Riittääkö sukkanauhakäärmeen ruokavalioksi pelkästään
neulamuikut ja kostea kissanruoka? toki myös muuta kalaa olisi tarjolla mutta aika harvoin (silloin kun perheessä kalaruokaa syödään esim. lohi, joka itse perataan niin siitä rippeitä sukkikselle riittäisi).
ja miten usein pitäisi sukkista ruokkia ja kuinka paljon ruokaa laitetaan tarjolle? ja käykö veteen lisättävä vitamiini, vai ruokaan ripoteltava vitamiini? kumpikin kävisi, mutta minkäniminen vitamiini? = D avuton olen mutta ei tässä sukkista olla hankkimassa kun vasta joskus vuoden päästä =)
vielä piti valaistuksesta kysäistä? =) kokemuksista ja terraarioista voi kertoa : DD
Sukkanauhakäärme
1
518
Vastaukset
- Käärme-96
Moikka! Ensiksi haluan sanoa, että netistä löytyy paljon tietoa sukkanauhakäärmeiden kuten myös monien muidenkin käärmeiden ja liskojen hoidosta, joten oma-aloitteisuutta on hyvä käyttää näissä asioissa. Alla kuitenkin vastauksia kysymyksiisi.
1) Sukkanauhakäärmeelle ei omasta mielestäni käy pelkästään kostea kissanruoka ja neulamuikut, mutta niitä pitää tietenkin antaa ravinnoksi. Sukkikset syövät luonnossa salamantereita, sammakoita yms., joten sille pitää tarjota terraariossakin monipuolista ravintoa. Esimerkiksi hyönteisiä, matoja, toukkia, rasvatonta lihaa, munuaista, neulamuikkuja sekä kosteaa kissanruokaa.
2) Sukkanauhakäärmettä ruokitaan pari kolme kertaa viikossa. Pidä välillä 1-2: n viikon taukoja ennen seuraavaa ruokintaa. Ravintoon tulee lisätä vitamiineja ja mineraaleja, joita se ei ravinnosta saa eli lisää ne ruokaan, älä veteen. Aloittelijan kannattaa hankkia mieluummin sukkis, joka syö pieniä jyrsijöitä ja saa niistä tarvittavat vitamiinit yms.
3) UV-säteily on ehdoton! Sen tulee olla terraariossa. Muuten voit käyttää tavallista päivänvaloputkea ja/tai lämpömattoa.
Onnea sinulle ja tulevalle sukkiksellesi! =)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703550Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483503Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463322- 532769
- 322036
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301962Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401695- 481676
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961625- 391390