Mielestäni Jutta Urpilainen on oikeassa kun hän on ehdottanut maksutonta päiväkotia. Tämä pitäisi ehdottomasti saada Suomeen.
En ole varma, mutta olisiko Urpilainen ehdottanut myöskin ilmaisia bussi- ja raitiovaunukyytejä. Mielestäni tämäkin olisi tosi hyvä uudistus.
Myös terveydenhoidon pitäisi olla kokonaan ilmaista.
Lisäksi pitäisi saada laki, jolla saisi pyyhittyä pois ulosotossa olevat velkani. On tosi harmittavaa, kun ulosotto perii maksuja joka kuukausi eikä rahaa jää riittävästi harrastuksiin.
Itse toivoisin myös, että vasemmisto yhtyisi yhdeksi puolueeksi.
En ole varma, mutta olisiko Urpilainen ehdottanut myöskin ilmaisia bussi- ja raitiovaunukyytejä. Mielestäni tämäkin olisi tosi hyvä uudistus.
Myös terveydenhoidon pitäisi olla kokonaan ilmaista.
Lisäksi pitäisi saada laki, jolla saisi pyyhittyä pois ulosotossa olevat velkani. On tosi harmittavaa, kun ulosotto perii maksuja joka kuukausi eikä rahaa jää riittävästi harrastuksiin.
Itse toivoisin myös, että vasemmisto yhtyisi yhdeksi puolueeksi.
Vastaukset 11
Vanhimmat
niin olisi hyvä jos joku "ellinoora" kertoisi jotta mistä noihin ilmaispalveluihin otetaan varat, ja miksi ne pitäisi olla ilmaisia. Syötkö ilmaiseksi, teetkö työtä ilmaiseksi?
Lisää rahaa voisi saada pörssiverosta 1 miljardi ja rikkaiden veroja korottamalla.
ja ajattelua ellinooralta. Toisten taskuille on mentävä jotta saa omat taskut täyteen, ja sen päälle vielä ilmaisen toimeentulon.
Yökehotkin maksuttomiksi ja velat valtion piikkiin.Lisäksi verot pitäisi saada valtion maksettavaksi ja jokaiselle kansaispalkka 20000 euroa kuukaudessa.Yliopistoihin on otettava vähintään puolet ulkomaisia opiskelijoita joiden opinnot valtio kustantaa täysimääräisesti.Kehitysapu pitää kolminkertaistaa ja jokaiselle ulkomaalaiselle on maksettava taskurahaa kerran viikossa oleskellessaan Suomessa.Tämmöisillä" realistisilla" lupauksillahan vasemmisto yrittää nostaa kannatustaan.
Sinulta jäi vielä puuttumaan tekstistäsi toivomus siitä, että valtio voisi maksaa verot. Näinhän eräs brittiparlamenttaarikko takavuosina ymmärtämättömyyttään ehdotti.
Ensinnäkin mahdollinen pörssivero karkottaisi pörssikaupan naapurimaihin, jolloin ei tulisi sitäkään työtä ja tuloa, jota kaupankäynnistä nykyään tulee. Eli oletus on suorastaan hölmö. Naapurimaissa tällaista ei veroteta.
Ilmainen päiväkoti maksaisi kenties 1,2 miljardia euroa. En tiedä mitä maksaisi ilmainen joukkoliikenne, mutta sanotaan vaikka 2 miljardia euroa. Ilmainen terveydenhoito voisi sekin maksaa ainakin 1 miljardia euroa. Eli tuloja pitäisi saada jostakin kentie 4,2 miljardia lisää. Jos tämä saataisiin valtion tuloveroista, tarkoittaisi tämä kai n. 30 %:n korotusta nykyisiin veroihin kaikilta.
Että tässä on hieman asiapohjaa. Tämmöisiä rahoja ei niin vain löydykään.
Tällaisella veroasteella työllisyys heikkenisi edelleen työllistämiskustannuksien nousun johdosta. Niin ikään yksityinen kysyntä heikkenisi edelleen, joten tästä olisi seurauksena kierteenomainen kurjistumiskehitys. Se lienee muutenkin demarien politiikan seuraus.
Alhon Arjalle sun pitää niistä voudinmaksuista kirjoittaa, pyyhkihän se Sunqvistinkin piikit pois, mutta provo mikä provo, ei noin tyhmää voi olla, tai nyt demareissa tietenkin
on sossu, niiltä nyt voi odottaa mitä hyvänsä.
Olen kyllä ihan oikea ihminen. Minulla on kyllä vähän asiat sekaisin, kun jouduin ottamaan pikavippejä enkä pystynyt niitä maksamaan ja asiat meni ulosottoon. Velkaneuvoja sanoi, että minulla ei ole mahdollisuutta saada velkajärjestelyä, kun olen nuori eikä tulot ole vielä kuulemma vakiintuneet.
Minusta vain on niin, että jonkun pitäisi ajaa tavallisten ihmistenkin etua. Kaikki eivät ole rikkaita ja minun mielestäni yhteiskunta voisi tarjota tietyt peruspalvelut.
En minä osaa sanoa mistä ne rahat saisi, mutta luulisin että olisi asioita joista saisi säästöjä niinkuin esimerkiksi rikkaiden henkilöiden lapsille annettavat lapsilisät. Eivät he niitä tarvitse.
Olen opiskelija ja käyn osapäivätöissä kaupan kassalla, ja lapsi on hoidossa joten joudun tinkimään aika paljosta.
sulla on asiat aika hyvin ,monella on paljon huonommin.
mutta tollaset utopiat että kaikki olisi yhtääkkiä ilmaista kun talouskin on laman takia päin persettä niin voit unohtaa tästä maasta kokonaan.
tollaset ilmaset palvelut voi jossain monacossa toimia ;)
antaa tukkäpöllyä ja sitten risua takamuksille. ja sitten vaan säästämään vaikka 10euroa kuussa velanlyhennykseen tai sitten pitää pyytää isipappaa maksamaan tuhman ja tyhmän lapsen maksut...
paras olisi tietysti se että ellinoora nyt kiltisti lopettaa opiskelut ja ottaa kolme erilaista työtä että saa velkansa maksettua.. eihän perkele muiden tartte kärsiä kun joku tyhmä invaliidi elää kuin sika pellossa..
siitä se ellinuorakin oppii sen mikä elämässä on törkeää.. oppii sillee niinkuin siperian kautta..
sen mikä elämässä on törkeää? :(