Leijonakuningas

On se jännä...

Mitä tapahtui leijonanpannulle joka näytettiin Leijonakuningas 1 lopussa? Turha väittää että se on Kiara. Verratkaa ykkösen lopussa olevaa pentua kakkosen alussa olevaan pentuun. Ykkösessä pennun korvissa on mustaa mutta kakkosessa ei. Niissä on muitakin pieniä eroja. Mitä tälle ensimmäiselle pennulle tapahtui?

11

2435

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NoJopas

      Pentu lipesi Rafikilta ja humpsahti Jylhäkalliolta alas. :0 Aijai.

    • ...juttu

      Kun kakkososaa aloitettiin tekemään, oli ykkösen lopussa näkynyt pentu kasvanut jo likaa eikä näinollen voinut esiintyä enää jatkossa.

      Tekijät eivät löytäneet samannäköistä pentua tilalle.

      Kakkososassa on serkku.

    • Disney<3

      Kopa: Simban ja Nalan poika, joka esiintyy vuonna 1994 julkaistussa kirjasarjassa Six New Adventures of the Lion King. Neljä vuotta myöhemmin julkaistussa elokuvassa Leijonakuningas 2: Jylhäkallion ylpeys Kopa oli vaihtunut Kiaraksi. Leijonakuningas 1:n loppusekunneilla esiintyvän pennun oli siis alunperin tarkoitus olla poika (pennusta käytettiin leikkimielistä nimitystä "Fluffy" = pörröinen), mistä johtunee, että useissa Leijonakuningas-kirjoissa Simban ja Nalan kerrotaan saaneen pojan. Leijonakuningas 2:sta suunniteltaessa Simballa ja Nalalla oli tarkoitus olla tyttären lisäksi myös poika nimeltä Chaka, mutta tästä luovuttiin jo alkuvaiheessa.

      (wikipedia)

      tuolta löytyy jotakin tietoa.. tosin enkuks.. sielt se
      http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_The_Lion_King_characters#Kopa

      eli googlettamalla olis jotai löytäny :) tosin tuo ei ole tarkkaa tietoa.. ei sitä tiiä et mite Walt Disney Pictures oli sen suunitellu :D

      Simban suojeluvaistot Kiaraa kohtaan ovat kyllä sen oloiset et se olis menettäny ensimmäisen pentunsa eli Kopan. Ja sit se kohta ko Kovu ja Kiara leikkii ja sit Simba ja Zira tulee sinne ja Zira sanoo simballe " No jos vaadit kostosi, tässä" ja työntää Kovua lähemmäs Simbaa. vähän niiku se Zira olis tappanu Kopan, ja sit Simba ois voinu kostaa, Zira ties ettei Simba pystyis... :s jaa-a :D

      • hömöverneri

        Mikä on leijonanpannu? Pyttipannun tiiän.


    • Nafisa

      Kopa ei ole Leijonakuninkaiden käsikirjoittajien keksimä hahmo, eivätkä The Six Nex Adventures of the Lion King -kirjat ole käsikirjoittajien/Disneyn omia. Kirjojen piirustuksista en tiedä, mutta teksti ei ainakaan ole Disneyn oma, ainakaan minun tietojeni mukaan. Nämä tiedot olen saanut Leijonakuningas-foorumeilta.

      Pentu oli luultavasti Kiara, vaikkei se näytäkään samalta kuin Leijonakuninkaan lopussa. Jylhäkallion Ylpeyden piirtäjät ja animaattorithan eivät ole samoja kuin Leijonakuninkaassa.

      Kopa on kyllä kiva hahmo, ja siitä on ihana lukea TSNAOTLK -kirjoista, mutten usko sen esiintyvän Leijonakuninkaan lopussa, jos se ei kerran ole Disneyn oma hahmo.

    • moimoii

      mistä noita TSNAOTLK kirjoja löytyy.. englanniksi tai suomeksi. molemmat käy.

    • hoh hoijaa

      no vaikkei se nyt ihan pirkulleen ole saman näköinen kun kakkos osan kiara niin siinä lopussa kyllä sitä kiaraa tarkoitetaan kyllähän sen pöljäkin tajuaa...

      • hymyä naamaan ääilö

        Ei ole totta. Se ei ole Kiara vaan Kopa.


    • iknowall

      Kopa, Zira tuli ja tappo : - (

    • No,

      ykkösen ja kakkosen piirustustyylit ovat muutenkin aika erilaisia keskenään, ihan hyvin on voinut olla Kiara. Luultavasti tekijät eivät olleet edes ajatelleet pennun sukupuolta tehdessään ykköselokuvaa. Sen tarkoitus oli vain osoittaa, että elämän kiertokulku jatkuu.

    • Anonyymi

      Aivan nimetön sikiö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      32
      2088
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      46
      1705
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      112
      1476
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1226
    5. Ootko A-nainen vielä vihainen?

      Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja
      Ikävä
      104
      1024
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      968
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      855
    8. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      34
      822
    9. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      52
      789
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      101
      743
    Aihe