Tänään on vanhan kalenterin oikea juhannuspäivä. Tämän päivänhän kristityt ovat nimenneet Johannes kastajan päiväksi. Haaa, naurettavaa, mistä helvetistä he muka tietävät jonkun Johannes kastajan päivän olevan tänään.
Tässä jälleen rivo esimerkki kristinuskon vakivallasta muita aatteita kohtaan. He ovat vallanneet muinaisten uskomusten juhlapäivät palvelemaan omia tarkoituksiaan. Samasta syystä kristityt ovat rakentaneet kirkkonsa muinaisille palvontapaikoille; parhaalle tonttimaalle.
Juhannus on ikivanha juhla, jota vietettiin jo kivikaudella paljon ennen kuin kristinuskosta oli mitään tietoa. Pohjolassa palvottiin silloin polyteistisesti Ukkoa, Ahtia ja erilaisia tonttuja.
Uskoisin tuskin Ukkoonkaan, vaikka sellaista jumalaa täällä nyt palvottaisiin, mutta kristittyjen omahyväinen ja paskamainen väkivalta muita uskomuksia kohtaan kyllä raivostuttaa.
Tässä jälleen rivo esimerkki kristinuskon vakivallasta muita aatteita kohtaan. He ovat vallanneet muinaisten uskomusten juhlapäivät palvelemaan omia tarkoituksiaan. Samasta syystä kristityt ovat rakentaneet kirkkonsa muinaisille palvontapaikoille; parhaalle tonttimaalle.
Juhannus on ikivanha juhla, jota vietettiin jo kivikaudella paljon ennen kuin kristinuskosta oli mitään tietoa. Pohjolassa palvottiin silloin polyteistisesti Ukkoa, Ahtia ja erilaisia tonttuja.
Uskoisin tuskin Ukkoonkaan, vaikka sellaista jumalaa täällä nyt palvottaisiin, mutta kristittyjen omahyväinen ja paskamainen väkivalta muita uskomuksia kohtaan kyllä raivostuttaa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Luukkaan evankeliumin alussa kerrotaan Johannes Kastajan syntymästä. Marian sukulainen Elisabet oli hedelmätön, mutta pyhä henki hedelmöitti ensin Elisabetin, ja kuuden kuukauden päästä Marian. Elisabet sitten synnytti Johannes Kastajan joka oli "ääni joka huutaa autiomaassa", jne... Sitä minä en vain älyä miksi sanotaan että Jeesus oli Jumalan ainoa poika, vaikka Luukkaan evankeliumin mukaan myös Johannes on yhtä lailla pyhän hengen hedelmöittämä, Jeesuksen velipuoli siis...
Mutta joo, Johannes oli siis kuusi kuukautta Jeesusta vanhempi koska Pyhä Henki siitti hänet puolta vuotta ennen Jeesusta. Ja koska uskovat olivat ensin keksineet väittää että joulukuun 24. on Jessen synttärit (mitä se ei alunperin kylläkään ollut) niin silloin Johanneksen synttärit on pakosti mittumaarina.
Ei saa unohtaa vanhempia veljiä, esimerkiksi Saatanaa.
Job 1:6 Eräänä päivänä Jumalan pojat tulivat koolle ja asettuivat Herran eteen. Myös Saatana oli heidän joukossaan.
Ehkä jumalalla oli tyttäriäkin.
6 Mutta tapahtui yhtenä päivänä, että Jumalan lapset tulivat ja astuivat Herran eteen, ja tuli myös saatana heidän kanssansa.
että jessen syntymä ei sattunut joulun tienoille ja mitä tulee hänen velipuoleensa, siitä en tiedä mitään. Olen laajasti yleissivistynyt, mutta raamis on jäänyt lukematta. Luen mieluimmin Dostojevskia ja Marquesia.
siis jumalan poika. Siitä saatananpalvojat saavat hyvät kicksit:-D)))))))))))))))))))))
Jeesuksen velipuoli sekin... Edelleen ihmetyttää puhe "ainoasta pojasta", kun VT:ssä jumalalla on koko lauma poikia, joista eräs oli Saatana. Ja miten se muka on monoteistinen uskonto?
palstalla sanonut, että kristinusko on polyteistinen uskonto, mutta viitannut isään, poikaan ja pyhään henkeen.:-)
Nimittäin jätinkirkkoon.
Katso
http://www.ursa.fi/blogit/ta/index.php?title=suomen_suurin_arkeoastronominen_loyto_mu&more=1&c=1&tb=1&pb=1
Britit kokoontuvat joukolla Stonehengeen. Mahtaako tulla tavaksi joskus täälläkin kokoontua jonnekin jätinkirkolle kuten esi-isämme ja -äitimme tuhansia vuosia sitten?
näistä en ennen lukenut. Olen kyllä perillä kivikauden asioista eräiden tiedejulkaisujen ansiosta, mutta tämä oli minulle uutta. Jätinkirkot sattuvat kuitenkin olemaan ajanjaksolta, jolloin Vasarakirves-kansa alkoi asuttaa maatamme, joten en pidä täysin mahdottomana ajatusta, että he olisivat tuoneet jätinkirkot mukanaan.
Menkäämme siis Jätinkirkkoon ja rukoilkaamme, Aamen:-D))))))))))))))))))))
paikka olisi sitten varmaankin Kastellin jätinkirkko Raahen lähellä.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Jätinkirkko
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kastellin_jätinkirkko
Paikalle on opasteet ja se on avoinna yleisölle.
Kyllä vähän kutkuttaa ajatus viettää mittumaaria tuolla ensi vuonna!
etelärannikolla, joten olisi vähän pitkä matka jussin viettoon Raaheen asti, mutta ajatuksena aika viehättävä.