Eli millä tavalla onnistuu tekemään linkin "Siirry sivu taaksepäin" html/php:llä? Eli sama juttu kuin mikä on selaimen napeissa?
Edelliselle sivulle
millä tavalla linkillä?
7745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Näytä > työkalupalkit > navigointipalkki ( väkänen ) jos ongelma oli että ei sinulla ole esillä Mozilla eikä IE vieritys eteen ja taakse nuolia .
Näytä > työkalupalkit > navigointipalkki ( väkänen ) jos ongelma oli että ei sinulla ole esillä Mozilla eikä IE vieritys eteen ja taakse nuolia .
Tee normaali linkki tai nappi.
Korvaa [] sulut suluilla
[a href="javascript: history.go(-1) "]Takaisin[/a]
[input type="button" onClick="javascript: history.go(-1)" /]
Onnistuuko tuo sama php:llä?
Periaatteessa ei, koska php suoritetaan palvelimella. Javascript taas suoritetaan käyttäjän koneella.
Jos tuon saman haluaa php:lla tehdä niin kannattaa tutustua $_SERVER['HTTP_REFERER'] muuttujaan:
http://www.php.net/manual/en/reserved.variables.server.php
Kuitenkin sivulla on mainittu:
Not all user agents will set this, and some provide the ability to modify HTTP_REFERER as a feature. In short, it cannot really be trusted.
Suosittelenkin käyttämään tuota javascript -koodia, joka on toimiva, ellei selaimesta ole kytketty javascript -tukea pois päältä
muuttujaa edellisestä ladatusta sivusta.
kun PHP-sivu latautuu, niin se lukee sessiosta edellisen sivun mikä ladattiin ja laittaa sen linkin taakse ja sitten pistää itsensä samaan muuttujaan
Tuo toimisi kerran. Valitettavasti sitten seuraavalla kerralla mentäisiinkin eteenpäin, eikä taaksepäin...
Tietysti voisi tehdä jonkunlaisen taulukon (tai mielummin linkitetyn listan), mutta sekään ei välttämättä ongelmaa ratkaisisi, formien arvoja, yms. kun on vaikea kaikkia talletella...
Ja muutenkin tilallinen surffailu on persiistä. :)
Javascriptillä toteutus vastaa juurikin niitä nappeja, mitä haettiin. Ongelmiin kannattaa kuitenkin varautua...