Laitetaanpas oikein lista miten ruokitte hevoenne kesäaikaan,tästä kun on ollut paljon kyselyjä.
Aamu:siivu kuivaa tämän kesän heinää tallissa
Laitumelle jossa on vihreää,tosin nyt vähemmän mutta kuitenkin sen verran että siellä voi koko päivän syödä
ilta:Suolaa 2rkl ja kuivaa leipää(normaalisti meillä on suolakivi mutta nyt sen uupuessa sekoitan suolat leivän kanssa) s
Liikunta:tunti-1,5tuntia ratsastusta 6krt/vko
ensiviikon alussa ruokailuun tulee prixit mukaan kun alkaa vihreä heinä olla vähissä
ruokinta kesäaikaan
jälleen
2
718
Vastaukset 2
- uhyu
Mistäs hevonen saa sen energian ratsastukseen? Antaako siivu heinää energiaa 1,5 tunnin ratsastukseen?
En vittuillu, kysyin vaa, koska ite en tiiä... - alissa
Kun minulla hevonen vielä oli, se oli kesän ympärivuorokautisesti laitumella, jonne vein kerran päivässä n. 0,5-1l mysliä (sekaan kivennäiset) riippuen kuinka paljon sitä liikuttelin (harrasteratsu). Laitumella suolakivi. Kun ruoho kävi vähiin sinne vietiin kerralla paali heinää (kahdelle hevoselle), söivät sitä omaan tahtiinsa ruohon lisäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3951572- 861014
- 661006
- 134989
- 92940
- 94711
- 45691
Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku127679Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.50649En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.57634