Karmeat hinnat

Nälkäne

Lohjan ravintoloissa on aivan karmeat hinnat . Meidän neljän hengen perhe jos lähtisi syömään pippuripihvit niin pelkät annokset maksaisi jo n120€ ja siihen muu roska päälle. Pihvit ovat kaiken lisäksi vain 150 grammasia keijukaisia. Käykö noissa kukaan "hullu" syömässä. Tuolla rahalla saa kaupasta
n 4 kg sisäfilettä. Eräässä kuuluissa espoolaisessa ravintolassa pippuripihvi x4= 100€ ja pihvi painaa jo 280g. Meinasin lentää selälleni kun katsoin noita Lohjan hintoja. Kyllä se on niin että taas jää ravintolareissu tekemättä.

6

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tallissa

      No kun ei täällä saa mainostaa. Mutta saa Lohjalta myös alle 25 egeä maksavia pippuripihvejä.

    • Vatsakas kas

      Halvemmaksi tulee käydä Espoossa tai Stadissa skruudaamassa. Lohjan ruokalat ovat hinnoitelleet itsensä pihalle!

      • syön aina kun maistuu

        Hei haloo talous nerot ja muut katkerat tilittäjät.Jos menet vasite statiin ruutaamaan, niin eikös se rösä lippukin maksa luokkaa 10 € per sivu, eli siitä heti 20 ekee lisää pihville hintaa. Tai jos olet umpituulipuku ja päätätkin mennä tatsunilla mamman kans statiin syömään. Maksaahan bensa ja pysäköintikin ja ajokuntokin pitäis ylläpitää / huomioida ruokajuomaa valitessa. Kyseessä on kai samat talousnerot jotka menee parkkimaksuissa säästääkseen Saloon ostoksille. Vasta pari vuotta Lohjalla asuneena täytyy todeta että Lohjalla on riittävästi todella hyvätasoista ruokaravintoloita ja ainahan palvelusta ja laadusta jotain maksaakin pitää. ps. Lohjan porttaali on ihan paras, saa nauraa "kantalohjalaisille" kun eivät näe metsää puilta, tää on hyvä city.


    • Bamboo

      Ravintoloiden hinnat lohjalla on todella melko pitkälle ylihinnoiteltuja. Ruoka niissä kun ei ole sen arvoista. Todella monta kertaa on pihvit ollu nimenomaan naurettavan pieniä ja mauttomia hintaansa nähden.
      Poikkeuksia on. Esim Laurinkadulla ollut Nesukka oli loistava lounasruokala. Safka oli perusmöttöä ja edullista, eli hinta/laatu suhde oli esimerkillistä.
      Caballo on myös todella hyvä ravintola jos texmexistä pitää.

      Mutta perus ketjuravintolassa jokin random pihvi á 50€ on jo säälittävää koska se ei kertakaikkiaan ole sen arvoista. ruoka ei miteenkään erotu massasta.

      Kerran on tultu käytyä eräässä hesalaisessa todella hyvässä paikassa syömässä kaveriporukan ka ja silloin 8 henkeä saatiinkin ruokiin upotettua 1600€ joka järkyttävä hinta, mutta se oli sen arvoista.
      Ruuasta voi maksaa mutta sen todella pitää olla sen värtti. Ketjumössö mitä eräissä paikoissa myydään ei ole sitä. Ravintolaruuan ei aina tarvitse olla edes mitään monimutkaista. Pitäiskö ravintoloiden miettiä uudestaan menút ja tehdä mielummin yksinkertaista, edullista ja ennenkaikkea erinomaista ruokaa?
      Saatais varmaan asiakkaatkin palaamaan sinne...

      • Siisti silli

        Onks mäkkärin pöydät jo pyyhitty vai pitääks vielä venaa pari vuotta.


    • maksalaatikkoa

      Jep.Kohta hinnotellaan ruokailiuvälineet ja laitetaan munakello soimaan,jotta ajasta maksat myös.Turhia ei istuskella,ruoka naamariin ja menoksi.Paikasta maksetaan myös extraa,jos ikkunan vieressä tai korotetuilla paikoilla tai pehmustetut istuimet.Syöttötuolista lisää hintaa ja mausteista.Lapsille ei tietenkään enää lasten annoksia.Maksavat aikuisten annoksista kohta.Ulkona syöminen ei enää normaalia ollut aikoihin.Pizzaa ja hampparia ja ranskalaisia kyllä tarjolla.Tietty kun tietää oikeat paikat niin pääsee halvemmalla.Tässä vain ei voi mainostaa....Mutta ravintolat nou.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      39
      6895
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      3888
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      45
      3270
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      34
      2844
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      16
      2662
    6. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2228
    7. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2176
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      37
      2082
    9. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      48
      2037
    10. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      37
      1952
    Aihe