Pidennystä odottamiseen

Kun niin moni tykkää kirjoittaa, että loppu on jo lähellä, niin otetaanpa vastapainoksi toisenlaista sanaa.

Michel Nostredame, tutummin Nostradamus, oli Ranskalainen lääkäri (1503-1566) ja kertoman mukaan juutalaista alkuperää ja syvästi uskonnollinen (katolilainen).
Ennustukset hän puki runomittaisiksi säkeistöiksi, yhteensä lähes tuhat ennustusta.

Hänen kerrotaan ennustaneen Berliinin muurin murtumisen
"Tiilimuurit hajoitetaan ja muutetaan marmorimerkeiksi.
Seuraa viisikymmentäseitsemän rauhanvuotta: Iloa ihmisille, vesijohtojen uudelleen rakentamista,terveyttä, suuria hedelmiä, riemua ja sulotuoksuista aikaa".
Eli rauhaa ainakin Saksan maalle olisi tarjolla vielä noin 40 vuotta!

Ja sitten se tärkein ennustus tulevaisuudesta:
"Seitsemännen suuren luvun täyttyessä
tapahtuu verilöylyn aikoihin,
ei etäällä suuresta tuhatvuotisesta ajasta,
että hautoihin mennet astuvat niistä ulos".

Kohta, jolloin kuolleet heräävät haudoistaan tarkoittaisi noin vuotta 2797 ja jolloin tuhatvuotinen valtakunta syntyisi.

Lainaukset kirjasta; Nostradamus -aikamme profeetta- kirjoittanut; Jean Jovaliste, painos vuodelta 1981.

J. Jovalisten tulkinnat kirjan eri säkeistä pitkälti roskaa tai aikamääreet ei täsmänneet,mutta Varsovan liitto on tuhoutunut, niin kuin hän tulkitsi Nostran sanoja. Ei kylläkään hänen kuvaamalla tavalla, mutta lopputulos on sama.

6

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuhat ja yksi

      >>>Hänen kerrotaan ennustaneen Berliinin muurin murtumisen
      "Tiilimuurit hajoitetaan ja muutetaan marmorimerkeiksi.
      Seuraa viisikymmentäseitsemän rauhanvuotta: Iloa ihmisille, vesijohtojen uudelleen rakentamista,terveyttä, suuria hedelmiä, riemua ja sulotuoksuista aikaa".
      Eli rauhaa ainakin Saksan maalle olisi tarjolla vielä noin 40 vuotta.>>>

      Tuota samaa on kerrottu toisen Maailmansodan päättymisestä laskien, onneksi ennustuksiin uskovien johtohahmojen vähyys on estänyt suunnitelmallisten sotien aloittamisen "viisikymmentä rauhanvuotta!"

      Nostranharhat ovat yhtä täydellisiä kuin muidenkin.

      • Valontuoja.

        Nostradamuksen ennustukset ovat lähinnä arvailuja.Nykykäsitys on,ettei Nostradamus "ennustanut " tulevaisuutta vaan menneisyyttä.Tarkemmin sanoen hän uskoi,että mitä oli tapahtunut menneisyydessä,tapahtuisi tavalla tai toisella myös tulevaisuudessa eli kaikki tapahtuu sykleissä.Hän vain kirjoitti noin 1000 nelisäiettä sekoittaen keskenään ranskaa,italiaa,latinaa ja käytti anagrammeja.
        Tämä siksi,ettei hän voinut olla varma siitä,mitä tulevaisuudessa tapahtuu mutta ajatteli,että joku tai jotkut "ennustukset" saattavat,jos jotkut niitä myöhemmin sopivasti haluamallaan tavalla tulkitsee,ehkä osoittaa jotkin "ennustukset"
        oikeiksi.Yhtään Nostradamuksen "ennustusta" ei koskaan ole kyetty ennakolta kytkemään johonkin tapahtumaan.Tulkinnat on tehty aina jälkeenpäin.Esimerkiksi hän mainitsee eräässä nelisäkeessään sanan Hister.Se tulkittiin tietysti myöhemmin Hitleriksi.Mutta sana Hister tarkoittaa alista Tonavaa.Eli kyseessä on
        Tonavasta joskus käytetty nimi.Eräs Nostradamuksen "ennustus" koski vuotta 1999.Siinä sanottiin:Vuosi 1999,seitsemäs kuukausi,Angelmoisin suuren kuninkaan tavoin kauhun suuri kuningas laskeutuu taivaalta.Tähän aikaan Mars hallitsee hyvästä syystä."Mutta mitä niin merkittävää vuonna 1999 tapahtui,että Nostradamus toi sen "ennustuksessaan"esille?Ei mitään!
        Eli siis Nostradamuksenkaan "profetioita" ei kannata ottaa lainkaan vakavasti.


    • Pikakirjoittaja

      Ei varmaan ollut Jumalasta tuo ennustus. Ei noin kauan maailma enää pyöri!

      Paholainenkin kyllä ennustelee ja osuvat joskus oikeaan, mutta sitten kun saa ihmiset harhaan johdettua, ja väärään harhaan - nyt on rauha,eikä mitään hätää - niin silloin heidät yhtäkkiä yllättää turmio.

    • Nostradamuksen ennustuksisita väitetään toteutuneen mm. " Nuori leijona on voittava vanhan taistelukentällä rehellisessä ottelussa. Hän lävistää tämän silmän kultaisessa häkissä: kaksi haavaa ja niitä seuraa julma kuolema."
      Neljä vuotta myöhemmin tästä heinäkuussa 1559 leijona tunnusta käyttänyt Ranskan kuningas Henrik toinen menehtyi turnajaisissa saamaansa haavaan, peitsen tunkeutuessa silmikon läpi. Tästä alkoi Nostran maine ennustajana kasvaa.

      Lontoon suuresta palosta hänen sanotaan ennustaneen, että se tapahtuu "vuonna kolme kertaa kaksi kymmentä plus kuusi". Eli 1666, joka myös tapahtui.

      Kuningas Henrik toiselle lähettämässä kirjeessä Nostra ennusti vuoden 1792 olevan tärkeä valtion asioiden hoidon kannalta. Saman vuoden syyskuuussa vallankumouksen saavutettua huippunsa Ranska julistautui tasavallaksi.

      Hitleristä hänen sanotaan myös ennustaneen: " Nälän hullaannuttamat pedot rientävät yli jokien, suurempi osa taistelukentästä on Histeriä vastassa. Hän tulee raahaamaan johtajaa rautaisessa häkissä aikana, jolloin Germanian lapsi hylkää kaikki lait".

      Samoin historiasta tiettävästi tunnetaan vain yksi kuuden päivän sota, josta Nostran sanotaan ennustaneen: " Kuusi päivää kestää kaupungin edustalla suoritettu hyökkäys.
      Tapahtuu ankara ja katkera taistelu:
      Kolme sitä käyvät, heidät jätetään rauhaan.
      Loput tulta ja verta näyttävässä käsikähmässä".
      Tuo sota käytiin Kairon edustalla 1967 ja Israelin vastustajat olivat Egypti, Syyria ja Jordania.

      Edelleen Nostradamuksen sanotaan kerrotaan ennustaneen Napoleonin kohtalon sanomalla keisrin menevän viimeiselle matkalleen "Bellerophonin kanssa". Napoleon vietiin Sainte-Helenen saarelle Bellerophon- nimisellä laivalla.

      Tuossa edellä jotain mainitakseni. Nostradamus itse on selittänyt saaneensa ihmeelliset ilmoituksensa jumalallisten henkien välityksellä.
      Uskoakko siis paikallisia "tietäjä henkiä", joiden tähänastiset povaamiset ovat osoittautuneet olevan silkkaa satuilua vai uskoakko Ranskalaista lääkäriä, jonka jotkut ennustukset näyttävät olevan varsin osuvia.

    • Oxygenon

      Onkohan nämä oikeasti kirjoitettuna Nostradamuksen kirjoihin. New Yorkin terrori-iskujen jälkeen luin lehdestä artikkelin N:n ennustuksista. Sen mukaaan hän olisi kirjoittanut sellaisia kuin "Uuden kaupungin taivas palaa", "Kaksoisveljet revitään toisistaan" sekä "nisänmuotoisesta rakennuksesta", jota "eivät tuhoa aseet vaan
      valkeat linnut".

      Angelmois viittasi hänen kielenkäytössään mongoleihin. Pelätyn vuoden 1999 heinäkuun aikana ei tapahtunut muuta siihen viittaavaa, se että venäläisten Baikonurista laukaistu kantoraketti tuhoutui ja putosi Mongolian alueelle.

      • Oxygenon

        Raamatussa kerrotaan myös kuolleiden nousevan haudoistaan. Se taas tapahtuu tänä päivänä. Balkanilla ja muualla joukkomurhien uhrit nousevat haudoistaan kertomaan tarinansa. He nousevat syyttämään murhaajiaan, samoin meri antaa kuolleensa haudattaviksi (Tapaninpäivän tsunami).


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      124
      8236
    2. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      431
      7388
    3. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      214
      5634
    4. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      137
      4570
    5. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      83
      4547
    6. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      103
      4428
    7. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      4132
    8. Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!

      Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.
      Tv-sarjat
      0
      3810
    9. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      6
      2916
    10. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      2680
    Aihe