Apuasi kaivataan

Pikkupuutarhuri.

Voiko syreenipensaan leikata, kun on venähtänyt pitkäksi, ja oksatkin jo taipuilevat, kaksivuotta sitten istutettu, kukkii kyllä. Kiitos tiedoista.

5

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syreenix

      Syreeni kestää leikkaamista, mutta tee se aina kasvukauden ulkopuolella.

      Syreeniä voi leikata muotoon tai ottaa ajatuksen kanssa varsi kerrallaan pois vanhemmasta päästä.

      Syreenin luontoon kuuluvat taipuilevat oksat ja etenkin kukinnan aikaan, koska kukinnot ovat suht painavia sen hennolle oksistolle. Joten jos et muuten pidä syreenin kasvutyylistä kannattaisi hävittää se kokonaan, koska turha painia sellaisen ongelman kimpussa vuosi vuoden jälkeen jos ei ns kemiat meni yksiin kasvin kanssa.

      • syreenix*

        Varmuuden vuoksi vielä lisäys, vaikka totta kai tiedät sen itsekin, että syreenin muokkailuhan vähentää kukkimista. Kannattaa siksi miettiä haluaako kasvin pitää, jos se ei muokkaamisen takia enää kuki ja näyttää vain samanlaisesta viherpuskalta kuin joku muukin.


    • Syreeniaita

      Kun syreeni on lopettanut kukinnan niin leikkaan sitä millaiseksi haluan,meillä on pitkä syreeniaita kadun varressa.Se tukevoituu ja "puumaistuu" ja pysyy paremmin pystyssä siten.Kun haluan sen tekevän uusia taimia niin leikkaan maanpintaa myöten oksan sieltä täältä niin saan pidettyä tiheän aidan joka pysyy ruodussa.Helpompaa pensasta en tiedä ja aina on kukkia piisannut.Olen kyllä leikellyt sitä hulvattomasti ,puutarhurien ohjeita en kyllä tiedä mitä ne olisivat.Syreeni ei ole herkkä eikä sitä helposti tuhottua saa.

      • pikkupuutarhuri.

        Kiitos hyvistä vinkeistä, ei muuta kuin kohti suloisinta juhannusta.


      • mä tekisin....
        pikkupuutarhuri. kirjoitti:

        Kiitos hyvistä vinkeistä, ei muuta kuin kohti suloisinta juhannusta.

        Mä istuttaisin siihen meluaidan eteen jotain köynnöstä, jonka ohjaisin kiipeämään sitä meluaitaa pitkin...., esim. villiviini ( kauniit värit syksyllä ) tai esim. köynnöshortensiaa ( menestyykö teidän korkeudella ).

        Katsele puutarhakirjoista kuvia, niin osaat kuvitella miltä köynnös näyttäisi sen muurin peittäjänä..............


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe