elikkä kun niitä uskontoja on niin monia, ettei jumala sanaa voi vaan käyttää erisnimenä, niin mikä on totta uskonnoista? Esim. sikhit muistaatkseni uskoo että aurinko kunta kirtää maapalloa myös aurinko!?
Koraani taitaa olla ainut jumalan kirjoittama kirja? kuinka raamattu onko se faktaa vai fiktiota? vaiko tulkitaan niinkuin siltikin koraania, eli se on totta mikä itselle on just paras vaihtoehto!?
Mikä uskonto on totta?
8
569
Vastaukset
Jumalien olemassaolon puuttumista ei voi todistaa, mutta uskonnoista on aivan päivänselvää, ettei niistä yksikään ole tosi.
- Sirpa Birgit Lappalainen
Olet oikeassa, että uskonnoista mikään ei ole tosi. Mutta USKO Jeesukseen ja Isään Jumalaan on totta.
- Sirpa Birgit Lappalainen
Jeesus, anon sinulta, että the man eli mies saisi sinun rauhasi.
- kurkkijaxxl
Kaikki nykyiset uskonnot ovat nuoria kun katsotaan koko ihmiskunnan historiaa. Vanhin suurista "elossa olevista" uskonnoista on hindulaisuus, mutta en tiedä voidaanko senkään kohdalla puhua yhtenäisestä uskonnosta?
Entä jos se oikea uskonto on jo hävinnyt kun uudet uskonnot Islam ja ktistinusko ovat olleet aika tuhoamisvimmaisia pakanoita kohtaan?>>>Entä jos se oikea uskonto on jo hävinnyt kun uudet uskonnot Islam ja ktistinusko ovat olleet aika tuhoamisvimmaisia pakanoita kohtaan?
- on olemassa
ja on kohdattavissa. Tässä linkissä lisää asiasta. http://www.kolumbus.fi/pentti.toikkanen/
- hyvä kysymys
>Koraani taitaa olla ainut jumalan kirjoittama kirja? kuinka raamattu onko se faktaa vai fiktiota?<
Millä perusteella kirjoittaja väittää näin? Koraani olisi ykkönen? Ja Raamattu fiktiota? Minua kiinnostaa tietää, mihin "the man" ja moni muu perustaa tällaisen ajatuksen.
Minun ajatusmaailmaani ei mahdu tällainen asioitten pyörittely. Meillä on mahdollisuus netinkin kautta löytää faktaa molemmista kirjoista, miksi the man ei sitä tietoa ole poiminut? Ja koulussa meille on kaikille opetettu näistä.
Vain onko kyseessä retorinen kysymys, jotta syntyisi väittely? Jos se syntyy, olkoon se rakentava, oikeudenmukainen ja tasapuolinen, myös eri mieltä olevien kunnoitusta. Sitten voin kertoa omiakin kantojani.- the man
"Vain onko kyseessä retorinen kysymys, jotta syntyisi väittely?"
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell2184972- 1892693
- 671572
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss521400Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa91272Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?991268- 1321237
Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1091174Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a1511166- 791155