elikkä kun niitä uskontoja on niin monia, ettei jumala sanaa voi vaan käyttää erisnimenä, niin mikä on totta uskonnoista? Esim. sikhit muistaatkseni uskoo että aurinko kunta kirtää maapalloa myös aurinko!?
Koraani taitaa olla ainut jumalan kirjoittama kirja? kuinka raamattu onko se faktaa vai fiktiota? vaiko tulkitaan niinkuin siltikin koraania, eli se on totta mikä itselle on just paras vaihtoehto!?
Mikä uskonto on totta?
8
672
Vastaukset 8
Jumalien olemassaolon puuttumista ei voi todistaa, mutta uskonnoista on aivan päivänselvää, ettei niistä yksikään ole tosi.
- Sirpa Birgit Lappalainen
Olet oikeassa, että uskonnoista mikään ei ole tosi. Mutta USKO Jeesukseen ja Isään Jumalaan on totta.
- Sirpa Birgit Lappalainen
Jeesus, anon sinulta, että the man eli mies saisi sinun rauhasi.
- kurkkijaxxl
Kaikki nykyiset uskonnot ovat nuoria kun katsotaan koko ihmiskunnan historiaa. Vanhin suurista "elossa olevista" uskonnoista on hindulaisuus, mutta en tiedä voidaanko senkään kohdalla puhua yhtenäisestä uskonnosta?
Entä jos se oikea uskonto on jo hävinnyt kun uudet uskonnot Islam ja ktistinusko ovat olleet aika tuhoamisvimmaisia pakanoita kohtaan?>>>Entä jos se oikea uskonto on jo hävinnyt kun uudet uskonnot Islam ja ktistinusko ovat olleet aika tuhoamisvimmaisia pakanoita kohtaan?
- on olemassa
ja on kohdattavissa. Tässä linkissä lisää asiasta. http://www.kolumbus.fi/pentti.toikkanen/
- hyvä kysymys
>Koraani taitaa olla ainut jumalan kirjoittama kirja? kuinka raamattu onko se faktaa vai fiktiota?<
Millä perusteella kirjoittaja väittää näin? Koraani olisi ykkönen? Ja Raamattu fiktiota? Minua kiinnostaa tietää, mihin "the man" ja moni muu perustaa tällaisen ajatuksen.
Minun ajatusmaailmaani ei mahdu tällainen asioitten pyörittely. Meillä on mahdollisuus netinkin kautta löytää faktaa molemmista kirjoista, miksi the man ei sitä tietoa ole poiminut? Ja koulussa meille on kaikille opetettu näistä.
Vain onko kyseessä retorinen kysymys, jotta syntyisi väittely? Jos se syntyy, olkoon se rakentava, oikeudenmukainen ja tasapuolinen, myös eri mieltä olevien kunnoitusta. Sitten voin kertoa omiakin kantojani.- the man
"Vain onko kyseessä retorinen kysymys, jotta syntyisi väittely?"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901663
- 861413
- 1041068
Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..16945- 48929
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su43831Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin
Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.120687Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83666Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30651Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su45597