onnistuuko mysql.llä

tiettyjen arvojen count

Saako Mysql:llä tietyt luvut tms. laskettua useammasta kohdasta yhteen jos ne ovat tietyn suuruisia?

Esim. tässä tapauksessa haluaisin laskea kaikki 0:ta yhteen eli luku1=1 (yksi nolla), luku2=0 (ei nollia), luku3=2 (2 nollaa), luku4=(ei nollia), luku5 = 2 (kaksi nollaa).

Tietokanta
id = 1
luku1 = 0
luku2 = 5
luku3 = 0
luku4 = 1
luku5 = 0

id = 2
luku1 = 1
luku2 = 5
luku3 = 0
luku4 = 1
luku5 = 0

4

353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • juhakorkeapudas
      • tuo ole oikea

        Eikös sum-funktio toimi ainoastaan yhteenlaskemisessa?

        Siis idea olisi tavallaan countata kaikki 0-tiedot, mutta jos niitä on useammassa kohdassa niin millä tavalla tuo onnistuu helpoiten?

        Sum-funktiohan laskee luvut vain yhteen.


      • juhakorkeapudas
        tuo ole oikea kirjoitti:

        Eikös sum-funktio toimi ainoastaan yhteenlaskemisessa?

        Siis idea olisi tavallaan countata kaikki 0-tiedot, mutta jos niitä on useammassa kohdassa niin millä tavalla tuo onnistuu helpoiten?

        Sum-funktiohan laskee luvut vain yhteen.

        Tämähän se piti olla http://www.tizag.com/mysqlTutorial/mysqlcount.php.


      • kätevästi saisi?
        juhakorkeapudas kirjoitti:

        Tämähän se piti olla http://www.tizag.com/mysqlTutorial/mysqlcount.php.

        Mitenkäs sen saa countilla toimimaan oikein? Tai ei ainakaan saa toimimaan yhdellä kyselyllä? Eli pitäisi tehdä jokaiselle tiedolle oma kysely?

        Koska jos valitsee esim. count(luku1) as luku1nollat FROM tietokanta WHERE luku1=0 OR luku2=0... Se counttaa nekin tiedot joissa luku1 on muuta kuin nolla.

        Tietysti jos tekee jokaisen kyselyn erikseen eli jokaiselle luvulle oma kysely niin silloin se onnistuisi, mutta kyselyitä pitäisi tehdä kymmeniä tuolla tavalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      289
      7476
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      52
      3929
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3438
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      72
      3171
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      114
      2844
    6. "Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"

      Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin
      Maailman menoa
      38
      2644
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      49
      2508
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      53
      2263
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      68
      2043
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      99
      1911
    Aihe