jeesus on kirosana

uskonnosta puhuminen katsotaan kirosanaksi vähän joka puolella. vaikka se voi olal monelle ainoa toivo ja lohdun paikka. Sillä tässä valheiden maailamassa elää vain vallanpitäjien tarinat.

Lue viikon kolumni

http://www.yleiskolumni.fi/
3350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jaa, miten kolumni liittyy uskontoon?

Olen huomannut, että uskovaiset näkevät maailman pelkästään "uskovaisin" silmin. Kaikki maailmassa oleva ja tapahtuva mielletään uskontoon liittyväksi vaikka useat muut näkevät asiat täysin eri kantilta.

Ei ole olemassa totuutta vaan kaikki on henkilökohtaista maailmankatsomusta omasta vinkkelistä katsottuna.

Raamattu on täynnä aikansa vallanpitäjien katsomuksen mukaan sepitettyjä tarinoita. Tämä kertomani ei ole totuus vaan ainoastaan näkemys täältä käsin katsottuna.

Äänestä

Jeesuksen nimessä ovat ajaneet exorcistit pahoja henkiä pois iihmisistä! Lähetyskentillä tuollaisia sattuu yhä edelleen kuin Jeesuksen aikaan Jeesus teki!

Äänestä

edessä,mikä oli yleinen paikka.Suunnittelimme vain mitä illalla tekisimme?Poliisi pyysi hajaantumaan,koska se ei ollut mikään väenkokouapaikka.Hajaannuimme.Nyt kokoontuvat paljon suuremmat joukot yleisillä paikoilla? Miksi? Onko laki asiansuhteen muuttunut?Uskonseuroille on annettu äärettömät tilat kokoontumisiin,koulukakarat eivät pysy enää koulujensa pihoilla vaan painetaa joukolla pitkin kaupunkia.Tanssipaikkojen parkkipaikat eivät riitä,vaan autoja on pitkin viheralueita,Autot kuuluvat uskontoihin siinä kui Jumalakin,usein enemmänkin.Mitä komeimmat autot sen varmemmin omistajat ovat myös parhaita kristtyjä kaveeraamassa.Tukipalkkioita vain lisää ja paremmat autot.Mitä Raamatussa sanotaan muuta kuin esivallan kunnioituksesta? mOnko siinä mitään mainittu,kuinka kauan pitäisi katsoa kieroontunutta esivaltaa?Ehkä niinkauan kuin kieroontuminen pelaa oikeaan pussiin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nimeäkäyttänyt kirjoitti:

uskonnosta puhuminen katsotaan kirosanaksi vähän joka puolella. vaikka se voi olal monelle ainoa toivo ja lohdun paikka. Sillä tässä valheiden maailamassa elää vain vallanpitäjien tarinat.

Lue viikon kolumni

http://www.yleiskolumni.fi/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu