Viime vuonna ja toissa vuonna bussilastillinen innokkaita nuoria helluntailaisia ryhmänä nimeltä Joosua-aktio saapui Helsingin Gay pride-homoparaatin liepeille osoittamaan mieltään. Jotkut homomarssijat hyökkäsivät heidän kimppuunsa ja repivät banderolleja ja kylttejä alas niin, että poliisin piti estää väkivaltainen homoaggressio. Siitä oli filmattua videomateriaaliakin YouTubessa viime vuonna, mutta nyt se on poistettu. Saas nähdä, vieläkö helluntailaisten Joosua-aktio uskaltautuu paikalle.
Taasko RÄHINÄ HOMOPARAATISSA
tänä vuonna?
4190
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
tulee ottaan turpiinsa, ha ha!
Hakkaan käsiäni täällä näin yhteen jos joosua marssi tulee sinne. Vaikken uskis ookkaan niin on edes joku joka tekee vastamielenosotuksen.
"Itsestään varma hetero ei ole kiinnostunut jonkun marginaaliryhmän marssista." Mielenkiintoinen väite. Miksi sitten niin moni kuuluisa hetero on lähtenyt raivoisasti ajamaan homojen asiaa? Ei pitäisi kiinnostaa, mutta... Ahaa, Halonen, Stubb, vihreät naiset jne. eivät olekaan itsestään varmoja heteroita!
Heidä heteroudestaan ei ole takeita. Puhtaita heteroja kun on niin älyttömän pieni määrä kansalaisista:)
Nämä mainitsemasi ovat inhimillisyyden asialla, toisin kuin tämä "ei uskis" jolle vastasin.
On se vaan joillekin niin pirun vaikeaa hyväksyä erilaisuutta, niinkuin tuosta viestiketjun alusta voi hyvin päätellä.