Lumipalloheisin juurrutus?

Heisin lumoissa

Saako lumipalloheisin oksia juurtumaan vesiastiassa? Milloin ne pitäisi leikata ja mistä kohti? Tai muita keinoja sen "lisäämiseen" kuin poikasen saaminen juurelta?

3

18712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viherpeukku

      Heisiä voidaan lisätä puutumattomasta pistokkaasta, eli nyt on vielä sopivaa aikaa.

      Valitse muutamia terveitä ja elinvoimaisia oksan kärkiä (n.10-15cm). Poista alimmat lehdet (jätä esim kaksi lehtiparia) ja leikkaa oksa vinosti poikki alimman lehtiparin alapuolelta. Huomioi että sen pitäisi olla kokonaan tämän vuoden versoa, eli selvästi notkeampaa kuin vanha jo puutunut oksa.

      Pitäisi juurtua vesilasissakin, mutta olen huomannnut hyväksi keinoksi tunkea ne suoraan kuohkeaan ja kosteaan kasvualustaan (kasvuturve hiekka). Molemmissa tavoissa kannattaa laittaa vielä muutamalla reiällä varustettu muovipussi päälle pitämään kosteutta.

      Voit myös lisätä sitä taivukkaista upottamalla oksan multaan. Sitten odotellaan juurien tulemista ja sopivana aikana katkaistaan se omaksi kasvikseen.

      Siemenestä se hoituu keväällä hieman hankalammin pitkien lämpö-ja kylmäkäsittelyiden jälkeen.

      Kaikenlaisia lisävinkkejä ja kasvien lisäämisen perusteita löytää netistä etsimällä tietoa pistokkaista ja puuvartisten kasvien lisäämisestä. Neuvot pistokkasita ja niiden käsittelystä ovat yleispäteviä, ainostaan tarvitsee tietää kullekin kasville oikea leikkausajankohta. (tarkemmin puutumisaste)

      • Kiitos---

        Kiitos paljon ohjeista. Kokeilen tuota ensimmäistä heti


      • taivukkaat
        Kiitos--- kirjoitti:

        Kiitos paljon ohjeista. Kokeilen tuota ensimmäistä heti

        Hautaa oksa maahan ja säilytä yhteys emopensaaseen. Kavuvoimaa saa taivukas emopensaalta ja nopeaa on kasvu ja juurtuminen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      21
      10895
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      40
      8167
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      123
      5221
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      143
      3626
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3558
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3514
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      33
      3147
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      55
      2499
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      35
      2001
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1776
    Aihe