Pepsin

hinta

Tietääkö kukaan miksi 1½ litran Pepsi-pullon hinta on 2€ Helsingissä mutta 2½€ muualla maassa kun kilpaileva tuote Coca-Cola maksaa saman 2½€ kaikkialla? Jokainen helsinkiläinen Pepsi-pullo myydään siis ½ euron tappiolla ja niitä on valtavat määrät! Tätä on jatkunut ainakin vuoden, joten selitykseksi ei kelpaa markkinointikampanja. Kuka maksaa Helsingissä myytävien pullojen tappiot Hartwallille? Miten Pepsi Finland on perustellut vain helsinkiläisille suunnattua alennusmyyntiään?

1

432

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei tiedä?

      > Tietääkö kukaan miksi 1½ litran Pepsi-pullon hinta on 2€ Helsingissä mutta 2½€ muualla maassa kun kilpaileva tuote Coca-Cola maksaa saman 2½€ kaikkialla? Jokainen helsinkiläinen Pepsi-pullo myydään siis ½ euron tappiolla ja niitä on valtavat määrät! Tätä on jatkunut ainakin vuoden, joten selitykseksi ei kelpaa markkinointikampanja. Kuka maksaa Helsingissä myytävien pullojen tappiot Hartwallille? Miten Pepsi Finland on perustellut vain helsinkiläisille suunnattua alennusmyyntiään?

      Lisätietona vielä: Pepsi ja Coca-Cola ovat Helsingissäkin samanhintaisia huoltoasemilla ja kioskeissa, mutta ruokakaupoissa Pepsi on ½ euroa halvempi. Tätä alennusta kun on jatkunut jo ainakin vuoden ja vain helsinkiläisissä ruokakaupoissa niin myyntikampanjaksi se on kyllä melko omituinen. Ei oikein vaikuta Pepsin itsensä masinoimalta alennukselta. Joku maksaa Pepsille (tai kauppaketjuille) ½ euroa joka pullosta. Miksi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      40
      6993
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3948
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3330
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      40
      2949
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2726
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2238
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2196
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      41
      2153
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2087
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      40
      2058
    Aihe