Vastustatko MEDIAMAKSUA?

Lakiesitystä mediamaksusta ollaan tekemässä kovalla kiireellä. Kokoomuksen ministeri Suvi Linden haluaa lakiesityksen valmiiksi nyt kesällä, koska nyt loma-aikana ihmiset eivät seuraa politiikkaa kovinkaan paljon.

Mutta kansalaisten olisi syytä olla aktiivisia juuri nyt. Yksi keino on tukea Keskustan poliitikkoa, joka on ryhtynyt taisteluun mediamaksua vastaan. Hänen perustamansa adressiin on vielä nyt mahdollista jättää allekirjoitus:
http://www.mwegerano.com/adressi


 
8117
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

.

jota Lindeenin tapaiset RKP myötäilijät joutuu olosuhteiden pakosta suorittamaan

Äänestä

Se että joku yritys tekee tuotteen ja laki määrää jokaisen pakolla ostamaan sen ei voi olla tästä maailmasta.
maksukorttijärjestelmät on jo keksitty.

Äänestä

YLE on suomalaisten omistama yritys. Jokaisessa maassa on oma julkisin varoin ylläpidetty yleisradioyhtiö.

Nyt on kysymys siitä, miten YLEn tarvitsemat rahat kerätään, eli kerätäänkö rahat maksukyvyn mukaan, vai tasaverona vai ainoastaan television omistajilta. Mediamaksu on epäoikeudenmukaisin vaihtoehto, mitä koskaan on esitetty, koska se on tasavero, eikä ota huomioon henkilön tulotasoa, eikä sitä omistaako television tai tietokoneen.

Budjettirahoitus eli rahojen ottaminen valtion budjetista on myös ministeri Lindenin mielestä yksinkertaisin vaihtoehto. Se on myös yksittäisen ihmisen kannalta paras, koska valtion verotuloista vain pieni osa tulee yksityisiltä ihmisiltä. Yhteisöveron kautta maksajina olisivat esimerkiksi kansainväliset suuryritykset. Tämä on se syy, miksi kokoomus ja ministeri Linden vastustavat budjettirahoitusta. Kokoomuksen vaalirahat nimittäin tulevat suuryrityksiltä.

Äänestä
  • mediamaksut valuvat ja osa otetaan päältä erilaisten "päälliköiden" bonuksiin.

    Äänestä

  • ranskaan ne kirjoitti:

    mediamaksut valuvat ja osa otetaan päältä erilaisten "päälliköiden" bonuksiin.

    siksi että Suomessa pystytään pitämään yllä kaksikielinen TV. FST saa 17% Ylen varoista (suomalaisten) mikä on aivan liian suuri osa 5 % väestölle.

    Äänestä

että pakkosyötetään eli näytetään uusintoja ja ulkolaisia ohjelmia n.90% tarjonnasta.
ja määrätään kansa maksamaan tämmöinen vero.
tässä ehdotus puolittaa tämä pakollin pakkomieli maksusta 100e v.
ja loput maksaa valtio yhteisestä pussista .

tämä Linden suunitelma on kestämätön köyhille eläkeläisille joilla on peruseläke .
ja muille vähävaraisille.
meitä tavallisia suomalaisia on paljon joille ei ole valtionpuolesta täyttä suojelua ja taloudellista ylläpitoa.

laki pitää olla kaikille sama eriarvoisuus on VÄÄRIN.
tehkää päättäjät edes jotain OIKEIN kansan parhaaksi ...se on paljon pyydetty.

Äänestä

raha mistä laitaa palaan .
niin elkää vikiskö mediamaksusta .

Äänestä

ennenkuin vastustaa pitäisi olla se toinen vaihtoehto.
Onko jotain järkevää muuta mallia olemassa, nykyinen tai mediamaksu?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vai nukutko kirjoitti:

Lakiesitystä mediamaksusta ollaan tekemässä kovalla kiireellä. Kokoomuksen ministeri Suvi Linden haluaa lakiesityksen valmiiksi nyt kesällä, koska nyt loma-aikana ihmiset eivät seuraa politiikkaa kovinkaan paljon.

Mutta kansalaisten olisi syytä olla aktiivisia juuri nyt. Yksi keino on tukea Keskustan poliitikkoa, joka on ryhtynyt taisteluun mediamaksua vastaan. Hänen perustamansa adressiin on vielä nyt mahdollista jättää allekirjoitus:
http://www.mwegerano.com/adressi


 

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu