Jos Jumala ei

Raamattua ja suojellut sitä meidän aikaamme asti, niin mekin, jotka uskomme Jeesukseen, Jumalan Sanaan, olisimme tietämättömiä mihin uskoa. Uskon kohde on tunnettava, jotta tietää keneen uskoo ja on vielä annettava oma sinetti, että uskon kohde on todella uskomisen arvoinen.
176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

itse lue Raamattua ovat heitä, jotka ovat joka tuulen ripoteltavissa, sillä Raamatun selittäjiä on paljon ja nämä antavat oman lisänsä Raamattuun, eivätkä näin ollen pidättäydy vain Raamatun Sanan julistamisessa.

Laiskat ihmiset ottavat sen, mitä valmiina tarjotaan, eivätkä viitsi itse lukea ja kuunnella Jumalan Sanaa. Tosin tänään ei enää tapahdu juurikaan sitä, että luettaisiin ääneen vain Sanaa ilman selityksiä, kuten piti tehdä vanhan liiton aikana, jolloin Mooseksen lakikirjaa piti lukea säännöllisin väliajoin ääneen niin, että kaikkien oli sitä kuultava.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olisi antanut kirjoitti:

Raamattua ja suojellut sitä meidän aikaamme asti, niin mekin, jotka uskomme Jeesukseen, Jumalan Sanaan, olisimme tietämättömiä mihin uskoa. Uskon kohde on tunnettava, jotta tietää keneen uskoo ja on vielä annettava oma sinetti, että uskon kohde on todella uskomisen arvoinen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu