Kansalta menee puurot ja vellit sekaisi poliitikkojen saamasta tuesta. Töväenpuolueet ovat saanaat duunareilta avustuksia iät ajat. Mutta en ymmärrä miten valtuustoonpäässyt vasemmistolainen edustaja, ajaisi metallisorvarille markettikaavaa. Sillä hänhän ajaa työntekijän asiaa työnantajien ehdottamia lakeja vastaan, joilla yleensä yritetään polkea työntekijöiden oikeuksia. Mutta KAKKOSET ja SUHARIT sekä muut NOVA KORPIT höysteineen vaativat sellaisia kaavotuksia jotka takaa heille hyvät pisnekset. Keskusta ja Kokuumus takaa isoille sioille kaupparyhmittymille monopolin joilla he pitää kilpailijat poissa hyviltä kauppapaikoilta. Tämän joutui kokemaan myös LILD kaupparyhmä. Sekä muut pienemmät kaupparyhmät kotimaasta. Tämä niin sanottu laillinen tuki . Antaa politikoille mahdollisuuden ryöstää yhteiskuntaa aivan uudella tavalla. Esimerkiksi keskustan tuhooja ministeri PAULA LEHTOMÄKI . Purkaisi oikeuden päätöksellä suojellut koskialueet ja rakentaisi myös natura alueelle, aivan käsittämättömiä touhuja, ( kaikkea rahanhimo teettääkin). Tämä yhteiskunnan kuppaus loppuisi usan mallilla. Puolueet ja yksittäiset poliitikot ja politiikoksi pyrkivät. Määrättäisiin kirjanpito velvollisiksi, ja kirjanpito reaaliaikaiseksi nettiin. Tämänpäivän tekniikka on siihen oiva väline. EI tarvi kinata oikeusministeriössä mitä julkaistaan ja kerrotaan rahoittajista. Äänestäjällä on rehellinen kuva ja oikea mahdollisuus valita ketä äänestää, mustat hevoset vähenee. Kenen leipää syä sen lauluja laulaa. Nythän emme tiedä millaisia bulvaaneja porukassa on, ja millaisia lehmänkauppoja on jo viritetty. Niistä kuulemme taas ehkä viikon päästä.
PUOLUEIDEN LAHJUKSET
burjan
172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vanhanen, liikemiehet ja Kuntien eläkevakuutus tapasivat vuonna 2007 salaisessa palaverissa Vanhasen kutsumana ja kyse oli vaalien rahoituksesta.
Kuntien eläkevakuutus antoi Oka yhtiön kautta (joka oli hetkeä aikaisemmin ollut Nova Groupin hallinnassa) 20 miljoonaa euroa Nova Groupille.
Vastineeksi tuosta 20 miljoonasta Nova Group antoi Vanhaselle satoja tuhansia euroja vaalitukea.
Nyt kun Nova Group meni konkurssiin niin penniäkään noista yli 20 miljoonasta ei eläkeläiset saa enää takaisin.
Saanen kysyä kuinka vastuullista toimintaa on sijoittaa eläkeläisten rahoja moottorikelkkatehtaaseen? Kyseessä on aika riski sijoitus jollaista ei pitäisi eläkerahoilla tehdä. Mutta sijoituksestahan ei ollutkaan kyse vaan pelkästä "sulle-mulle" pelistä.
Voi siinä sitten kaikki eläkeläiset miettiä että mihin ne heidän rahansa oikeasti hävitettiin. Kuinka monta miljardia eläkeläisten rahoja on pistetty täysin vastaaviin lahjomistapauksiin?
Jos tuo Keva-Nova Group-Vanhanen tapaus ei ollut pääministerin lahjomista ja lahjuksien vastaanottamista niin mitä se sitten oli? Tuo on täysin oppikirjojen mukaista lahjontaa jossa annetaan vastapalvelus takaisin jostain mitä Nova Group ei olisi ilman lahjontaansa saanut, eli haluamansa kiinteistön ja siihen halvan rahoituksen.