Tällä palstalla Jeesusta on kutusuttu megalomaaniseksi psykootikoksi. Hänen Raamattuun kirjatut kannanottonsa ovat mittasuhteiltaan todella mega-luokkaa. Hän sanoo olevansa:
maailman valo
tie
totuus
elämä
yhtä maailmankaikkeuden luojan kanssa
palvelija
leipä
ovi
kuningas
pelastaja
neuvonantaja
ja lupaa:
yli ymmärryksen käyvän rauhan
olla omiensa kanssa joka päivä
ikuisen elämän
jne
Ei ole loogista pitää häntä yhtenä henkisen tien opettajana muiden joukossa. Siihen hänen sanoistaan ja edesottamuksistaan ei löydy oikeutusta. Ennemmin häntä voi pitää megalomaanisena psykootikkona. Ja onhan sitten vielä se mahdollisuus, että ottaa hänen puheensa todesta.
Megalomaaninen psykootikko?
6
131
Vastaukset
- Jumalan pieni köyhä
Tervehdys
Lähtökohtaisesti pääopettajan määrittely tuottaa johtopäätöksiä myös hänen seuraajistaan.
Kristillisyys on oikeastaan aika huono uskonto verrattuna esim. juutalaisuuteen tai islamiin, liian tulkinnanvarainen. Se kun ei sisällä edes selkeää moraalioppia, sen kirjoitukset ovat päällekkäisiä ja ristiriitaisia ja sen Jumalakuvakin on vähintään irrationaalinen.
Ehkä niille jotka väittävät kristillisyyden ytimen siis olevan uskonnon sijasta hengellinen todellisuus, pitäisi keksiä myös jokin kuvaavampi yhteinen nimittäjä kuin uskonto tai uskonnollisuus.
Kävisiköhän sekopäät?Sekopäät on ihan hyvä vaihtoehto maailman logiikan näkökulmasta, sillä Paavali kirjoittaa:
"Onhan kirjoitettu: "Minä hävitän viisasten viisauden, ja ymmärtäväisten ymmärryksen minä teen mitättömäksi." Missä ovat viisaat? Missä kirjanoppineet? Missä tämän maailman älyniekat? Eikö Jumala ole tehnyt maailman viisautta hullutukseksi? Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat, koskapa juutalaiset vaativat tunnustekoja ja kreikkalaiset etsivät viisautta, me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus, 1 Kor 1:19-23
Ja Jeesus itse sanoi:
Ei ole opetuslapsi opettajaansa parempi, eikä palvelija parempi isäntäänsä. Opetuslapselle riittää, että hänelle käy niinkuin hänen opettajalleen, ja palvelijalle, että hänelle käy niinkuin hänen isännälleen. Jos he perheenisäntää ovat sanoneet Beelsebuliksi, kuinka paljoa enemmän hänen perheväkeään! Matt 10:24-25
Jos sen sijaan Jeesuksen puheet ottaa todesta, meitä hänen seuraajiaan on loogista nimittää Jumalan lapsiksi.No oikeastaan kristillisyys ei ole uskonto vaikka sen ympärille on vuosisatojen kuluessa rakennettu uskonnollinen järjestelmä. Kristillisyydessä kyse ei ytimeltään ole uskonnosta vaan rakkaussuhteesta Jeesuksen Kristukseen ja luottamuksesta kaikkeen siihen mitä hän on ja tarjoaa.
- kiitos!
EJKR kirjoitti:
No oikeastaan kristillisyys ei ole uskonto vaikka sen ympärille on vuosisatojen kuluessa rakennettu uskonnollinen järjestelmä. Kristillisyydessä kyse ei ytimeltään ole uskonnosta vaan rakkaussuhteesta Jeesuksen Kristukseen ja luottamuksesta kaikkeen siihen mitä hän on ja tarjoaa.
Tuo on todella tärkeä huomio, kristinusko ei ole alunperin uskonnollinen järjestelmä, eikä oikeastaan edes uskonto. Aamen.
- ymmärrettävä asia
Tottakai Jumalan oma poika on hieman erilainen kuin toiset, koska hän on Jumalan Poika, ei mikään tavallinen ihminen, niinkuin teoistansa ymmärrät jos tiedät mitä ne olivat?
- Zirmelii
Virkamiesjärjestelmä on uskonto joka piiloutuu väärien lakien taakse! Kiiitos Raamatun: se mikä keisarille kuuluu on keisarin, eli kaikki!
Ilman köyhiä ei mikään toimisi. Mitä jos sosiaalitoimi, te-toimisto,kela lopetettaisiin? Tulisi lisää työttömiä! Köyhyys työllistää ja syyllistää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.922127Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n332070Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501835Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751360- 861251
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191141Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311060Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men561003- 67936
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.282895
