Kertokaa minulle mitä mieltä olette uskonnottomien bussikampanjan tarrojen repimisestä?
Antakaa edes joku merkki että teitä voisi pitää täysjärkisinä!
Antakaa edes joku merkki että teitä voisi pitää täysjärkisinä!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
nämä sekopäät puolustelee sitä.
jos kirkon tarrat revittäis bussien kyljistä niin johan ois kirkonmiehet käräjillä!
mee hoitoon
Asematunnelissa tädit joka ainoa kerta tyrkyttävät jeesuslappuja. Koen moisen lähinnä häirinnäksi julkisella paikalla, mutta yleensä otan yhden kohteliaisuudesta ja myötätunnosta ja heitän kulman takana roskakoriin. Olisiko mielestäsi parempi, että panisin laput suikaleiksi siinä kaikkien nähden?
Vähän kärsivällisyyttä, luterilaiset. Helvetillä pelottelua on kestänyt ajanlaskumme alusta asti. Uskonnottomien kampanja kestää pari viikkoa ja sitten helvetillä pelottelu voi taas jatkua.
kyseleyt tyhmiä mee sä repimää punalippuas vuaan
Tämä bussitarrojen kiinnittäminen oli hyvä idea. Vähän tuodaan vapaa-ajattelua ja järkevää maailmankuvaa esille suurelle yleisölle. Jos jumalan olemassaoloa todisteltaisiin samalla lailla, ei sitä väestö pitäisi kummallisena. Mielestäni on siis hyvä, että asiasta aletaan pikkuhiljaa viestittämään tasapuolisesti.
Valtaväestölle pitää tuoda molemmat elämänkatsomustavat esille, että he voivat vapaasti päättää uskonnollisesta suuntautumisestaan.
En tiedä, mitä tällä yhdellä uskovaisella liikkuu päässä, mutta voisikohan hän selittää, miten punainen lippu liittyy ateismiin? Ja itse henkilökohtaisesti revin joka uskovaisen antaman jeesuslapun hänen silmiensä alla, koska en pidä moisesta tuputuksesta. Onhan heillä niitä "jeesus tulee"- kylttejä
Ihme homma, että kun aletaan julkisesti esittämään tällaista näkökulmaa joka kyseenalaistaa Jumalan olemassa oloa, aletaan heti ottamaan yhteyttä viranomaisille ja valittamaan että asia loukkaa minua ja kiihottaa kansaa mellakoimaan.
Näiden bussitarrojen julkistaminen on mielestäni ihan oikeutettua, koska näkökulmia asiaan on monenlaisia ja jokaista pitäisi saada esittää ilman, että nämä (luultavasti nämä maksavatkin mansikoita) revitään alas.
Tottakai jokaisella on sanavapaus, mutta silti. Ei pitäisi taistella jotain voittamatonta vastaan.
Pitäisi ottaa asiat niinkuin ne on. Asiasta voitaisiin keskustella sivistyneesti, kuunnellen toistakin puolta, eikä nousta barrikadeille.
Se on melkein jopa lapsellista "Nämä loukkaavat Minun uskontoani, eikä tällaista saisi esittää niin missään." ^^)
bussitarra homma loukkaa myös muita uskontoja kuin meitä kristittyjä - olisi ollu parempi kun ei sellaisia olisi koskaan laitettukaan - mutta ei niitä luvattomasti poiskaan saa repiä
minun puolestani ateistit saavat pitää omat luulonsa, kun se kerran on niin tärkeää heille
vaikka uskonnottomien tarrat ei olekaan pelkkä mielipidekysymys, kristinusko on yhteiskuntamme ja kulttuurimme ydin ja pohja - näin Jumalan kieltäminen kyseenalaistaa koko kulttuurimme
pane omaa 'vastatarra' kamppanjaa soimaan?
sinne vaan joka toiseen bussinkylkeen-- God loves you-- and you cant help it.
tai vastaavaa tere..l-h
On tagien ja graffitien tekeminen ja tarrojen liimaaminen parempi vaihtoehto. ;)