TM:n uudesta kesärengastestistä (TM 5/2004, 3.3.2004) näkee, että suurin osa rengasvalmistajista osaa tehdä hyviä renkaita. Parhaiden renkaiden kokonaispistemäärät eroavat toisistaan vain muutaman kymmenesosapisteen, joten siinä mielessä vertailun tuloksena on monen renkaan tasapeli. Toki jokin rengas on viritetty niin, että se toimii mahdollisimman hyvin märällä kelillä ja toinen rengas niin, että ohjattavuus on paras mahdollinen. Eroja on myös siinä, kuinka meluisa rengas on. Näitä renkaidenvälisiä luonne-eroja voi käyttää valinnan perusteena, jos tietää, millaisen renkaan haluaa.
Mutta helppo tapa panna nämä samantasoiset renkaat järjestykseen, on katsoa, millä hinnalla hyvän renkaan saa. Tässä TM:n testissä olleet renkaat pisteiden hinnan mukaisessa järjestyksessä (listahinnat H-nopeusluokan 185/65 R 15-renkaalle - käytännössä hinnat ovat runsaat puolet listahinnoista):
1. Barum Bravuris: 11,9 euroa / piste (99,0 e / 8,3 pistettä)
2. Marangoni Vanto: 13,2 euroa / piste (112,1 e / 8,5 pistettä)
3. Goodyear Eagle Ventura: 14,2 euroa / piste (127,40 e / 9,0 pistettä)
4. Euromaster VH 100: 15,7 euroa / piste (111,4 e / 7,1 pistettä)
5. Dunlop SP Sport 01: 16,2 euroa / piste (137,86 e / 8,5 pistettä)
6. Toyo Roadpro R610: 16,4 euroa / piste (114,75 e / 7,0 pistettä)
7. Firestone Firehawk TZ 200: 17,1 euroa / piste (144,0 e / 8,4 pistettä)
8. Nokia NRHi: 18,2 euroa / piste (167,5 e / 9,2 pistettä)
9. Continental Premium Contact: 18,8, euroa / piste (173 e / 9,2 pistettä)
10. Pirelli P6: 20,5 euroa / piste (180,0 e / 8,8 pistettä)
11. Michelin Energy: 21,2 euroa / piste (180,56 e / 8,5 pistettä)
Mutta helppo tapa panna nämä samantasoiset renkaat järjestykseen, on katsoa, millä hinnalla hyvän renkaan saa. Tässä TM:n testissä olleet renkaat pisteiden hinnan mukaisessa järjestyksessä (listahinnat H-nopeusluokan 185/65 R 15-renkaalle - käytännössä hinnat ovat runsaat puolet listahinnoista):
1. Barum Bravuris: 11,9 euroa / piste (99,0 e / 8,3 pistettä)
2. Marangoni Vanto: 13,2 euroa / piste (112,1 e / 8,5 pistettä)
3. Goodyear Eagle Ventura: 14,2 euroa / piste (127,40 e / 9,0 pistettä)
4. Euromaster VH 100: 15,7 euroa / piste (111,4 e / 7,1 pistettä)
5. Dunlop SP Sport 01: 16,2 euroa / piste (137,86 e / 8,5 pistettä)
6. Toyo Roadpro R610: 16,4 euroa / piste (114,75 e / 7,0 pistettä)
7. Firestone Firehawk TZ 200: 17,1 euroa / piste (144,0 e / 8,4 pistettä)
8. Nokia NRHi: 18,2 euroa / piste (167,5 e / 9,2 pistettä)
9. Continental Premium Contact: 18,8, euroa / piste (173 e / 9,2 pistettä)
10. Pirelli P6: 20,5 euroa / piste (180,0 e / 8,8 pistettä)
11. Michelin Energy: 21,2 euroa / piste (180,56 e / 8,5 pistettä)
Vastaukset 6
Vanhimmat
Juuri toissapäivänä ostin Contin PremiumContactit. Tiskillä mietin kummat otan, ne vai Bravurikset. Hinnat satseilla oli 315€/390€ (195/60 15") ja loppujen lopuksi kuitenkin ostin Continentaalit kun alkoi vi***taan myyjän sanoessa että continentaalin Barumit. Eikai tuo vertaus ole laillista edes. Sama kun sanot että mersun Mitsubishi...
Noh, loppupeleissä kuitenkin renkaan meluarvo ratkaisu kaupan, ei suinkaan myyjä :)
Oliko kenenkään muun mielestä painotettu aikaslailla tuota märkäpitoa? (seitämästä renkaan pitoa mittaavasta testistä kuusi koski märkäpitoa tai vesiliirtoa)
Omasta mielestäni vesiliirtopelolla pelottelemalla autoilijoilla ostatetaan osittain suotta nopeasti kuluvat, äänekkäät ja keskimäärin kuivalla kelillä (niitäkin Suomessa on) 'huonosti' toimivat renkaat. Näissä 'vesirenkaissahan' kuivapito ja kulutuskestävyys ovat häviäjiä.
No: ajammehan autoja joiden koko rakenne ja suuri osa tekniikasta aloittaa toimintansa vain autolla johonkin törmätessämme, miksi emme siis myös renkailla, jotka aloittavat 'toimintansa' vasta äärimmäisissä vesiliirto-olosuhteissa?
Tässä TM:n testaamat renkaat eri kriteerien mukaan luokiteltuina:
- hyvä pito märällä kelillä: Continental Premium Contact, Nokia NRHi, Pirelli P6, Firestone Firehawk TZ 200, Barum Bravuris
- huono pito märällä kelillä: Euromaster VH 100, Toyo Roadpro R610
- ei erityisen hyviä eikä huonoja ominaisuuksia: Goodyear Eagle Ventura, Dunlop SP Sport 01
- hiljainen: Michelin Energy, (Marangoni Vanto, Dunlop SP Sport 01, Euromaster VH 100, Toyo Roadpro R610)
- meluisa: Nokia NRHi
- alhainen vierinvastus (ja polttoaineen kulutus): Michelin Energy, (Nokia NRHi, Continental Premium Contact)
- korkea vierinvastus (ja polttoaineen kulutus): Marangoni Vanto, Firestone Firehawk TZ 200, Barum Bravuris, Euromaster VH 100)
TM:n testistä en nähnyt mainintaa siitä paljonko
vierintävastus käytännössä vaikuttaa auton polttoaineenkulutukseen.
Vierintävastukset oli ilmoitettu vierintävastuskertoimena (%) ja arvot vaihtelivat välillä 0.82 (Michelin) ja 1.24 (Euromaster).
Osaisiko joku heittää, paljonko tuo suurinpiirtein vaikuttaa polttoaineenkulutukseen keskivertoautolla?
Nimittäin rummulla lukema on "vierintävastuskerroin", mutta eri asia on kun lähdetään ajamaan, jolloin rengas alkaa "sortamaan" mutkissa.
Tottakai vierintävastus antaa suunnan polttoaineenkulutuksesta, mutta jos renkaan vierintävastus käännettäessä nousee huomattavasti, menetetään osa tästäkin hyödystä, jopa kaikki.
Olikos se nyt Tuulilasi-lehti, kun teki vertailulenkit tämän asian tiimoilta.
Googlella löytyi linkki vuodelta -97:
http://www.yle.fi/ekoisti/ark97/21-11.html#rengas
ohessa lainaus
" Continental 5% pienempi polttoaineenkulutus, 30 % enemmän ajokilometrejä Michelin 5 % säästö bensakuluissa eli 1000 markaa säästöä 50 000 kilometrillä Nokia 17% enemmän kulumisestoa, polttoainesäästö 3-5 %. "
Tuon perusteella vierintävastus olisi ihan merkittävä valintakriteeri: rengassatsista jolla olisi muuten samat ominaisuudet, mutta 5% pienempi vierintävastus, kannattaisi maksaa melkein 160 Euroa enemmän kuin suuremmalla vierintävastuksella olevasta rengassatsista.