Kun vertaa, kummat ovat johdonmukaisempia sapatinviettoa tai VT:n ruokasäännöksiä koskevien opetusten suhteen, juutalaiset vai adventistit,
käsityksekseni on muodostunut, että juutalaisiin verrattuna adventismi ainakin näissä kahdessa asiassa on juutalaisuuden halpa piraattikopio.
Juutalaiset sentään ovat yllättävän varhain pyrkineet muodostamaan itselleen perustellun käsityksen siitä, missä kohtaa maapallolla viikko alkaa.
Adventistit ovat sen sijaan surutta antaneet valtiovallan määritellä tuon paikan ja sallivat hallitusten muutella sitä mielensä mukaan, jolloin sapatistakin on muodostunut osalle maailman adventisteista "liikkuva juhlapyhä".
Adventtikirkon korkein johto tietää, että ongelma on olemassa, mutta pyrkii esiintymään niinkuin mitään ongelmaa ei olisi.
Juutalaisten korkein uskonnollinen johto on miettinyt valmiiksi senkin tilanteen, jossa juutalaisesta tulee astronautti ja on päätynyt ratkaisuun, jonka mukaan käsky pyhittää sapatti ei koske avaruusaluksissa matkaavia, koska näille aurinko voi nousta ja laskea montakin kertaa vuorokaudessa.
Adventistit sen sijaan aikovat juhlia taivaassa vielä uudenkuun päivääkin. Vaan miten se käytännössä on mahdollista, siihen en milloinkaan ole saanut vastausta, saati tyydyttävää vastausta.
Amerikkalainen piraattikopioko?
2
115
Vastaukset
- sapattisin
EU määrää milloin adventistien sapatti alkaa.
Talviaikaan/kesäaikaan klo 18.00 perjantaista klo 18.00 lauantaihin.
"Kesäaika on laajalti käytetty järjestelmä virallisen paikallisen ajan siirtämiseksi eteenpäin, yleensä yhden tunnin verran kevät- ja kesäkuukausiksi. Niin sanottu talviaika on siis auringon mukaan mitattu normaaliaika ja kesäaika ihmisen kehittämä poikkeus tähän.
Vuonna 1980 Euroopassa otettiin kesäaika yleisesti käyttöön 6. huhtikuuta. Vain Suomi, Islanti, Jugoslavia, Neuvostoliitto ja Sveitsi pysyivät normaaliajassa. Iso-Britannia ja Irlanti siirtyivät kesäaikaan jo 16. maaliskuuta sekä Puola ja Tšekkoslovakia 30. maaliskuuta. Ruotsi, Norja ja Saksan liittotasavalta ottivat kesäajan ensimmäisen kerran käyttöön vuonna 1980.
Kesäaikaan siirrytään maailman eri alueilla hieman eri aikaan: Esimerkiksi Yhdysvalloissa kesäaikaan siirtyminen tapahtuu usein eri aikaan kuin Euroopassa. Euroopan unionin jäsenvaltioiden kesken siirtymä on kuitenkin vuodesta 1997 alkaen ollut standardoituna samalle päivälle.
Suomessa kesäaikaa kokeiltiin ensimmäisen kerran muiden maiden mukana toisen maailmansodan aikaan vuonna 1942, mutta jatkuvassa käytössä se on ollut vuodesta 1981 lähtien.
Kesäaika alkaa EU:ssa maaliskuun viimeisenä sunnuntaina kello 3.00 yöllä, jolloin kelloja käännetään tunti eteenpäin, ja päättyy lokakuun viimeisenä sunnuntaina kello 4.00 yöllä, jolloin kelloja käännetään tunti taaksepäin. Tämä aiheuttaa joissain tapauksissa kuten aikataulutuksissa hankalan tilanteen, koska kellonajat aamukolmen ja -neljän välillä esiintyvät kaksi kertaa saman vuorokauden aikana."- voin lohduttaa,
että EU ei pysty säätelemään auringonlaskua. Sapattihan alkaa perjantaina auringon laskiessa ja päättyy sapatti-iltana auringon laskiessa. Luterilaisten ja muitten katolilaisten pyhän alkaminen sitävastoin heittelee holtittomasti. En ole kuullut vielä, että EU olisi päättänyt sapatin alkavaksi klo 18.00.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364013Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411471
- 77939
Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770