Kun niin moni tykkää kirjoittaa, että loppu on jo lähellä, niin otetaanpa vastapainoksi toisenlaista sanaa.
Michel Nostredame, tutummin Nostradamus, oli Ranskalainen lääkäri (1503-1566) ja kertoman mukaan juutalaista alkuperää ja syvästi uskonnollinen (katolilainen).
Ennustukset hän puki runomittaisiksi säkeistöiksi, yhteensä lähes tuhat ennustusta.
Hänen kerrotaan ennustaneen Berliinin muurin murtumisen
"Tiilimuurit hajoitetaan ja muutetaan marmorimerkeiksi.
Seuraa viisikymmentäseitsemän rauhanvuotta: Iloa ihmisille, vesijohtojen uudelleen rakentamista,terveyttä, suuria hedelmiä, riemua ja sulotuoksuista aikaa".
Eli rauhaa ainakin Saksan maalle olisi tarjolla vielä noin 40 vuotta!
Ja sitten se tärkein ennustus tulevaisuudesta:
"Seitsemännen suuren luvun täyttyessä
tapahtuu verilöylyn aikoihin,
ei etäällä suuresta tuhatvuotisesta ajasta,
että hautoihin mennet astuvat niistä ulos".
Kohta, jolloin kuolleet heräävät haudoistaan tarkoittaisi noin vuotta 2797 ja jolloin tuhatvuotinen valtakunta syntyisi.
Lainaukset kirjasta; Nostradamus -aikamme profeetta- kirjoittanut; Jean Jovaliste, painos vuodelta 1981.
J. Jovalisten tulkinnat kirjan eri säkeistä pitkälti roskaa tai aikamääreet ei täsmänneet,mutta Varsovan liitto on tuhoutunut, niin kuin hän tulkitsi Nostran sanoja. Ei kylläkään hänen kuvaamalla tavalla, mutta lopputulos on sama.
Pidennystä odottamiseen
6
533
Vastaukset
- tuhat ja yksi
>>>Hänen kerrotaan ennustaneen Berliinin muurin murtumisen
"Tiilimuurit hajoitetaan ja muutetaan marmorimerkeiksi.
Seuraa viisikymmentäseitsemän rauhanvuotta: Iloa ihmisille, vesijohtojen uudelleen rakentamista,terveyttä, suuria hedelmiä, riemua ja sulotuoksuista aikaa".
Eli rauhaa ainakin Saksan maalle olisi tarjolla vielä noin 40 vuotta.>>>
Tuota samaa on kerrottu toisen Maailmansodan päättymisestä laskien, onneksi ennustuksiin uskovien johtohahmojen vähyys on estänyt suunnitelmallisten sotien aloittamisen "viisikymmentä rauhanvuotta!"
Nostranharhat ovat yhtä täydellisiä kuin muidenkin.- Valontuoja.
Nostradamuksen ennustukset ovat lähinnä arvailuja.Nykykäsitys on,ettei Nostradamus "ennustanut " tulevaisuutta vaan menneisyyttä.Tarkemmin sanoen hän uskoi,että mitä oli tapahtunut menneisyydessä,tapahtuisi tavalla tai toisella myös tulevaisuudessa eli kaikki tapahtuu sykleissä.Hän vain kirjoitti noin 1000 nelisäiettä sekoittaen keskenään ranskaa,italiaa,latinaa ja käytti anagrammeja.
Tämä siksi,ettei hän voinut olla varma siitä,mitä tulevaisuudessa tapahtuu mutta ajatteli,että joku tai jotkut "ennustukset" saattavat,jos jotkut niitä myöhemmin sopivasti haluamallaan tavalla tulkitsee,ehkä osoittaa jotkin "ennustukset"
oikeiksi.Yhtään Nostradamuksen "ennustusta" ei koskaan ole kyetty ennakolta kytkemään johonkin tapahtumaan.Tulkinnat on tehty aina jälkeenpäin.Esimerkiksi hän mainitsee eräässä nelisäkeessään sanan Hister.Se tulkittiin tietysti myöhemmin Hitleriksi.Mutta sana Hister tarkoittaa alista Tonavaa.Eli kyseessä on
Tonavasta joskus käytetty nimi.Eräs Nostradamuksen "ennustus" koski vuotta 1999.Siinä sanottiin:Vuosi 1999,seitsemäs kuukausi,Angelmoisin suuren kuninkaan tavoin kauhun suuri kuningas laskeutuu taivaalta.Tähän aikaan Mars hallitsee hyvästä syystä."Mutta mitä niin merkittävää vuonna 1999 tapahtui,että Nostradamus toi sen "ennustuksessaan"esille?Ei mitään!
Eli siis Nostradamuksenkaan "profetioita" ei kannata ottaa lainkaan vakavasti.
- Pikakirjoittaja
Ei varmaan ollut Jumalasta tuo ennustus. Ei noin kauan maailma enää pyöri!
Paholainenkin kyllä ennustelee ja osuvat joskus oikeaan, mutta sitten kun saa ihmiset harhaan johdettua, ja väärään harhaan - nyt on rauha,eikä mitään hätää - niin silloin heidät yhtäkkiä yllättää turmio. Nostradamuksen ennustuksisita väitetään toteutuneen mm. " Nuori leijona on voittava vanhan taistelukentällä rehellisessä ottelussa. Hän lävistää tämän silmän kultaisessa häkissä: kaksi haavaa ja niitä seuraa julma kuolema."
Neljä vuotta myöhemmin tästä heinäkuussa 1559 leijona tunnusta käyttänyt Ranskan kuningas Henrik toinen menehtyi turnajaisissa saamaansa haavaan, peitsen tunkeutuessa silmikon läpi. Tästä alkoi Nostran maine ennustajana kasvaa.
Lontoon suuresta palosta hänen sanotaan ennustaneen, että se tapahtuu "vuonna kolme kertaa kaksi kymmentä plus kuusi". Eli 1666, joka myös tapahtui.
Kuningas Henrik toiselle lähettämässä kirjeessä Nostra ennusti vuoden 1792 olevan tärkeä valtion asioiden hoidon kannalta. Saman vuoden syyskuuussa vallankumouksen saavutettua huippunsa Ranska julistautui tasavallaksi.
Hitleristä hänen sanotaan myös ennustaneen: " Nälän hullaannuttamat pedot rientävät yli jokien, suurempi osa taistelukentästä on Histeriä vastassa. Hän tulee raahaamaan johtajaa rautaisessa häkissä aikana, jolloin Germanian lapsi hylkää kaikki lait".
Samoin historiasta tiettävästi tunnetaan vain yksi kuuden päivän sota, josta Nostran sanotaan ennustaneen: " Kuusi päivää kestää kaupungin edustalla suoritettu hyökkäys.
Tapahtuu ankara ja katkera taistelu:
Kolme sitä käyvät, heidät jätetään rauhaan.
Loput tulta ja verta näyttävässä käsikähmässä".
Tuo sota käytiin Kairon edustalla 1967 ja Israelin vastustajat olivat Egypti, Syyria ja Jordania.
Edelleen Nostradamuksen sanotaan kerrotaan ennustaneen Napoleonin kohtalon sanomalla keisrin menevän viimeiselle matkalleen "Bellerophonin kanssa". Napoleon vietiin Sainte-Helenen saarelle Bellerophon- nimisellä laivalla.
Tuossa edellä jotain mainitakseni. Nostradamus itse on selittänyt saaneensa ihmeelliset ilmoituksensa jumalallisten henkien välityksellä.
Uskoakko siis paikallisia "tietäjä henkiä", joiden tähänastiset povaamiset ovat osoittautuneet olevan silkkaa satuilua vai uskoakko Ranskalaista lääkäriä, jonka jotkut ennustukset näyttävät olevan varsin osuvia.- Oxygenon
Onkohan nämä oikeasti kirjoitettuna Nostradamuksen kirjoihin. New Yorkin terrori-iskujen jälkeen luin lehdestä artikkelin N:n ennustuksista. Sen mukaaan hän olisi kirjoittanut sellaisia kuin "Uuden kaupungin taivas palaa", "Kaksoisveljet revitään toisistaan" sekä "nisänmuotoisesta rakennuksesta", jota "eivät tuhoa aseet vaan
valkeat linnut".
Angelmois viittasi hänen kielenkäytössään mongoleihin. Pelätyn vuoden 1999 heinäkuun aikana ei tapahtunut muuta siihen viittaavaa, se että venäläisten Baikonurista laukaistu kantoraketti tuhoutui ja putosi Mongolian alueelle.- Oxygenon
Raamatussa kerrotaan myös kuolleiden nousevan haudoistaan. Se taas tapahtuu tänä päivänä. Balkanilla ja muualla joukkomurhien uhrit nousevat haudoistaan kertomaan tarinansa. He nousevat syyttämään murhaajiaan, samoin meri antaa kuolleensa haudattaviksi (Tapaninpäivän tsunami).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie3956757Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta754315Dannysta tulee isä 83-vuotiaana
Huh huh sentään sellaista naista, joka laitattaa itsensä paksuksi ikälopulle papalle ! Ajatellaanko lapsen oikeuksia oll1034077Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom443674Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole1373658Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava1553631Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut2483559Ketkä haukkuu suomalaisten ÄO:tä?
Siinä on kaksi vaihtoehtoa, joko siis rutiköyhä vajaaälyinen vasuri tai venäläinen. Kyllähän täällä käy suomenvenäläisi413123Pääsiäisen kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä kirjoitus kertoo Riikka Purrasta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus pursuaa halveksivaa, jopa a143084Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin1082832