kaverilla oli iskari vääntyny ja muutenki paskan, se ois pitäny vaihtaa. eihän niitä saanu kun 4 kpl kerralla ostettu, joten se vääns sitä suoremmaksi ja maalas mustalla sprayllä ja hienosti läpi tokalla. Toinen tapaus pikaystäväni katsati auton ja valot ja päästöt oli sikinsokin mentiin viikkoo myöhemmin katsastaa uudestaa ja kysyin et olikos kulta laittanu ne sanoi et " juu säädin vaa kaasarii pinemälle?" no entä valot kysyin? - ai niin . Ajettiin ennen konttorii yhen talon seinämän viereen heitti siihen sitte pitkät ja lyhyet vuoron perään ja sormituntumalla valot suuntaamaan oikei (ainakin paremmin) läpi meni molemmat viat. Kontorin pihalla ruuvas taas kaasarin auki ja matka jatkuu. Ei kaikkia pikkuasioita kannata niin tosissaan ottaa kunhan ei toisten tai oman turvallisuudesta tingi??? .. tämä lienee huono sanoa tähän perään. tytteli täältä.
Eihän ne ees kato
en kerro
4294
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
anteksi maholiset vreeksi katsotut sananai. en ole suomalainen kokonaan asun ulkomalilla.
Enpäs ole koskaan kuullut varaosa liikkeestä josta pitää ostaa 4 iskarit kerralla.... Taisit nähdä unta
Niinpä niin...
Iskari vääntynyt ja muutenkin paskana..
Entä jos se hajoaa lopullisesti tien päällä, silloin kun sitä tarvitaan. Ehkä tilanteessa jossa jarrutusmatkan pituus ratkaisee sen, että säilyykö ihmishenki...?!
Epäilen, että varaosamyyjä oli suositellut että iskarit vaihdettaisiin aina kaikki 4 kappaletta, niinkuin parasta olisikin. kyllä niitä voi yhdenkin ostaa, mutta se ei ole turvallista.
Kun varaosa liikkeestä jotain ostaa voi suositella mitä vain. Mutta asiakas ostaa mitä ostaa. jos tilaat yhden saat yhden sanoipa myyjä mitä vain. Ainakin kaikki mun tuttavani ovat vaihtaneet iskarinsa vain joko edestä tai takaa.
Ja luultavasti tuossa tarinassa ei ollut vikaa itse iskarista vaan vääntyneestä tuesta joka esti iskarin liikkumisen, hänenhän on täytynyt purkaa ja rakentaa se kuitenkin uudelleen.
Toimimaton iskari alkaa pikkuhiljaa vaikuttaa kaikkeen, jarruihin ennenkaikkea ja kaikkeen siinä ympärillä. Ilmeisesti tässä jutussa ei ollut kyse itse iskun vaimentimesta vaan tuesta.
Toiset liikkeet muuten myy koko jousi-iskari-tuki pakettia samaan hintaan missä toiset pyytävät jo pelkästä iskarista ja tuesta isompaa hintaa.
Kaikkihan tuossa aloittajan jutussa on mahdollista, kaasaria ja valoja voi säädellä. Mutta liikkeestä ostetaan mitä tarvitaan yhden räjähtäneen renkaankaan takia ei tarvitse koko sarjaa ostaa jollei alkuperäinen ole todella harvinainen.(mutta se renkaista)
Tai sitten kyse on liikkeestä jossa asiakkaalle haetaan varastosta oikea tuote ja aletaan tuputtamaan kuitenkin vieressä olevaa ylisuurta osaa joka ei edes sovi siihen mitä asiakas tilaa. (sama liike tarjoaa ylipitkiä jarrulketkuja ja jopa pyörän ketjut pittää ylipitkinä tuputtaa)