Amerikkalainen piraattikopioko?

Kun vertaa, kummat ovat johdonmukaisempia sapatinviettoa tai VT:n ruokasäännöksiä koskevien opetusten suhteen, juutalaiset vai adventistit,

käsityksekseni on muodostunut, että juutalaisiin verrattuna adventismi ainakin näissä kahdessa asiassa on juutalaisuuden halpa piraattikopio.


Juutalaiset sentään ovat yllättävän varhain pyrkineet muodostamaan itselleen perustellun käsityksen siitä, missä kohtaa maapallolla viikko alkaa.

Adventistit ovat sen sijaan surutta antaneet valtiovallan määritellä tuon paikan ja sallivat hallitusten muutella sitä mielensä mukaan, jolloin sapatistakin on muodostunut osalle maailman adventisteista "liikkuva juhlapyhä".

Adventtikirkon korkein johto tietää, että ongelma on olemassa, mutta pyrkii esiintymään niinkuin mitään ongelmaa ei olisi.


Juutalaisten korkein uskonnollinen johto on miettinyt valmiiksi senkin tilanteen, jossa juutalaisesta tulee astronautti ja on päätynyt ratkaisuun, jonka mukaan käsky pyhittää sapatti ei koske avaruusaluksissa matkaavia, koska näille aurinko voi nousta ja laskea montakin kertaa vuorokaudessa.

Adventistit sen sijaan aikovat juhlia taivaassa vielä uudenkuun päivääkin. Vaan miten se käytännössä on mahdollista, siihen en milloinkaan ole saanut vastausta, saati tyydyttävää vastausta.

2

107

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sapattisin

      EU määrää milloin adventistien sapatti alkaa.
      Talviaikaan/kesäaikaan klo 18.00 perjantaista klo 18.00 lauantaihin.

      "Kesäaika on laajalti käytetty järjestelmä virallisen paikallisen ajan siirtämiseksi eteenpäin, yleensä yhden tunnin verran kevät- ja kesäkuukausiksi. Niin sanottu talviaika on siis auringon mukaan mitattu normaaliaika ja kesäaika ihmisen kehittämä poikkeus tähän.

      Vuonna 1980 Euroopassa otettiin kesäaika yleisesti käyttöön 6. huhtikuuta. Vain Suomi, Islanti, Jugoslavia, Neuvostoliitto ja Sveitsi pysyivät normaaliajassa. Iso-Britannia ja Irlanti siirtyivät kesäaikaan jo 16. maaliskuuta sekä Puola ja Tšekkoslovakia 30. maaliskuuta. Ruotsi, Norja ja Saksan liittotasavalta ottivat kesäajan ensimmäisen kerran käyttöön vuonna 1980.

      Kesäaikaan siirrytään maailman eri alueilla hieman eri aikaan: Esimerkiksi Yhdysvalloissa kesäaikaan siirtyminen tapahtuu usein eri aikaan kuin Euroopassa. Euroopan unionin jäsenvaltioiden kesken siirtymä on kuitenkin vuodesta 1997 alkaen ollut standardoituna samalle päivälle.

      Suomessa kesäaikaa kokeiltiin ensimmäisen kerran muiden maiden mukana toisen maailmansodan aikaan vuonna 1942, mutta jatkuvassa käytössä se on ollut vuodesta 1981 lähtien.

      Kesäaika alkaa EU:ssa maaliskuun viimeisenä sunnuntaina kello 3.00 yöllä, jolloin kelloja käännetään tunti eteenpäin, ja päättyy lokakuun viimeisenä sunnuntaina kello 4.00 yöllä, jolloin kelloja käännetään tunti taaksepäin. Tämä aiheuttaa joissain tapauksissa kuten aikataulutuksissa hankalan tilanteen, koska kellonajat aamukolmen ja -neljän välillä esiintyvät kaksi kertaa saman vuorokauden aikana."

      • voin lohduttaa,

        että EU ei pysty säätelemään auringonlaskua. Sapattihan alkaa perjantaina auringon laskiessa ja päättyy sapatti-iltana auringon laskiessa. Luterilaisten ja muitten katolilaisten pyhän alkaminen sitävastoin heittelee holtittomasti. En ole kuullut vielä, että EU olisi päättänyt sapatin alkavaksi klo 18.00.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      44
      3022
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      36
      2641
    3. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      53
      2594
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      104
      2277
    5. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      48
      2104
    6. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      342
      1893
    7. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      150
      1556
    8. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      73
      1408
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1228
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      28
      1185
    Aihe