jeesus on kirosana

nimeäkäyttänyt

uskonnosta puhuminen katsotaan kirosanaksi vähän joka puolella. vaikka se voi olal monelle ainoa toivo ja lohdun paikka. Sillä tässä valheiden maailamassa elää vain vallanpitäjien tarinat.

Lue viikon kolumni

http://www.yleiskolumni.fi/

3

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ja väärää

      Jaa, miten kolumni liittyy uskontoon?

      Olen huomannut, että uskovaiset näkevät maailman pelkästään "uskovaisin" silmin. Kaikki maailmassa oleva ja tapahtuva mielletään uskontoon liittyväksi vaikka useat muut näkevät asiat täysin eri kantilta.

      Ei ole olemassa totuutta vaan kaikki on henkilökohtaista maailmankatsomusta omasta vinkkelistä katsottuna.

      Raamattu on täynnä aikansa vallanpitäjien katsomuksen mukaan sepitettyjä tarinoita. Tämä kertomani ei ole totuus vaan ainoastaan näkemys täältä käsin katsottuna.

    • lknt

      Jeesuksen nimessä ovat ajaneet exorcistit pahoja henkiä pois iihmisistä! Lähetyskentillä tuollaisia sattuu yhä edelleen kuin Jeesuksen aikaan Jeesus teki!

    • Turussa Wiklundin

      edessä,mikä oli yleinen paikka.Suunnittelimme vain mitä illalla tekisimme?Poliisi pyysi hajaantumaan,koska se ei ollut mikään väenkokouapaikka.Hajaannuimme.Nyt kokoontuvat paljon suuremmat joukot yleisillä paikoilla? Miksi? Onko laki asiansuhteen muuttunut?Uskonseuroille on annettu äärettömät tilat kokoontumisiin,koulukakarat eivät pysy enää koulujensa pihoilla vaan painetaa joukolla pitkin kaupunkia.Tanssipaikkojen parkkipaikat eivät riitä,vaan autoja on pitkin viheralueita,Autot kuuluvat uskontoihin siinä kui Jumalakin,usein enemmänkin.Mitä komeimmat autot sen varmemmin omistajat ovat myös parhaita kristtyjä kaveeraamassa.Tukipalkkioita vain lisää ja paremmat autot.Mitä Raamatussa sanotaan muuta kuin esivallan kunnioituksesta? mOnko siinä mitään mainittu,kuinka kauan pitäisi katsoa kieroontunutta esivaltaa?Ehkä niinkauan kuin kieroontuminen pelaa oikeaan pussiin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22522
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      89
      9747
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      50
      7687
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6469
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6196
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      63
      5785
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      56
      5280
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5184
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      120
      4844
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4529
    Aihe