Pakkoruotsiasiassa tuntuu yleinen näkemys olevan, että pakkoruotsi poistuu vasta sitten, kun RKP tippuu hallituksesta. Miten tällainen absurdi tilanne on mahdollista, että me ikäänkuin pyydämme lupaa (jota ei tietenkään koskaan tule) RKP:ltä pakkoruotsin poistoon ja moni todella näkee ainoana mahdollisuutena sen, että RKP saadaan jollain konstilla jäämään oppositioon.
Eihän demokratian näin pitäisi toimia, eihän? Tätä kun joku ulkomaalainen puolueeton tutkija tai lehti innostuisi tutkimaan niin tulisi kyllä mielenkiintoisia tutkimustuloksia. Suomalaiset poltiikot kiltisti tottelevat RKP:tä ja kieltäytyvät kuuntelemasta kansan tai asiantuntijoiden enemmistöä. Kyllä hävettää, minkälaisia lampaita olemme tuonne äänestäneet.
Eihän demokratian näin pitäisi toimia, eihän? Tätä kun joku ulkomaalainen puolueeton tutkija tai lehti innostuisi tutkimaan niin tulisi kyllä mielenkiintoisia tutkimustuloksia. Suomalaiset poltiikot kiltisti tottelevat RKP:tä ja kieltäytyvät kuuntelemasta kansan tai asiantuntijoiden enemmistöä. Kyllä hävettää, minkälaisia lampaita olemme tuonne äänestäneet.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lisään tähän vielä sen, että mielestäni olisi RKP:n kannalta parempi hoitaa pakkoruotsin alasajo nyt hallitusti, kuin että se tehdään sitten kun RKP viimein tippuu hallituksesta. Tyylikkäästi hoidettu pakkoruotsin poisto maksimoisi ruotsin valitsemisen valinnaisena ja kieliryhmien välien paranemisen. Jos pakkoruotsi poistetaan tyyliin "kostona" RKP:lle, niin seuraukset eivät välttämättä ole niin hyviä ruotsin aseman kannalta. Itselleni on toki ihan sama, miten se pakkoruotsi poistuu, kunhan se poistuu mahdollisimman pian.
Miksi odotamme "lupaa" RKP:ltä?
Esim. Halla-aho on viitoittanut suomalaisille kansanomaisella tavalla ja älykkäillä kommenteillaan
maassamme harjoitettavavn täysin idioottimaisen ja maallemme katastrofimaisen
poliittisen linjan.
Kirjoituksia uppoavasta lännestä ovat kirjoituksia todellisesta arkirealismista, millä maatamme upotetaan typerien ja vain itseään ajattelevien poliitikoiden toimesta..
Mäki-Ketelä osoitti kansalaisliikkeen voiman , joten me suomalaiset emme ole niin nynnyjä kuin puhtaan, kunhan asia on vain linjauksisltaan selkeä ja oikeudenmukainen.
Eikö 10-10 miljardia euroa vuosittain suomenkielisille veronmaksajille maksava pakkoruotsitus ja kaksikielsyys ole riittävä osoitus maamme taloutta ja maamme alkuperäistä kansaa kuluttavasta hölmöilystä. Sille rahalle on muutakin käyttöä.
Suomalaiset olisiko jo aika lähteä pakkoruotsittamisen vastaiseen marssiin. Miljoonavaellus Helsinkiin ja paikallisia joukkomielenosoituksia kussakin paikassa, missä ihmisiä on.
Syöpä on pysäytettävä ajoissa.
Ulkotulet palamaan ja vainovalkeiden viesti on selvä.
Pakkoruotsituksen ikeen on loputtava ja maammer saatettava yksikieliseksi maaksi, kuten ovat Ruotsi, Norja, Tanska, Islanti, viro jne.
Miksi Suomen tulisi olla kaksikielinen?