läsnäoloa ja ennalta ilmoittamatta tulla tekemään ,ja suorittaa palotarkastuksen . ja käydä kaikissa tiloissa. Ja sanoa että tämä tila on tässä ja tässä toiminnassa. ja tehdä omia johtopäätöksiä kiinteistön toiminnasta. siis ilman että omistaja on paikalla ja että ei ole ilmoitettu käynnin ajankohdasta etukäteen.
voiko palotarkastaja
ilman omistajan
34265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.pelastustoimi.fi/neuvontapalvelu/2467?keyword=tarkastus
36 §
Palotarkastuksen toimittaminen
Palotarkastuksen saa suorittaa alueen pelastusviranomainen.
Palotarkastuksen suorittaja on päästettävä kaikkiin tarkastettaviin tiloihin. Tarkastettavan kohteen edustajan on lisäksi esitettävä säädöksissä vaaditut suunnitelmat, muut asiakirjat ja järjestelyt.
Palotarkastuksessa on pidettävä pöytäkirjaa, jossa tulee riittävästi yksilöidä tarkastuskohde, tarkastuksen kulku, tarkastajan tekemät keskeiset havainnot, tarkastettavan kohteen edustajan esittämä selvitys sekä johtopäätökset ja niiden perustelut. Pöytäkirja on viipymättä annettava tiedoksi asianosaisille.
37 §
Oikeus saada tietoja rakennuksista
Palotarkastuksia varten alueen pelastusviranomaisella on oikeus salassapitosäännösten estämättä saada viranomaisen rakennustiedostoista rakennusta sekä sen omistajaa ja haltijaa koskevia tietoja myös alueellisesti, rakennustyyppien mukaisesti tai muulla tavalla ryhmiteltyinä luetteloina.
Mitä edellä 1 momentissa on säädetty, ei koske 35 §:n 4 momentissa tarkoitettua kohdetta. Puolustusvoimien tulee kuitenkin antaa alueen pelastusviranomaiselle ja hätäkeskukselle pelastustehtävän asianmukaisen ja turvallisen suorittamisen edellyttämät tiedot kohteesta.
että pitääkö omistajan olla paikalla, ja pitääkö ilmoittaa etukäteen. tarkastuksesta. tuo edellä kopioimasi teksi ei liity mitenkään aloittajan esittämään kysymykseen, tietenkin palotarkastus tarvittaessa tehdään . mutta nyt oli kysymys muusta asiasta lue aloitus tarkemmin.
Seuraavan linkin takaa löytyy infoa palotarkastuksesta ilmoittamisesta:
http://www.pelastustoimi.fi/neuvontapalvelu/2467
Pähkinänkuoressa kuitenkin, yleensä ilmoitetaan hallintolain mukaan etukäteen, jos ilmoitus ei vaaranna tarkastuksen toteuttamista.
Kyllä kohteen edustaja on oltava paikalla. Yleensä tämä on joko isännöitsijä tai hallituksen jäsen, jos kyseessä on kerrostalo tms. Omakotitalo on tietysti eri asia. Jos annetaan korjausmääräyksiä, niin kohdettahan on silloin kuultava ja kohdetta edustaa silloin edellä mainitut henkilöt.
Tarkastuksella tarkastaja on päästettävä kaikkiin paikkoihin.