Tähän adressiin kerätään allekirjoituksia, ja se luovutetaan sosiaali- ja terveysministereille ja kansanedustajille lokakuussa. Nimiä kerätään syyskuun loppuun saakka.
http://www.mtkl.fi/liiton_toiminta/vaikuttamistoiminta/vetoomus/
http://www.mtkl.fi/liiton_toiminta/vaikuttamistoiminta/vetoomus/
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kaikki halukkaat pitää ottaa sairaalaan. Niitä jotka eivät halua sairaalaan, ei pidä pakottaa. Vasta sitten voidaan pakottaa hoitoon kun tapahtuu murha tai murhan yritys psyykkisten ongelmien takia.
Näin se laki pitäisi olla.
sairaaloihin pääsyä hidastaa säästöt sairaita ei haluta laittaa kalliiseen erikoishoitoon säästöjä otetaan sieltä missä vähiten vastusta tulee senpä takia olisi jokaisen hyvä kirjoittaa nimensä adressiin että näkevät sairaidenkin osaavan pitäää puolensa.
kyllä tämä vetoomuksen keräys on lista keräyksenäkin meidän pitäjässä ollaan kerätty satoja nimiä listoja on seurakunta talolla kirjastossa yksittäisillä ihmisillä päivä keskuksissa laittakaapa jokainen listoja eripaikkoihin kyllä ihmiset laittaa nimiä aivan hyvin olen itse omainen ja tehnyt kovasti töitä vetoomuksen eteen
Aloiteenpa tarina alusta.
Talvella saatiin lukea mediasta, että laitospaikkoja supistetaan rajusti ,näin ollen päihde-ja mielenterveyspotilaiden hoito huonontuisi radikaalisesti, meillä keskustelupalstalla alkoi kiivas keskustelu, että mitä voitaisiin tehdä asian jarrutamiseksi. Päätimme aluksi mielenilmaisua, mutta joukkomme oli liian pieni moiseen urakkaan, niinpä jäimme miettimään asiaa. Aikaa kului ja kyselin kavereilta mitä tehdään, jatketaanko vai annetaanko olla. No kuitenkin innostuin kaverien kehotuksesta ottamaan mtkl.n yhteyttä ja yksi kirjoitti vetoomuksen ja laitoin sen myös menemään ja kuinka ollakkaan sain myötämielisen vastauksen ja rullat alkoi pyöriä ,viestit lentelivät liiton ja minun välillä.
Liitto hommasi porukkaan useita mielenterveysjärjestöjä ja niin syntyi vetoomus mielenterveysasian puolesta. Käynnistettiin nettinimiadressin keräys, joka alkoi huhtikuun alussa ja kestää syyskuun loppuun.Nimiä kerätään listoilla ja netissä . Tässä ollaan nyt menossa. Lisättiin vielä yksi tukiverkosto “Nyt ylös sorron yöstä noustaan” -vetoomus mt-asioiden puolesta, ja hyvin menee, nimiä kerääntyy jatkuvasti lisää.
29.6. http://www.mtv3.fi/uutiset/
ja blogi
http://blogit.mtv3.fi/epikriisi/2009/06/29/ovet-kiinni-potilaat-pillereille-maksatetaanko-mielen-sairaus-omaisilla/