Jos huomaat pian palvelukseenastumisen jälkeen, että et halua jatkaa palvelusta, niin yksi erittäin hyvä keino ulospääsyyn on lääkärintarkastuksen yhteydessä oleva kuulotestaus. Liian huonosta kuulosta saa vapautuksen, eli valitset vain sopivasti niitä kaikkein heikoimmin kuuluvia piippauksia, etkä paina nappulaa/ sano että kuulit, vaikka oikeasti kuulitkin piippauksen.
Tässä keinossa on myös se hyvä puoli, että huijausta on vaikea todistaa. Eihän lääkäri pysty mitenkään todistamaan kuuletko jonkun äänen vai ei. Ja heikon kuulon ihmettelyihin voit helposti selittää jotain, mikä oikeastikin tuhoaa kuuloa, esim. olet kuunnellut liian lujaa kuulokkeilla, olet soittanut bändissä, olet käyttänyt työkoneita ilman kuulosuojaimia jne.
Vinkki kaikille palveluksensa aloittaville
vinkkimies
1
521
Vastaukset
- FT500
Kun sitten aikanaan työelämässä saat kuulovaurion, ei vakuutusyhtiö maksa mitään, koska sinut jo aikoinaan vapautettiin armeijasta heikentyneen kuulon takia.
Vakuutusyhtiön kannalta on hyvä puoli että sinun on vaikea todistaa huijanneesei lääkärintarkastuksessa.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1663241
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten5012675Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!371437Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?1011359Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?221211- 451119
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3081035Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti481008Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi120998Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.35911