Alkotaxin toimitus, miten se käy?

Tietääkö joku kenties, että tulevatko ne tuolta postissa vai kotiovelle?

Onko tuo toimitusaika myös Suomeen tuo 1-2 päivää?

Entäs maksaminen? Etukäteen vai muita tapoja?

Siis onko luotettava paikka?


Kiitän ja kumarran! *kumarrus*
5614
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tänään radiosta kuultuun laitan linkit

http://yle.fi/alueet/helsinki/helsinki/2009/06/alkotaksi_hammentaa_viranomaisia_822512.html

http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2009/06/alkotaksi_tuo_tallinnan_tuliaisia_kotiovelle_821780.html?origin=rss

Mutta ainakin minusta sos. ja terv. ministeriön henkilön vastaukset toimittajan kysymyksiin olivat kierteleviä ja vaikutti, että hän olisi yrittänyt antaa ymmärtää kaiken etäostamisen olevan lainvastaista. Ei ehtinyt tai vaivautunut menemään yksityiskohtiin, eikä maininnut toimivaa ja lainmukaista nykykäytäntöä (vakuus, tilaus, toimitus, veroilmoitus). STM:n kannattaisi muistaa että EU:ssa ollaan ja samoilla säännöillä kuin muutkin maat.

Äänestä
  • Mikähän viranomaisten lukutaitoa mahtaa tällä kertaa hämärtää? EU:n direktiivi verollisista tuotteista (2008/118/EY, valmisteveroja koskevasta yleisestä järjestelmästä ja direktiivin 92/12/ETY kumoamisesta, http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32008L0118:FI:NOT) nimittäin kertoo seuraavaa: "

    V LUKU KULUTUKSEEN LUOVUTETTUJEN VALMISTEVERON ALAISTEN TAVAROIDEN SIIRTO JA VEROTUS

    1 JAKSO Yksityishenkilöiden hankinnat

    32 artikla
    1. Yksityishenkilön omaan käyttöönsä hankkimien ja yhdestä jäsenvaltiosta toiseen itse kuljettamien valmisteveron alaisten tavaroiden valmistevero kannetaan ainoastaan jäsenvaltiossa, josta valmisteveron alaiset tavarat hankitaan.
    .
    .
    2 JAKSO Hallussapito toisessa jäsenvaltiossa

    33 artikla
    1. Jos yhdessä jäsenvaltiossa kulutukseen jo luovutettuja valmisteveron alaisia tavaroita pidetään hallussa kaupallisessa tarkoituksessa toisessa jäsenvaltiossa niiden siellä tapahtuvaa luovuttamista tai käyttöä varten, niistä on kannettava valmisteveroa, ja valmisteverosaatava syntyy kyseisessä toisessa jäsenvaltiossa, sanotun kuitenkaan rajoittamatta 36 artiklan 1 kohdan soveltamista.
    .
    .
    3 JAKSO Etämyynti

    36 artikla
    1. Valmistevero kannetaan määräjäsenvaltiossa sellaisista yhdessä jäsenvaltiossa kulutukseen jo luovutetuista valmisteveron alaisista tavaroista, jotka toiseen jäsenvaltioon sijoittautunut muu kuin valtuutettu varastonpitäjä tai rekisteröity vastaanottaja, joka ei harjoita itsenäistä taloudellista toimintaa, on ostanut ja jotka myyjä tai joku tämän puolesta on suoraan tai välillisesti lähettänyt tai kuljettanut toiseen jäsenvaltioon."

    Alkotaxi toteaa Ylen jutussa "Myös verot maksetaan Viroon, koska kauppa tapahtuu siellä. - Se on periaatteessa sama kuin että ihminen kävisi Virossa, tekisi kaupat Viron puolella ja saisi tavaran täällä, sanoo Viktoria Visnapuu."
    Näin maallikon lukemana, Alkotaxin näkemys toimintansa laillisuudesta ei oikein saa tukea ainakaan EU-lainsäädännöstä. Verot maksetaan Viroon ainoastaan, kun tuotteet hankitaan omaan käyttöön ja kuljetetaan itse.

    Äänestä

Mikä tässä uudessa firmassa herättää 50 kuluttajassa niin paljon luottamusta, että uskaltaa käyttää sen palveluita?

Sekö, että sivut ovat suomeksi? Takaako se luotettavuuden jotenkin? Kökköiset sivut ja samaa roskaa mitä alkostakin saa. Toimitusehdot? "Normaali toimitus 1-2 päivää".

Äänestä
  • Luottokortilla kun maksaa niin ainakin voi tehdä reklamaation Luottokunnalle, jos ei saa tilaustaan.

    Äänestä

  • luottamuksesta tiedä kirjoitti:

    Luottokortilla kun maksaa niin ainakin voi tehdä reklamaation Luottokunnalle, jos ei saa tilaustaan.

    Ei muuten onnistu valitus Luottokunnalle koska jos tavara jää Tulliin (niin kuin varmasti jää kunhan heräävät) niin kamat saat Tullista maksamalla verot.

    Luottokunta tuskin palauttaa rahojasi sillä perusteella, "etten halua maksaa veroja".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


akkeli100 kirjoitti:

Tietääkö joku kenties, että tulevatko ne tuolta postissa vai kotiovelle?

Onko tuo toimitusaika myös Suomeen tuo 1-2 päivää?

Entäs maksaminen? Etukäteen vai muita tapoja?

Siis onko luotettava paikka?


Kiitän ja kumarran! *kumarrus*

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu