Veneessäni ei ole maasähköjä, eli vedän jatkoroikan laiturilta veneelle ja latailen cTekillä akkuja kun on tarvis. Viime kesän jälkeen oli kaikki sinkin hävinny johonkin. Aiheuttaako tuollainen jonkun maadoitusongelman jonka johdosta sinkit sulaa hetkessä? Onko ainoa oikea tapa ladata irroittaa akusta molemmat akkukengät, vai riittäisikö plus navan irroitus latauksen ajaksi?
Vastaukset 3
Mikäli on, niin sinulla pitäisi muutenkin olla kaksinapainen, eristetty sähköjärjestelmä. Vielä pahempi on, jos veneesi runkoa käytetään maadoittamiseen (kuten autossa). Silloin tulee juuri kuvailemiasi ongelmia.
Olet kuitenkin hyvässä tilanteessa sikäli, että uhrianodit ovat toimineet kuten kuuluu. Mikäli sinulla on kuvailemani järjestelmän tapainen, niin sen muuttaminen on kohtuuttoman suuri urakka. Helpomalla pääset kolminkertaistamalla rungon sinkkimäärän, ja vaihtamalla ne tarpeeksi usein..- ruostettako?
Kuttaperkka-lasikuitua-lujitemuovia, eli jotain noista on on runko, eli täysin irrallinen sähköjärjestelmä. Tosin veikkaan että moottorin miinus on kytketty akkujen miinuksiin ja moottori taas itsessään tuo miinus mikä johtaa potkuriin ja peräsimeen. Varmaan ihan tavan meiniki? Eli sinkit kuluu ja kun sinkit poistunut niin kuluu potkuri sitten vai?
- galvanoija
ruostettako? kirjoitti:
Kuttaperkka-lasikuitua-lujitemuovia, eli jotain noista on on runko, eli täysin irrallinen sähköjärjestelmä. Tosin veikkaan että moottorin miinus on kytketty akkujen miinuksiin ja moottori taas itsessään tuo miinus mikä johtaa potkuriin ja peräsimeen. Varmaan ihan tavan meiniki? Eli sinkit kuluu ja kun sinkit poistunut niin kuluu potkuri sitten vai?
Kai puhut siitä pienestä c-tekistä, joka on suojaeristetty eli en ymmärrä miten se vaikuttaisi sinkkeihin sen enenpää kuin akut itsessään. C-tekki kytketään vain akun rinnalle eli mitään lisämaadoituksia siinä ei ole. Jos muita laitteita ei ole käytössä roikan kautta, niin en keksi mitään syytä miksi sinkit häviäisivät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu561224- 16845
- 68742
- 63735
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69698Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131625Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9560Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8510- 4492
Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �113488Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24473Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 36435
- 16431
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 34414
- 35409