Isotuomipihlaja

Viherkämmen

Hei,

Istutimme keväällä 3-4 -vuotisista astiataimista aidan.
Laitoimme 3 tainta metrille. Istutuksen yhteydessä leikkasimme aidan noin 10 senttisiksi tikuiksi ja nyt aita on kasvanut noin 40-50 senttiseksi. Pitäisikö minun vielä leikata aitaa tänä vuonna, jotta saan siitä varmasti tuuhean alhaalta asti? Oksia kussakin taimessa noin 10 kpl.

Olisi kiva saada tietää, miten minun tulee jatkossa aitaa hoitaa, että siitä tulee mahdollisimman tuuhea.



Kiitos jo etukateen vastauksista.

-Irene

1

621

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viherpeukku

      Isotuomipihlajalla on luonnostaan suoraviivainen ja pystykasvuinen. Lähinnä vaikuttaa onko sitä tarkoitus pitää muotoonleikattuna pensasaitana, vai vapaastikasvavana aidanteena.

      Jos pensasaitana, niin sitten kannattaa leikata alusta asti tiheään. Jos taas halutaan luonnollisen näköinen aidanne, niin ennemmin antaisin kasvaa ja alottaisin normaalit hoitoleikkaukset vasta varmaankin seitsemän vuoden päästä. Niillä tarkoitan vanhempien oksien poistamista alasleikkaamalla. Eli vaikka kahden vuoden välein leikkaa huonoimman vanhan oksan kokonaan pois. Voi niitä ottaa pari kolmekin/pensas jos tarvetta on. Silloin pensas tekee uusia versoja ja pysyy siten tuuheana alhaalta asti. Samalla tavalla kannattaa leikata myös syreenit ja monet muutkin pensaat. Risusavottaa olen pitänyt alkukeväästä.

      Näissä leikkauksissa ei ole mitään orjallisia sääntöjä mitä pitäisi noudattaa, vaan on mentävä ihan silmämääräisesti. (leikkausväli voi olla pidempikin jos tarvetta ei ole) Eli huonot ja ränsistyneet oksat pois. Jos sellaisia ei ole mutta alkaa kaljuuntua alhaalta, niin sitten paksuimmasta päästä ja pensaan muoto huomioiden valitaan muutama oksa. Yleensä niitä "kakkoslaatuisia" kyllä löytyy.

      Isotuomipihlaja on kiitollinen kasvatettava sekä oivallinen ja helppohoitoinen aitapensas. Mainio valinta siis. Korkeuttahan se saattaa kasvaa melkoisesti joten se vaikuttanee leikkaustyyliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      141
      5159
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      126
      3279
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      126
      3273
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      36
      3203
    5. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      43
      2566
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      35
      2253
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      22
      2188
    8. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      229
      1896
    9. prööt prööt nyt ottaa vihervassaria pattiin!

      Korvatkaa R kirjaimet L kirjaimilla ja sanokaa ääneen "Jari Kurri etsii pakoputkiautossaan jarruja".
      Maailman menoa
      11
      1854
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      88
      1785
    Aihe