Leijonakuningas

On se jännä...

Mitä tapahtui leijonanpannulle joka näytettiin Leijonakuningas 1 lopussa? Turha väittää että se on Kiara. Verratkaa ykkösen lopussa olevaa pentua kakkosen alussa olevaan pentuun. Ykkösessä pennun korvissa on mustaa mutta kakkosessa ei. Niissä on muitakin pieniä eroja. Mitä tälle ensimmäiselle pennulle tapahtui?

11

2418

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoJopas

      Pentu lipesi Rafikilta ja humpsahti Jylhäkalliolta alas. :0 Aijai.

    • ...juttu

      Kun kakkososaa aloitettiin tekemään, oli ykkösen lopussa näkynyt pentu kasvanut jo likaa eikä näinollen voinut esiintyä enää jatkossa.

      Tekijät eivät löytäneet samannäköistä pentua tilalle.

      Kakkososassa on serkku.

    • Disney<3

      Kopa: Simban ja Nalan poika, joka esiintyy vuonna 1994 julkaistussa kirjasarjassa Six New Adventures of the Lion King. Neljä vuotta myöhemmin julkaistussa elokuvassa Leijonakuningas 2: Jylhäkallion ylpeys Kopa oli vaihtunut Kiaraksi. Leijonakuningas 1:n loppusekunneilla esiintyvän pennun oli siis alunperin tarkoitus olla poika (pennusta käytettiin leikkimielistä nimitystä "Fluffy" = pörröinen), mistä johtunee, että useissa Leijonakuningas-kirjoissa Simban ja Nalan kerrotaan saaneen pojan. Leijonakuningas 2:sta suunniteltaessa Simballa ja Nalalla oli tarkoitus olla tyttären lisäksi myös poika nimeltä Chaka, mutta tästä luovuttiin jo alkuvaiheessa.

      (wikipedia)

      tuolta löytyy jotakin tietoa.. tosin enkuks.. sielt se
      http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_The_Lion_King_characters#Kopa

      eli googlettamalla olis jotai löytäny :) tosin tuo ei ole tarkkaa tietoa.. ei sitä tiiä et mite Walt Disney Pictures oli sen suunitellu :D

      Simban suojeluvaistot Kiaraa kohtaan ovat kyllä sen oloiset et se olis menettäny ensimmäisen pentunsa eli Kopan. Ja sit se kohta ko Kovu ja Kiara leikkii ja sit Simba ja Zira tulee sinne ja Zira sanoo simballe " No jos vaadit kostosi, tässä" ja työntää Kovua lähemmäs Simbaa. vähän niiku se Zira olis tappanu Kopan, ja sit Simba ois voinu kostaa, Zira ties ettei Simba pystyis... :s jaa-a :D

      • hömöverneri

        Mikä on leijonanpannu? Pyttipannun tiiän.


    • Nafisa

      Kopa ei ole Leijonakuninkaiden käsikirjoittajien keksimä hahmo, eivätkä The Six Nex Adventures of the Lion King -kirjat ole käsikirjoittajien/Disneyn omia. Kirjojen piirustuksista en tiedä, mutta teksti ei ainakaan ole Disneyn oma, ainakaan minun tietojeni mukaan. Nämä tiedot olen saanut Leijonakuningas-foorumeilta.

      Pentu oli luultavasti Kiara, vaikkei se näytäkään samalta kuin Leijonakuninkaan lopussa. Jylhäkallion Ylpeyden piirtäjät ja animaattorithan eivät ole samoja kuin Leijonakuninkaassa.

      Kopa on kyllä kiva hahmo, ja siitä on ihana lukea TSNAOTLK -kirjoista, mutten usko sen esiintyvän Leijonakuninkaan lopussa, jos se ei kerran ole Disneyn oma hahmo.

    • moimoii

      mistä noita TSNAOTLK kirjoja löytyy.. englanniksi tai suomeksi. molemmat käy.

    • hoh hoijaa

      no vaikkei se nyt ihan pirkulleen ole saman näköinen kun kakkos osan kiara niin siinä lopussa kyllä sitä kiaraa tarkoitetaan kyllähän sen pöljäkin tajuaa...

      • hymyä naamaan ääilö

        Ei ole totta. Se ei ole Kiara vaan Kopa.


    • iknowall

      Kopa, Zira tuli ja tappo : - (

    • No,

      ykkösen ja kakkosen piirustustyylit ovat muutenkin aika erilaisia keskenään, ihan hyvin on voinut olla Kiara. Luultavasti tekijät eivät olleet edes ajatelleet pennun sukupuolta tehdessään ykköselokuvaa. Sen tarkoitus oli vain osoittaa, että elämän kiertokulku jatkuu.

    • Anonyymi

      Aivan nimetön sikiö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      246
      9277
    2. Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja

      Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve
      Kommunismi
      4
      2775
    3. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      104
      1899
    4. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      188
      1868
    5. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      139
      1391
    6. SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918

      kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,
      Maailman menoa
      60
      1377
    7. Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa

      Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..
      Ikävä
      127
      1276
    8. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      93
      1006
    9. Uusi mahdollisuus

      Mitä tekisit toisin, jos saisit siihen mahdollisuuden?
      Ikävä
      61
      829
    10. Odotanko ihan

      Turhaan jotain välillemme?
      Ikävä
      40
      818
    Aihe