Nordea prime 20.04.2009 2.30
Ja MINUN viitekorkoni, 3kk euribor on
3 kk 1.085 -0.014 1.100
Miksi sinä olit tyhmempi kuin minä ja uskoit pankkineidin valehtelua edullisesta Brimekorosta? :o)
RUahhahahahaa että naurattaa makeasti!!1
Ja MINUN viitekorkoni, 3kk euribor on
3 kk 1.085 -0.014 1.100
Miksi sinä olit tyhmempi kuin minä ja uskoit pankkineidin valehtelua edullisesta Brimekorosta? :o)
RUahhahahahaa että naurattaa makeasti!!1
Vastaukset 11
Vanhimmat
edes termit kohdalleen. Se EI ole "Brimekorko", se on "Primekorko".
Voi tuota tyhmyyden ja tietämättömyyden määrää...
Mikä noista nyt sitten on sun mielestä sen euriborin arvo, 1,085 vai - 0,014 vai 1,100 vai kaikki yhteensä? Sattuko koron tarkastus tälle päivälle? Paljon marginaali?
Palataanpa asiaan kun korot ovat taas nousemassa. Kumpi korko nousee sitten nopeemmin.... Eikä näitä korkoja voi verrata kun vain pitkällä aikavälillä, ei yhden päivän arvolla.
Suosittelen käyntiä esim. Kauppalehden nettisivuilla.
Etsi sieltä haluamasi pankin Primekorkokäyrä, jopa yli kymmenen vuoden ajalle ja vertaa sitä samalla aikajanalla Euriboriin.
Olen pahoillani, mutta Primekorko on pankin tuote, siinä missä korkokatot yms..
Suosittelen myös sinulle lämpimästi tutustumaan kauppalehden sivustoihin. 3kk euriborista ei yli 10 vuoden tilastoa, joten se siitä.
Mutta otetaanpa vaikka 5 vuoden käppyrät Nordean Primesta ja 3kk euriborista.
Ajalla 1/06 - 7/07 euribor 3kk nousi tasaisesti 2,5%sta 4,25%iin. Nordean prime nousi portaittain samalla ajanjaksolla 2,5%sta 4,25%iin. Primen porrastuksen vuoksi se pysyi pidempiä jaksoja alemmalla tasolla kuin euribor, joka nousi tasaisesti, tältä ajalta primen keskiarvo jää alhaisemmaksi kuin euriborin.
Ajanjaksolla 7/07 - 6/08 Prime pysyi tasaisesti luvussa 4,35%, 3kk euriborin vaihdellessa ja käydessä jopa 5%:ssa. Tälläkin ajanjaksolla Prime hakkaa 3kk euriborin.
Ajanjaksolla 7/08 - 1/09 Prime nousee 5vuoden maksimitasolle 5% 3kk euriborin käydessä jopa 5,4%ssa.
Laskussa Prime seuraa sitten hitaammin perässä, kuten nousuissakin. Lopputulemana lienee, että Nordea Prime ja 3kk euribor asettunevat keskiarvoiltaan suunnilleen samalle tasolle.
Asuntolainoissa käytetyin korko on kuitenkin ollut 12kk euribor (ekk euribor villitys alkoi vasta loppusyksyllä 08), joka häviää keskiarvossaan Nordea Primelle.
Prime korko on markkinakorko siinä missä euriborkin on. Tason määräytymistapa on vain erilainen. Pitää ymmärtää miten eri korot markkinoilla käyttäytyvät ja mistä syystä. Ei pidä heitellä jotain ihmeellistä mutu tietoa.
Ja loppupeleissähän kokonaiskorko ratkaisee pelin. Millä marginaalilla mikäkin korkosidonnaisuus on saatu.
Korkokatto on tottakai pankin tuote, jolla tehdään rahaa. Ja rahaa tehdään myös euriborilla, kiinteillä koroilla sekä Primellä, näillä kaikilla ja monella muulla tuotteella! Eihän pankki mikään sosiaalihuolto ole!
"Ajanjaksolla 7/07 - 6/08 Prime pysyi tasaisesti luvussa 4,35%, 3kk euriborin vaihdellessa ja käydessä jopa 5%:ssa. Tälläkin ajanjaksolla Prime hakkaa 3kk euriborin."
Tuli näppäilyvirhe. siis 4,25% ei 4,35%.
Ota huomioon, että kun Prime-korko vaihtuu, vaihtuu siihen sidotun lainan korko välittömästi. Euribor-sidonnaisessa lainassa muutos tapahtuu vasta seuraavana korontarkistuspäivänä.
Eli kun kerrot, että ajalla 1/06 - 7/07 euribor 3 kk nousi tasaisesti 2,5%sta 4,25%iin, niin 1/06 otetun lainan korko pysyy samana 1/07 asti, jos on Euribor 12 kk sidottu laina (jota viitekorkoa silloin kannattai käyttää eikä 3 kk. Nykyään 3 kk parempi, koska 12 kk korossa suurempi riskilisä) . Nordean prime nousi portaittain samalla ajanjaksolla 2,5%sta 4,25%iin, ja joka ikisen korotuksen yhteydessä nousi heti myös vastaava asuntolaina.
Väitteesi, että "Primen porrastuksen vuoksi se pysyi pidempiä jaksoja alemmalla tasolla kuin euribor, joka nousi tasaisesti, tältä ajalta primen keskiarvo jää alhaisemmaksi kuin euriborin" pitää sinänänsä paikkansa, mutta lopputulos on kuitenkin se, että euribor 12 kk sidottu laina oli halvempi kuin Prime-korkoon sidottu johtuen erilaisesta korontarkistustavasta.
Ota huomioon, että korontarkastuksia tapahtuu myös korkealla korkotasolla. Esim lokakuussa 2008, euriborien ollessa lähellä 6%a. 12kk euribor on vuoden siitä eteenpäin samalla tasolla kuin tarkastuspäivänä.
...marginaali-neuvotteluissa aikoinaan minulle aavistuksen alhaisempaa marginaalia, jos vaihtaisin euriborista heidän Prime-korkoonsa ? Enpä vaihtanut.
Kyllä sieltä Kauppalehdenkin sivuilta löytyy 3kk. Euriborista 10,5 vuotta tilastoa!
Joten se siitä...?
Puhuit pitkästä aikavälistä, mutta poimit silti piikkejä tilastoista! ja tietenkin vain niitä korkeimpia.
Puolestani, (vai euriborin puolesta) voisin esitellä esimerkiksi tasaisen aikavälin vuoden 2003 puolivälistä vuoden 2005 loppupuolelle, eli yli kahden vuoden ajanjakso kun Nordea prime on vakaasti 2,5% ja 3kk. Euribor pysyy 2,2% tasolla.
Lisäksi puhuit siitä kuinka: "Pitää ymmärtää miten eri korot markkinoilla käyttäytyvät ja mistä syystä".
Sinun markkinoita ymmärtävä poimintasi, aikaväli 7/08 - 1/09. Edustaa hyvin poikkeuksellista maailman laajuista rahamarkkinoiden myllerrystä, joten en ottaisi sitä korkojen vertailuajankohdaksi, etenkään asuntolainoihin.
Silti sieltä piikkejä poimien.. Primekorkosi pysyy todellakin tuolla koko neljän kuukauden ajanjakson ajan samalla 5% tasolla, mutta 3kk. Euribor käy n. kahden viikon ajan 5,4% tasolla, mutta käy myös 4,3 prosentissa.
Kun kirjoitit: "Ei pidä heitellä jotain ihmeellistä mutu tietoa."
Mikä edellisessä viestissäni oli sitä "ihmeellistä mutu tietoa"?
Pitkällä ajanjaksolla (kuten asuntolainat ovat) esim 10v on lyhyt korko (1kk euribor) edullisin jos verrataan 3kk, 6kk, 12kk tai pankkien prime välillä. Ihan sama mitä väittäisit mutta tämä on FAKTA. Noista muista vaihtoehdoista tuo pankin Prime on se huonoin ja sitä edullisemmaksi muuttuu mitä lyhyempään korkoon mennään.
Toki tuohon 10v ajanjaksoon mahtuu hetkiä jolloin Prime on hetkellisesti halvin mutta kun tarkastellaan koko laina-ajan korkokuluja niin erot paljastuvat. Tästä oli joitakin kk sitten jopa artikkeli Taloussanomissa.
Ymmärrettävää on myös että pankit eivät tätä mainosta vaan lainamyynnin aikana keskitytään juurikin mainitsemaasi kohtaa että Prime ei nouse yhtä nopeasti kuin euriborit silloin kun korot ovat noususuhdanteessa.
Joka tapauksessa väitteesi Prime-korkojen edullisuudesta on täysin väärä.
Primea puolustava tyyppi olla pankissa töissä.