Olen opiskellut nyt puoli vuotta amk:ssa. Suunnittelen koulun vaihtoa. Toki voisin mennä hakukokeisiin, mutta voisin myös hakea vain vaihtoa samalle alalle toiseen kouluun.
Mutta olen myös suunnitellut että ilmoittautuisin poissaolevaksi nyt syksyksi, joten pystynkö sitten hakemaan suoraan siirtoa toiseen kouluun kevääksi? Vai pitääkö minun hankkia opintopisteitä vielä lisää ennen kuin voin anoa siirtoa?
Siirto toiseen kouluun
2
433
Vastaukset
- MK
Tuo siirto amk:sta toiseen ei kyllä ihan aina ole mikään läpihuutojuttu. Varsinkin ns. suosittuihin amk:hin voi olla melko mahdotonta saada siirtoa ja monesti suositellaankin hakemaan yhteishaunkautta, jos koulua haluaa vaihtaa. Näin esim. PIRAMK:ssa ja Turun AMK:ssa hoitotyön suhteen.
Itsellä sama tulossa eteen saa nähdä kuinka käy.
Koossa olisi 169 op, käytännössä työharjoittelu ja opinnäytetyö ja noin 20op suorittamatta.
Itsellä ainakin todella painavat syyt vaihtoon. Tällä en tarkoita mitään etten olis tyytyväinen amk:hon, mikä tuskin edes riittää perusteluksi kovin helposti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2319017- 695975
- 265588
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni465447Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv415318Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h945212- 624693
- 434367
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on573696- 493345