Ateistisissa maissa ei ole uskonnonvapautta

MrSmithy

Uskonnonvapauden vakavat loukkaukset jatkuvat Vietnamissa. Joka puolella maata paikallisten katolisten ja protestanttisten kirkkojen pastorit ja jäsenet kohtaavat viranomaisten taholta häirintää, väkivaltaa ja mielivaltaisia pidätyksiä.

Ateistihallinnon kommunistiviranomaiset ovat alkukesästä 2009 tuhonneet kaksi katolista luostaria etelässä ja historiallisesti merkittävän protestanttisen kirkkorakennuksen keskeisessä Vietnamissa.

Pohjoisessa Hanoissa katolisen kirkon jäsenten ahdistaminen jatkuu. Kristitty ihmisoikeusjuristi Nguyen van Dai on edelleen pidätettynä.

Alkuperäiskansa degarien kotikirkon johtaja Puih H’Bat, neljän lapsen äiti, pidätettiin huhtikuussa 2008 eikä hänen kohtalostaan ole edelleenkään tietoa. Puihin aviomies asuu pakolaisena maansa ulkopuolella. Etninen ja uskonnollinen vaino degarien kohdalla on intensiivistä ja useita heistä on kidutettu hengiltä.

Vietnam pyrkii kansainvälisesti pitämään yllä kulissia, että maassa vallitsee uskonnonvapaus, mutta todellisuus on jotain aivan muuta.

5

508

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • liene niin..

      Kyllä homma on niin, että uskovaiset kansat ovat tehneet siellä päin maailmaa aivan liian paljon tuhoja. Mikä ihme se muka on, jos noita entisten tappajien edustajia ei paljon viitsitä katsella? Älyäisitte edes olla sen verran hienotunteisia, että ymmärtäisitte pysyä poissa sieltä! Hävetkää idiootit!

    • maa..

      Ateismi on vain jumaluskon puutetta. Siitä on turha syyttää ketään vainoamisesta.

      Sodissa ja vainoissa, kumpi on saanut enemmän ihmisiä hengiltä, kommunismi vai uskonsodat?

      Kisatkaa siitä keskenänne..

      • ---

        Kommunismissa oli yksi henkilö joka alisti ja määräsi. Uskonsodissa olivat ihmiset oman asiansa takana.


    • Tinske

      Ateismi on nimenomaan jumaluskon puutetta, eikä mikään uskontoihin, natsismiiin tai kommunismiin verrattava aate.

      Niin uskonnoissa, kuin ateismissakin on ihmisiä, jotka haluavat toteuttaa maailmankatsomustaan eri tavalla. Esim. ääri-islamistit pyrkivät ainoastaan Allahin valtaamaan maailmaan kun taas Hitler ja natsismi aikoinaan pyrkivät hävittämään muita uskontoja tuomitsemalla papit kuolemaan yms.

      Kuvitellaan, että jos minä ateistina saisin perustaa oman valtion. Siellä olisi täysi uskonnonvapaus uskoa jumalaan tai olla uskomatta. Ketään ei saisi syrjiä uskonnon vuoksi. Valtionkirkot olisivat kiellettyjä ja ihmiset saisivat toteuttaa maailmankatsomustaan ikäänkuin "harrastuksena". (Älkää ymmärtäkö väärin) Eli uskonto perustuisi vain vapaaehtoistoimintaan eikä sen avulla pyrittäisi hallitsemaan ketään. Uskonto olisi täysin riippumaton valtiosta eikä sitä saisi käyttää politiikan välineenä.

      En tietenkään kieltäisi uskontoja kokonaan, sillä koska meillä ihmisillä on erilaisia mielipiteitä, on meillä lupa toteuttaa niitä, toisten vastaavaa oikeutta kunnioittamalla eikä ketään loukkaamalla.

      • uskonnon vuoksiko

        "Siellä olisi täysi uskonnonvapaus uskoa jumalaan tai olla uskomatta. Ketään ei saisi syrjiä uskonnon vuoksi."

        Ihan hyvä noin yleisesti ottaen. Mutta eräät uskonnot syrjivät muita kuin omanuskoisia juuri sen oman uskonnon vuoksi. Onko täyttä uskonnonvapautta se, että saa vapaasti omaan uskontoon nojaten syrjiä muita tai että pitää syrjiä muita? Vai pitäisikö rajoittaa vapautta syrjiä muita?

        Tässä tullaan myös yksilönvapauteen ja vanhempien valtaan... Saako tietynuskoinen vanhempi, isä, tai jopa veli, estää esimerkiksi tytön tai naisen kanssakäymisen "vääräuskoisen" kanssa. Tämä koskee myös eräitä kristittyjä lahkoja, ei vain eräitä islamilaisia (ei vissiin kaikkia)...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      230
      4136
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2614
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1416
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      112
      1382
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1159
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1065
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      933
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      926
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      911
    Aihe