omaa tahtoaan hankkimaan isille ja äiskälle kunniaa ja nimeä yhteisössä jota he itse eivät itselleen ole kyenneet hankkimaan?
Karmeata paskaa koko urheilu laidasta laitaa lajista riippumatta.
Mutta, mutta kun urheiluseura osuuspankin johtokunnan ohella ovat olleet perinteisesti NE seurapiirit, joissa demokratia ja eksistenssi toteuteutuu muutaman uustulokas kiinteistönjalostusosakeyhtiön ohella.
Soon sitä suihkuseurapiirielämää made by surenvitunloukko.
olekaan, ettei aina jotkut ole niitä päällimmäisiä ja enempi kuin muut. Lapua kelpaa leikkikentäksi, kun isompaakaan ei ole. Naureskelemme heille ihan vapaasti.
Junnu kirjoitteli roskaa, sataa ja potuttaa. Tuloo vilu.
televisiosta ja kyllä oli vakavia poikia lukemassa madonlukuja. EU-maitten rajuin romhadus tapahtumassa Suomessa ja velkaantumisessa. Nauttikaa niin kauan kuin voitte, vedenpaisumus kohtaa Lapuaakin.
Virkiä on ja aina on ollut lapualaisen absurdin johtajuuden ja röyhkeän vallankäytön keskus ja symboli. Niinkauan kun se on, voitte rauhassa jatkaa henkisesti latteata taivaltanne siellä savisella aavikollanne.
Itsehän olette osanne ja suuret johtajanne valinneet.